Sindrom suhog oka - simptomi i liječenje
Sindrom suhog oka predstavlja jednu od najčešćih bolesti oka u svijetu. Prije posezanja za prvim kapima za oči koje dođu pod ruku, potrebno je definirati oblik sindroma suhog oka koji stvara probleme
Građa suznog filma - osnova problema suhog oka
Međutim, dugotrajna izloženost ekranima nije jedini rizični čimbenik njegove pojave. I određeni lijekovi, poput antihistaminika (lijekova protiv alergije), oralnih kontraceptiva, antidepresiva, antihipertenziva (lijekova za liječenje visokog krvnog tlaka) i sl., mogu kao nuspojavu imati suho oko.
Osobe starije životne dobi i žene također su pod većim rizikom, kao i osobe s nedostatkom vitamina A te omega-3 i omega-6 masnih kiselina.
Prije posezanja za prvim kapima za oči koje dođu pod ruku, potrebno je definirati oblik sindroma suhog oka. U skladu s time odabire se tip kapi za oči koje će na pomoći na najbolji mogući način.
Kako razlikovati tipove suhog oka?
Kontinuitet sva tri sloja važan je za održavanje zdravlja oka, jer na taj su način površinske stanice hidratizirane, a osmotska ravnoteža je održana.
Kod sindroma suhog oka dolazi do oštećenja suznog filma, što za posljedicu ima dehidraciju i oštećenje površinskih stanica oka te narušavanja osmotske ravnoteže koja dovodi do njihova odumiranja.
U ovisnosti o tome je li problem u vodenoj ili lipidnoj komponentni suznog filma, razlikujemo dva tipa suhog oka:
- hiposekrecijsko oko - nastaje zbog smanjenog izlučivanja vodene komponente suznog filma. U ovom slučaju srednji je sloj stanjen, što narušava njegovu zaštitnu funkciju hidratacije stanica i održavanja osmotske ravnoteže.
- hiperevaporativno oko - nastaje zbog nedostatka lipidne komponente suznog filma, zbog čega je lipidni sloj isprekidan, a srednji, vodeni sloj, isparava, što također narušava zaštitnu funkciju vodenog sloja suznog filma.
Kako si pomoći?
Umjetne suze povećavaju volumen suznog filma i stabiliziraju ga, a pridonose i osmotskoj ravnoteži. Time one predstavljaju najbolji način vraćanja zaštitne funkcije suznog filma. S obzirom da je kod sindroma suhog oka stanjen vodeni sloj suznog filma, narušava se osmotska ravnoteža i dolazi do odumiranja stanica. Zato umjetne suze, osim što vraćaju cjelovitost suznog filma, pridonose i ponovnom uspostavljanju osmotske ravnoteže što osiguraca zaštitu površinskih stanica oka.
Prilikom odabira umjetnih suza preporuča se izbjegavati one koje sadrže konzervans benzalkonij-klorid jer uzrokuje destabilizaciju suznog filma, što izaziva dodatnu iritaciju oka.
Optive Fusion
Većina umjetnih suza sadrži isključivo hijaluronsku kiselinu velike gustoće, što nekim ljudima može zamutiti vid i otežati normalno funkcioniranje. Zahvaljujući kombiniranoj formuli, Optive Fusion umjetne suze sadrže manju koncentraciju hijaluronske kiseline koja se dugo zadržava u oku i ne zamućuje vid.
Optive Fusion umjetne suze također sadrže glicerin i eritritol koji pridonose ponovnoj uspostavi osmotske ravnoteže (osmoprotektivan učinak).
Kao konzervans koristi se PURITE® - nova generacija konzervansa koji se na svjetlosti u vrlo kratkom vremenu raspada i postaje neaktivan.
Također je zajamčena udobnost tijekom nošenja svih vrsta kontaktnih leća.
Dozirna bočica omogućava lako korištenje kapi za oči bez potrebe za koordinacijom pritiska i ukapavanja.
Optive Plus
Optive Plus umjetne suze sadrže i karboksimetil-celulozu koja djeluje kao ovlaživač i pridonosi hidrataciji površinskih stanica oka. Funkcija glicerina i eritritola je ponovna uspostava osmotske ravnoteže (osmoprotektivan učinak).
Kao konzervans koristi se PURITE® - nova generacija konzervansa koji se na svjetlosti u vrlo kratkom vremenu raspada i postaje neaktivan.
Dozirna bočica omogućava lako korištenje kapi za oči bez potrebe za koordinacijom pritiska i ukapavanja.
Optive Plus kapi mogu se koristiti 90 dana nakon otvaranja bočice.
HR.21.OPTIVE.03
Promo: AbbVie