5 neuobičajenih simptoma dijabetesa

Bolesti i stanja / Unutarnje bolesti

Bez odgovarajućeg liječenja, dijabetes može dovesti do nekoliko komplikacija pa je važno znati koji uobičajeni, ali i neuobičajeni simptomi mogu ukazivati na bolest

Što je dijabetes?

Dijabetes opisuje skupinu zdravstvenih stanja koja oštećuju način na koji tijelo prerađuje šećer za energiju. 

Najčešći tipovi dijabetes mellitusa uključuju tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes (u trudnoći).  

Dijabetes je stanje koje može utjecati na cijelo tijelo i uzrokovati različite simptome. Zbog nekontrolirano visokog šećera u krvi javljaju se različiti simptomi koje je važno prepoznati još u fazi predijabetesa jer to može biti ključno za uspješno liječenje i nadzor nad bolešću.

Predijabetes je kompleksni metabolički poremećaj u kojem je vrijednost glukoze u krvi viša od normale, ali nedovoljno povišena za postavljanje dijagnoze šećerne bolesti.

Bez odgovarajuće njege i liječenja, dijabetes može dovesti do nekoliko komplikacija pa je važno znati koji uobičajeni, ali i neuobičajeni simptomi mogu ukazivati ​​na bolest.

Neuobičajeni simptomi dijabetesa

Neki potencijalno neobični simptomi dijabetesa mogu uključivati sljedeće.

Promjene na koži

Kada šećer u krvi postane previsok, to se često može manifestirati na koži. Na primjer, dijabetes može rezultirati pojavom tamnih mrlja na koži, osobito u kožnim naborima, poput stražnjeg dijela vrata, pazuha i prepona - stanje poznato kao acanthosis nigricans.

Iako je točan uzrok nepoznat, dokazi upućuju na to da su promjene povezane s inzulinskom rezistencijom te da se javljaju zbog previše inzulina u krvi.

Visoka razina šećera u krvi također može dovesti do razvoja i nekih drugih stanja kože, kao što su dijabetička dermopatija (ima oblik staračkih pjega i uglavnom se pojavljuju na potkoljenicama, jer povišena razina glukoze oštećuje male krvne žile) i eruptivna ksantomatoza (nakupine masnog tkiva u dubljim slojevima kože kao rezultat narušenog metabolizma masti) ili rezultirati suhoćom i svrbežom kože.

Slabo zacjeljivanje rana

Povišena razina šećera u krvi može biti razlog sporijeg ili lošijeg zacjeljivanja rana ili biti uzrok da rane uopće ne zacjeljuju.

Visoka razina šećera u krvi može oslabiti funkciju bijelih krvnih stanica, koje imaju važnu ulogu u imunosnom sustavu, a to svakako može rezultirati slabijom sposobnošću zacjeljivanja rane.

Osim toga, može utjecati i na cirkulaciju te dovesti do oštećenja živaca. Loša cirkulacija može usporiti zacjeljivanje jer je doprema hranjivih tvari do rane otežana, a zbog oštećenja živaca osoba možda neće ni primijetiti ranu.

Promjene vida

Visoka razina šećera u krvi može utjecati na vid tako što oštećuje male krvne žile u oku i uzrokuje njihovo slabljenje i izbočenje, moguće i isticanje tekućine u okolno tkivo što izaziva oteklinu i poremećaj vida.

S vremenom, nekontrolirani šećer u krvi može dovesti do vrlo ozbiljnih oštećenja vida, pa i do gubitka vida.

Voćni dah

Miris daha se obično može povezati s nedavnim obrokom ili lošom higijenom zuba. Međutim, loš zadah može biti potencijalni znak dijabetesa i to češće kod tipa 1.

Naime, voćni miris u dahu tipično je znak dijabetičke ketoacidoze, povišene vrijednosti ketonskih tijela u krvi. Kada tijelo nije u stanju proizvesti ili učinkovito koristiti inzulin, razina glukoze u krvi raste jer ne može ući u stanice koje je onda koriste kao izvor energije. U tom slučaju tijelo započinje sagorijevati mast za dobivanje energije, oslobađajući pri tom kisele nusprodukte poznate kao ketoni. 

Aceton je vrsta ketona, tvari voćnog mirisa koja se obično nalazi u nekim odstranjivačima laka za nokte. Ako osoba ima voćni dah, to bi moglo sugerirati visoku razinu ketona u krvi zbog dijabetesa. Kada tijelo prebrzo proizvodi previše ketona, oni se mogu nakupiti do opasne razine i uzrokovati ozbiljne komplikacije.

Ponavljajuće infekcije

Još jedan potencijalni znak dijabetesa je veći rizik od infekcije jer visoka razina šećera u krvi može oslabiti imunosni sustav. Primjer je veća vjerojatnost pojave infekcija mokraćnog sustava i gljivičnih infekcija.

Uobičajeni znakovi i simptomi dijabetesa

Dijabetes se može manifestirati različitim simptomima, s tim da se od osobe do osobe mogu razlikovati. Međutim, neki najčešći simptomi dijabetesa obično uključuju:

 


U nekim drugim slučajevima, uobičajeni znakovi upozorenja mogu se javiti kao 3P:

  • poliurija: učestalo mokrenje kojim se uklanja višak glukoze koju bubrezi filtriraju iz krvi
  • polidipsija: pojačana žeđ kako bi se nadoknadio gubitak tekućine mokrenjem
  • polifagija: povećan apetit zbog gubitka glukoze i tekućine uslijed prekomjernog mokrenja.


Osim navedenoga, znakovi dijabetesa mogu uključivati:

  • zamagljen vid
  • trnce u rukama ili nogama
  • suhu kožu
  • rane koje sporo zacjeljuju
  • učestalije infekcije nego inače.

Rizični čimbenici za pojavu dijabetesa

Također je važno uzeti u obzir čimbenike rizika za dijabetes, koji osobu mogu učiniti podložnijom razvoju bolesti.


 
Mogući čimbenici rizika za različite vrste dijabetesa mogu uključivati ​:
  • za tip 1 dijabetesa: bliski rođak s dijabetesom tipa 1
  • za tip 2 dijabetesa: predijabetes, pretilost ili obiteljska povijest dijabetesa tipa 2
  • za gestacijski dijabetes: gestacijski dijabetes u prethodnoj trudnoći, prethodni porod djeteta težeg od 4 kilograma ili sindrom policističnih jajnika (PCOS).

Sumnjam na dijabetes - kada kod liječnika?

S obzirom da dijabetes može utjecati na cijelo tijelo i uzrokovati različite simptome koji mogu otežati prepoznavanje bolesti, važno je obratiti pozornost na sve prethodno navedene uobičajene simptome, a posebno na one neobičnije poput voćnog zadaha i zamagljenog vida. Osim simptoma treba uzeti u obzir i postojanje određenih prethodno navedenih čimbenika rizika.

Ako osjetite simptome koji bi mogli ukazivati na dijabetes, preporučuje se što prije otići na liječnički pregled.

Nakon potvrde dijagnoze dijabetesa, slijedi izrada plana liječenja uz redovito praćenje prema naputku liječnika.


Izvor: www.medicalnewstoday.com
Izvor fotografije: Shutterstock

 

Datum objave članka: 3. 3. 2025.
izdvojeni proizvodi