RAK GUŠTERAČE: test krvi nazvan PAC-MANN mogao bi rano uočiti bolest
Samo jedna kap krvi može otkriti imate li rak gušterače, jedan od najsmrtonosnijih karcinoma i kojeg je teško dijagnosticirati
Novi test, nazvan PAC-MANN, može otkriti znakove raka gušterače u krvi ljudi, čak i u ranoj fazi, objavili su istraživači 12. veljače u časopisu Science Translational Medicine.
Test bi jednog dana mogao liječnicima dati jednostavan način da rano otkriju ovu bolest, prije nego što bude prekasno za liječenje, kaže koautor studije Jared Fischer, molekularni biolog na Sveučilištu Oregon Health and Science u Portlandu.
„Na terenu zaista postoji očajnička potreba za testom ranog otkrivanja raka gušterače“, kaže on.
Iako relativno rijedak, rak gušterače jedan je od najsmrtonosnijih karcinoma, odgovoran za više od 50.000 smrtnih slučajeva u 2024. Pacijentima se često dijagnosticira kasno u napredovanju raka, jer bolest može biti tako teško uočiti. „Nema očitih simptoma“, kaže biomedicinski inženjer Jose Montoya Mira, dio tima Sveučilišta Oregon Health and Science.
Za razliku od onoga što je dostupno za druge bolesti, liječnici nemaju ništa što bi lako otkrilo rane slučajeve raka gušterače. Uglavnom su ograničeni na biopsije i slikovne pretrage.
Međutim, rak gušterače ima neke molekularne crvene zastavice, koje su Montoya i Fischer iskoristili s PAC-MANN-om. Poput heroja klasične arkadne igre koji ždere duhove, neki proteini raka gušterače poznati su po svojoj sposobnosti 'žvakanja'. Ovi proteini, zvani proteaze, razgrađuju vezivna tkiva, dajući tumorima prostor za rast.
Tim je izradio PAC-MANN, proteazom aktivirani magnetski NaNosensor, kako bi otkrio jedan od ovih proteina koji 'grickaju'. Nanosenzor je napravljen od magnetske kuglice povezane s fluorescentnim molekulama. Kada se pomiješaju s krvlju pacijenta s rakom gušterače, proteaze cijepaju fluorescentne molekule iz kuglica, oslobađajući ih u otopinu. Koristeći magnet, tim povlači sve preostale nanosenzore, a ostaju rascijepljene fluorescentne čestice koje svijetle pod vidljivim svjetlom.
Istraživači su testirali svoj sustav na uzorcima krvi 178 osoba koje ili nisu imale rak gušterače ili im je već dijagnosticiran. U devedeset posto slučajeva PAC-MANN je točno predvidio imaju li pacijenti rak ili ne.
PAC-MANN je točno identificirao 40 od 55 osoba s tom bolešću i 120 od 123 osobe bez te bolesti, izvijestili su istraživači.
Sada tim potvrđuje svoje rezultate na većem broju ljudi. Također razmišljaju o pokretanju kliničkog ispitivanja.
Istraživači predviđaju da će se njihov sustav jednog dana koristiti za redovite preglede u klinikama, poput godišnje mamografije. PAC-MANN ne zahtijeva specijaliziranu opremu za snimanje ili visokotehnološka postrojenja za rad. To znači da ima potencijala za upotrebu u populaciji s nedovoljno usluga i u područjima koja nemaju resurse za velike i bogate bolnice, kaže Montoya.
Izvor: www.sciencenews.org
Izvor fotografije: Shutterstock