Oktal Pharma

Teme

  

Tema broja

   

Alergologija

   

Baromedicina

   

Biljna ljekarna

   

Dermatologija

   

Dijabetologija

   

Estetska kirurgija

   

Fizikalna terapija

   

Ginekologija i porodništvo

   

Hitni medicinski postupci

   

Imunologija

   

Infektologija

   

Interna medicina

   

Javno zdravstvo

   

Kirurgija

   

Klub Avéne

   

Kontaktologija

   

Kultura tijela

   

Logopedija

   

Mali, korisni savjeti

   

Medicinski leksikon

   

MediSense klub

   

Neurologija

   

Nutricionizam

   

Oftalmologija

   

Opća medicina

   

Ortopedija

   

Otorinolaringologija

   

Pedijatrija

   

Predstavljamo knjige

   

Prevencija

   

Priroda i zdravlje

   

Psihijatrija

   

Psihologija

   

Pulmologija

   

Reumatologija

   

Samoliječenje

   

Sport i rekreacija

   

Stomatologija

   

Stručne zanimljivosti

   

Traumatologija

   

Udruge oboljelih

   

Urologija

   

Vi pitate - mi odgovaramo

   

Vodič kroz pretrage

   

Školska medicina

  

Stručno-promotivni članci

Anketa

 
Što utječe na vašu odluku u odabiru anticelulitnog proizvoda?
dobra reklama
novi mehanizam djelovanja
iskustvo mojih prijateljica
poznati brand
sve po malo



» Rezultati
» Ostale ankete

 

Pretraživanje
 
Newsletter
 
Obavijesti
Održan okrugli stol Hrvatske lige protiv raka na temu: Kvalitetan život i za vrijeme kemoterapije
17.03.2008.

U Zagrebu je 17. ožujka u Hrvatskom novinarskom domu održan okrugli stol u sklopu nacionalne informativno-edukativne akcije Hrvatske lige protiv raka "Spriječite mučninu i povraćanje uzrokovane kemoterapijom", na kojem su sudjelovali eminentni hrvatski stručnjaci iz područja onkologije kao i pacijenti oboljeli od raka.

Okrugli stol otvorio je prim. dr. Rudolf Tomek, istaknuvši da unatoč napretku antiemetske profilakse kemoterapijom uzrokovani mučnina i povraćanje i dalje su jedan od najvećih problema s kojim se susreću onkološki bolesnici i koji, osim što smanjuju kvalitetu života bolesnika, još uvijek u nemalom broju slučajeva dovode do odluke o odgodi ili čak do kompletnog prekida osnovnog onkološkog liječenja.
Prof. dr. sc. Marija Petković, predstojnica Zavoda za radioterapiju i onkologiju KBC Rijeka te članica Povjerenstva za radioterapiju i onkologiju pri Ministartstvu zdravstva i socijalne skrbi, tom je prilikom dodala kako je uz osnovno liječenje tumora od izuzetne važnosti i psihološka pomoć oboljelima. Naglasila je kako je riječki ogranak udruge oboljelih od karcinoma dojke - Nada, aktivna u pružanju društvene i psihološke pomoći oboljelima i njezine članice stupaju u kontakt s pacijentima u KBC-u Rijeka odmah nakon operacije kako bi ih čim bolje pripremili za životne izazove koji su pred njima.
Prof. dr. sc. Damir Nemet, voditelj Odjela za intenzivno liječenje hematoloških bolesti u Zavodu za hematologiju Klinike za unutarnje bolesti Medicinskog fakulteta KBC-a Zagreb, istaknuo je kako su nove metode liječenja tumora kod transplatacije koštane srži dovele do stvraranja novih infekcija koje dodatno otežavaju liječenje oboljelih te im uvećavaju rizik od mučnina i povraćanja.
Prisutne medicinske sestre KB Jordanovac Biserka Jakšić i Sandra Karabatić, predsjednica udruge oboljelih od karcinoma pluća, istaknule su kako sestre u njihovoj instituciji predstavljaju integralne članove onkološkog tima u procesu liječenja zloćudnih bolesti. One su u neprestanom kontaktu s oboljelim od samog početka, tj. trenutka kada je dijagnosticirana bolest, tijekom liječenja kada ih upoznavaju s primjenom antiemtaika i drugih suportivnih metoda,  pa sve do terminalne faze bolesti.

Skupu je prisustvovao i prof. dr .sc. Eduard Vrdoljak, voditelj Odjela za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split, koji je istaknuo da je jedan od ciljeva ove značajne akcije definirati smjernice za sprječavanje kemoterapijom uzrokovane mučnine i povraćanje, te je naglasio kako sve organizirane države imaju smjernice za liječenje bolesti. Samo liječenje mučnine i povraćanja prevažno je da bi ostalo bez spomenutih smjernica. One se moraju izraditi, publicirati u dostupnim časopisima i potom jednakoobrazno i nepodijeljeno primjenjivati u svakodnevnoj onkološkoj praksi. Smjernice bi izradili predstavnici svih onkoloških institucija pod okriljem Hrvatskog onkološkog društva te Hrvatskog liječničkog zbora.

ZAKLJUČCI OKRUGLOG STOLA

1. Unatoč napretku antiemetske profilakse, kemoterapijom uzrokovani mučnina i povraćanje su i dalje jedan od najvećih problem s kojim se susreću onkološki bolesnici i koji, osim što smanjuju kvalitetu života bolesnika, još uvijek u nemalom broju slučajeva dovode do odgode ili čak prekida osnovnog onkološkog liječenja.
2. Poseban problem za bolesnika predstavljaju odgođeni mučnina i povraćanje koji se javljaju 24 sata nakon primjene kemoterapije kada je bolesnik već kod kuće, bez liječničkog i sestrinskog nadzora i njege.
3. Danas postoji niz vrlo učinkovitih lijekova koji se nalaze na Listi lijekova HZZO-a, tako da postoje svi preduvjeti za uspješno prevladavanje problema mučnine i povraćanja koji su posljedica kemoterapije. Unatoč tome, ti se preduvjeti i mogućnosti koji nam stoje na raspolaganju još ne koriste dovoljno, o čemu govori i izrazito niska potrošnja ovih lijekova u Hrvatskoj u usporedbi sa zemljama Europe.
4. Upravo zbog značaja ovog problema za bolesnikovu kvalitetu života i mogućnost konačnog izlječenja i suprotno tome činjenice da se važnost problema zanemaruje, Liga je odlučila potaknuti na dodatni angažman bolesnike, njihove obitelji, udruge oboljelih, liječnike, medicinske sestre, te širu medicinsku i društvenu zajednicu kako bi se povećali napori za pomoć takvim bolesnicima, a posebno svijest o važnosti pravovremenog sprječavanja mučnine i povraćanja uzrokovanih kemoterapijom.
5. Izraditi smjernice za liječenje KUMP-a za Republiku Hrvatske.


Ova akcija pokrenuta je krajem veljače kako bi se informirala i educirala javnost, a posebno pacijenti koji boluju od zloćudnih bolesti i njihova bliža okolina o postojanju učinkovite terapije za ublažavanje tegoba uzrokovanih kemoterapijom.

Informativno-edukativna akcija se odvija kroz javna, elektronička i tiskana glasila, a tiskana je i posebna brošura posvećena tom problemu namijenjena bolesnicima, te je otvorena i posebna internetska stranica www.sprijecite.org Stručni dio kampanje pripremili su djelatnici Lige i vanjski suradnici iz profesionalne medicinske zajednice i bolesnika i bolesničkih udruga.


» arhiva