OPERACIJA „ZUB U OKU“: kirurzi mogu ugraditi zube u oči slijepih pacijenata kako bi im vratili vid

Stručne zanimljivosti

Po prvi put u Kanadi, kirurzi su uspješno izveli prvu fazu postupka koji uključuje implantaciju zuba u oči ljudi s vrstom teške sljepoće u nadi da će im vratiti vid

Ovaj rijetki postupak ima za cilj smanjiti rizik odbacivanja implantata.

Operacija poznata kao osteo-odonto-keratoproteza, ili operacija „zub u oku“, nedavno je provedena u bolnici Mount Saint Joseph u Vancouveru kod tri pacijenta s teškom sljepoćom rožnice.

Rožnica je prozirni vanjski sloj na prednjem dijelu oka koji omogućuje ulazak svjetlosti i njezino fokusiranje. Kod osoba sa sljepoćom rožnice, ovaj sloj ima ožiljke, što utječe na njegovu prozirnost, a time i na sposobnost vida.
Kirurgija „zub u oku“ ima za cilj promijeniti to u razmaku od samo dvije operacije.

Prvi korak izvodi se u dva dijela; jedan dio odnosi se na uklanjanje pacijentove rožnice i ožiljnog tkiva te zamjenu s tkivom uzetim s obraza.

Ovaj prvi korak također uključuje izradu implantata, što podrazumijeva vađenje jednog od pacijentovih zuba, koji se brusi u pravokutnik s izbušenom rupom u koju će se staviti plastična optička leća. Prerađeni zub se zatim stavlja u pacijentov obraz, gdje ostaje oko tri mjeseca kako bi se razvilo novo tkivo i dotok krvi.

Nakon što se to dogodi, u drugoj fazi kirurzi uklanjaju implantat iz obraza i stavljaju ga u oko, gdje plastična leća propušta svjetlost, vraćajući pacijentu vid. „To je kao da mijenjate vjetrobransko staklo na automobilu kada je potpuno zaleđeno“, rekao je za Vancouver Sun dr. Greg Moloney, koji je vodio kanadske operacije.

Možda zvuči pomalo grubo staviti nekome zub u oko, ali zapravo ima puno smisla. Činjenice da su zubi super tvrdi i da je to pacijentov vlastiti zub povećavaju šanse da će implantat dugo trajati.

Postupak nije potpuno bez rizika, rekao je dr. Moloney za CBC Radio 'As It Happens', ali „nema rizika od odbijanja, jer koristimo dio pacijentovog tijela.“

Trojica pacijenata idu na drugu operaciju kasnije ove godine. Jedna od tih pacijentica, Gail Chapman, bila je prva na inicijalnoj operaciji i nada se što bi zahvat mogao značiti za njezinu budućnost.

„Nisam se vidjela 10 godina“, rekla je Chapman za Vancouver Sun. „Ako budem imala dovoljno sreće da mi se malo vrati vid, bit će prekrasnih stvari za vidjeti.“

Iako je ovo bila prva u Kanadi, operacija „zuba u oku“ daleko je od novosti. Postoji od 1960-ih, kada ju je uveo talijanski oftalmolog profesor Benedetto Strampelli, a kasnije je usavršena u postupak kakav se izvodi danas.


Izvor: www.iflscience.com
Izvor fotografije: Shutterstock
 

Datum objave članka: 5. 3. 2025.