„MISTERIOZNI“ VIRUS KOJI PRENOSI LJENJIVAC: po prvi put otkriven u Europi, trebamo li se brinuti?
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti objavio da je do sada prijavljeno 19 slučajeva slučajeva Oropouche virusne bolesti, u Španjolskoj, Italiji i Njemačkoj
Virus Oropouche, koji se ponekad naziva i „virus ljenjivca“, obično se širi u Americi, ali čini se da je prvi put prešao Atlantik. Koliko trebamo biti zabrinuti? Ovdje je sve što trebate znati.
Što je Oropouche virusna bolest?
Oropouche virusna bolest je tropska virusna infekcija koju prenose mušice i neki komarci, a smatra se da potječe od ljenjivaca, pa se stoga naziva „ljenjiva groznica“.
Simptomi uključuju vrućicu, jaku glavobolju, zimicu, bolove u mišićima i zglobovima - slične onima kod denga groznice, chikungunye, zike ili malarije, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Pacijenti također mogu osjetiti osjetljivost na svjetlo, vrtoglavicu, bol iza očiju, mučninu, povraćanje i osip. Tipično, simptomi traju manje od tjedan dana, ali se često ponavljaju nekoliko dana ili čak tjedana kasnije.
Virus je prethodno zabilježen u dijelovima Južne Amerike, Srednje Amerike i Kariba, s ukupno dva smrtna slučaja, oba u Brazilu. Do sada u 2024. izbijanja su prijavljena u Brazilu, Boliviji, Kolumbiji, Peruu i nedavno na Kubi. Nema dokaza da je raširen u Sjedinjenim Državama.
Sada je prvi put zabilježena u Europi, iako njezin primarni vektor (mušica Culicoides paraensis) nije prisutan na kontinentu.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je u izvješću da je u Europi u lipnju i srpnju otkriveno 19 slučajeva Oropouche virusne bolesti, od kojih 18 kod putnika koji su se vraćali s Kube, a jedan iz Brazila. Od toga 12 u Španjolskoj, pet u Italiji i dva u Njemačkoj.
Koliko bismo trebali biti zabrinuti?
Iako je zabilježeno više od 500 000 slučajeva Oropouche groznice od otkrića virusa 1955. godine, vrlo je ograničeno znanje o ovoj bolesti. U uvodniku časopisa The Lancet Infectious Diseases opisana je kao „misteriozna“ i „nadolazeća prijetnja globalnom zdravlju“, ali ono što o njoj znamo sugerira da nema potrebe za panikom.
Prema Centru za kontrolu bolesti, većina ljudi s Oropouche groznicom oporavi se u roku od nekoliko dana do mjesec dana.
U rijetkim slučajevima (manje od jednog od 20), može napredovati do ozbiljnije bolesti, poput meningitisa, encefalitisa ili krvarenja, s tim da je smrt od Oropouchea srećom rijetka.
„Prognoza za oporavak je dobra, a smrtni ishodi iznimno su rijetki“, potvrđuje ECDC.
Ohrabrujuće, dosad nije dokumentiran izravni, horizontalni prijenos virusa s čovjeka na čovjeka.
U Brazilu je, međutim, bilo šest mogućih prijavljenih slučajeva prijenosa bolesti s majke na dijete tijekom trudnoće. Kakav rizik to može predstavljati za fetus još nije potvrđeno i dalje se istražuje.
ECDC opisuje šanse za izlaganje Oropoucheu u Europi kao „vrlo niske“, dok za rizik od zaraze tijekom putovanja u Ameriku kažu da je „umjeren“.
„Vjerojatnost zaraze se povećava ako putnici posjete više pogođene dijelove sjevernih država Brazila i/ili regije Amazone i/ili ako se ne poduzmu mjere osobne zaštite.”
Kako se zaštititi?
Trenutačno nema cjepiva za sprječavanje ili lijekova za liječenje Oropouchea, tako da je najbolji način da se zaštitite spriječiti ugrize mušica i komaraca.
Centar za prevenciju i kontrolu bolesti preporučuje nanošenje sredstava za zaštitu od insekata, korištenje učinkovitih mreža za prozore i vrata i korištenje ventilatora kada ste vani kako biste otpuhali mušice koje grizu.
Također se savjetuje nošenje majica dugih rukava i dugih hlača.
Izvor: www.iflscience.com
Izvor fotografija: Shutterstock