ISTRAŽIVANJE RAKA: novo otkriće otpušta „kočnice“ imunosnog sustava za liječenje tvrdokornih tumora

Stručne zanimljivosti

Promatranje utjecaja sunčeve svjetlosti na kožu navelo je znanstvenike na put do novih načina liječenja raka

Slučajno otkriće moglo bi dovesti do novog načina borbe protiv raka, čak i tumora koji su otporni na imunoterapiju, i to potiskivanjem mehanizma koji stanice raka koriste za izbjegavanje djelovanja imunosnog sustava.

„Sve se dogodilo slučajno“, objasnio je u izjavi voditelj studije, profesor Carmit Levy sa Sveučilišta u Tel Avivu. „Moj laboratorij proučava i rak i učinke ultraljubičastog (UV) zračenja sunca na našu kožu i tijelo - za koje je poznato da potiskuju imunosni sustav. Rak potiskuje imunosne stanice koje mu se približavaju, a sunčevo zračenje potiskuje imunosni sustav kože.“

"Iako se u većini slučajeva mi istraživači raka diljem svijeta fokusiramo na tumor i tražimo mehanizme kojima rak koči imunosni sustav,“ nastavio je Levy, "ovdje smo predložili drugačiji pristup: istraživanje kako izloženost UV zračenju potiskuje imunosni sustav i primjena naših otkrića na rak.”

Zajedno s kolegama stručnjacima za imunosni sustav, a predvođeni kandidatom doktorskog studija Avishaijem Maliahom, Levy i tim krenuli su u istraživanje svoje hipoteze na životinjskom modelu.

Izložili su miševe UVB zračenju, vrsti UV zračenja koje uzrokuje opekline na koži ako se predugo izlaže suncu bez kreme za zaštitu od sunca, ali koje se također može koristiti u fototerapiji kožnih stanja poput psorijaze. Zapravo, ističu autori, sunčeva svjetlost se koristi za liječenje autoimunih kožnih poremećaja više od 3500 godina.

"Nakon izlaganja UV zračenju, Avishai je ispitao ponašanje desetaka proteina i, iznenađujuće, otkrio je značajan porast razine relativno neistraženog proteina nazvanog Ly6a", rekao je Levy. "Ovo neočekivano otkriće navelo nas je na daljnje istraživanje, kako bismo razumjeli funkciju tog proteina i je li on uključen u proces potiskivanja (supresije) imunosnog sustava."

Tim je sumnjao da bi protein Ly6a mogao djelovati kao imunološka "kočnica", sprječavajući imunosni sustav da pretjerano ubrza i napadne zdrave stanice vlastitog tijela. Kada je koža izložena UV zračenju, ona pokreće niz imunosnih odgovora dok se stanice pokušavaju zaštititi, ali u isto vrijeme ove kočnice se aktiviraju kako bi spriječile da odgovor ode predaleko.

Osim što se izražava kao odgovor na UV zračenje, tim je otkrio da se Ly6a prirodno javlja u visokim razinama i kod karcinoma - to su primijetili i kod melanoma i kod raka debelog crijeva. "Očito smo otkrili opći mehanizam putem kojeg tumori raka desenzibiliziraju imunosni sustav, odnosno smanjuju njegov obrambeni učinak", rekao je Levy.

Kad su se tumori tretirali anti-Ly6a antitijelima, došlo je do učinkovitog otpuštanja kočnica što je dopustilo imunosnom sustavu da napadne, a tim je vidio da su tumori značajno smanjeni. Ono što je važno, učinak je također uočen i kod karcinoma koji su otporni na trenutno dostupnu imunoterapiju.
 
“Imunoterapija je revolucionirala liječenje raka. Međutim, oko 50 posto pacijenata ne reagira na trenutačno prevladavajući tretman s proteinom PD1,” rekao je jedan od voditelja, profesor Yaron Carmi.

“Otkrili smo novi protein Ly6a, i to da su njegova antitijela iskorijenila tumore kod naših modelnih životinja, čak i onih otpornih na terapiju proteinom PD1. Trenutačno radimo na ideji kako pretočiti naša otkrića u lijek za ljude oboljele od raka, u nadi da ćemo ponuditi učinkovito novo liječenje.”

Studija je objavljena u časopisu Nature Communications.


Izvor: www.iflscience.com
Izvor fotografije: Shutterstock
 

Datum objave članka: 25. 11. 2024.