Čuvajte se bolesnih zgrada
Duljim boravkom u nekim zgradama, u kojima vladaju po zdravlje potencijalno opasni uvjeti, izlažemo se riziku obolijevanja
Jeste li iskusili tegobe poput glavobolje, nadraženoga grla, kašlja, peckanja u nosu i očima, mučnine i slabosti? I te su se tegobe javile nakon što ste počeli živjeti ili raditi u novoj zgradi? Možda je za vaše tegobe odgovorna upravo ta zgrada!
Sindrom bolesne zgrade (SBZ), katkad zvan i sindrom bolesne kuće, skup je zdravstvenih smetnji povezanih sa zgradom koja služi za rad ili stanovanje. Taj je sindrom priznala i Svjetska zdravstvena organizacija, koja je 1984. izvijestila da čak 30 posto novih ili renoviranih zgrada izaziva zdravstvene smetnje njihovim stanarima. SBZ je najčešći u zgradama s otvorenim uredima koji se prostiru na velikim površinama, ali zahvaća i ljude koji rade u zgradama u kojima vlada gužva, kao što su škole, muzeji i knjižnice.
Toksini u četiri zida
Zgrade u kojima se javlja taj sindrom izolirane su radi što manjeg utroška energije, imaju lošu ventilaciju i sadrže otrovne tvari u zraku. Neke od otrovnih tvari prisutnih u "bolesnim" zgradama mogu biti sintetička vlakna u namještaju, formaldehid, sredstva za čišćenje, plinovi koje ispuštaju tepisi ili tepisoni, hrđa, plijesan, gljivice, grinje, duhanski dim i drugo. Dio toksina, primjerice ispušni plinovi iz vozila, ulaze u zgradu kroz sustav grijanja i klimatizacije, a onda se miješaju s već prisutnim toksinima i stvaraju krajnje nepoželjnu smjesu. Loše izvedena ventilacija raznosi toksične tvari diljem zgrade i tjera stanare da ih udišu dokle god su u zgradi. Čak i obilježja gradnje, kao što su loša akustika, mogu biti odgovorna za razvoj SBZ-a. Da bi se mogla postaviti dijagnoza SBZ-a, potrebno je da pojedinac iskusi tegobe nakon dugotrajna boravka u takvoj zgradi.
Tko je najugroženiji
https://www.vasezdravlje.com/bolesti-i-stanja/kasalj-uzroci-i-lijecenjeSvaki korisnik bolesnih zgrada može oboljeti, a najviše riskiraju uredski radnici u modernim zgradama u kojima se ne otvaraju prozori i koje imaju mehaničku ventilaciju. Rizik je povećan za pušače i radnike koji obavljaju monotone poslove pred računalima. Među pacijentima je zabilježeno više žena, što je vjerojatno posljedica veće zastupljenosti žena u uredskim zanimanjima, a ne njihove veće osjetljivosti.
Najčešće tegobe, do kojih dolazi zbog toksina u zgradama, su glavobolje, nadraženo grlo, kašalj, peckanje u nosu i očima, mučnine i tjelesna slabost. No, kako ćete znati da ih je izazvala zgrada? Budući da ove tegobe mogu nastati i zbog drugih okolnosti, obratite pozornost na vrijeme kad se pojačavaju, odnosno popuštaju. Ako su jače izražene tijekom radnog tjedna, a blaže vikendom, bit će da je krivnja ipak na uredskim prostorijama. Ako vam je lošije u danima kad ste kod kuće, a bolje na putu, vjerojatno je za tegobe odgovoran vaš stambeni prostor.
SBZ je najčešći u zgradama s otvorenim uredima koji se prostiru na velikim površinama, ali zahvaća i ljude koji rade u zgradama u kojima vlada gužva, kao što su škole, muzeji i knjižnice
Još jedan način da utvrdite imate li sindrom bolesne zgrade jest da pitate susjede ili kolege s posla trpe li i oni od jednakih smetnji. Ako se to događa i njima, izgledno je da je problem u zajedničkoj zgradi. Možete otići i liječniku da provjeri jesu li vaši simptomi uzrokovani nečim drugim. Izvijestite ga o vremenu nastupa simptoma i o eventualnim privatnim ili poslovnim selidbama u posljednjih nekoliko mjeseci. Ako liječnik isključi druge potencijalne uzroke, to bi mogla biti potvrda da sa zgradom nešto nije u redu.
SBZ se može razbuktati u pravu bolest, poznatu kao zgradom uvjetovana bolest. Dobijete li tu bolest, tegobe će vas pratiti i nakon što se udaljite iz zgrade.
Da biste odagnali početne tegobe, te spriječili ozbiljnije oboljenje, morate nešto poduzeti. Jer, utvrdite li da je zgrada u kojoj boravite bolesna, nije dovoljno da liječite svoje tegobe, nego morate i poboljšati kvalitetu zraka, opreme i namještaja. Kad vaša zgrada prestane sadržavati otrovne tvari, nestat će i neugodni simptomi, čak i dok boravite u njoj. Ako zgrada ne pripada vama, nego poslodavcu ili stanodavcu, vjerojatno nećete moći samostalno izvesti zahvate na građevini. A ako ni vlasnik ne bude voljan unijeti poboljšanja, morat ćete odvagnuti prednosti i nedostatke ostanka i preseljenja.
Kako "izliječiti" zgradu
Priroda je vrlo moćna u pogledu čišćenja zraka. Potražite prirodne zamjene za sredstva za osvježavanje zraka, za čišćenje i druge kemikalije koje sadrže toksine. U svaku prostoriju postavite biljke, jer one vrlo uspješno apsorbiraju toksine iz zraka. Raširite zavjese, podignite rolete i propustite sunčeve zrake u prostoriju. Prirodna negativna ionizacija i ultraljubičasti valovi također pročišćuju zrak.
Osim prirodnih ultraljubičastih zraka, možete posegnuti i za onima iz umjetnih izvora. Ultraljubičaste lampe ubijaju bakterije, plijesan, gljivice i druge mikrobe u ventilacijskom sustavu velikih uredskih zgrada i sprječavaju ili ublažavaju tegobe od toksičnog zraka. Istraživanje provedenom na McGillovom sveučilištu u Kanadi pokazalo je da su UV lampe učinkovite u steriliziranju zraka i da je stopa oboljenja od sindroma bolesne zgrade niža tamo gdje su postavljene.
Moć ultraljubičastih zraka
UV lampe već se dugo koriste u bolnicama i drugim prostorijama radi ubijanja mikroba, a nekoliko je istraživanja ukazalo i na njihovu djelotvornost u ventilacijskim sustavima zgrada. Prema izvještaju BBC-a, kanadski su istraživači u ventilacijske sustave triju velikih poslovnih zgrada u Montrealu ugradili ultraljubičaste germicidne iradijacijske sustave. Poznati i pod engleskom kraticom UVGI, ovi sustavi nisu ništa drugo nego dugi nizovi svjetiljki koje emitiraju ultraljubičasto svjetlo. Zrake iz UVGI-ja bile su uperene u rashladne zavojnice i odljevne posude, mjesta na kojima se plijesan i mikrobi najradije skupljaju i rastu.
Budući da je jedna zgrada imala dva odvojena ventilacijska sustava, znanstvenici su uspjeli iskušati svoju tehnologiju na četiri različita mjesta. Tijekom jednogodišnjeg istraživanja na jedan su mjesec uključili sustave UVGI-a, pa ih na tri mjeseca isključili i opet uključili na mjesec dana. Prije i poslije svakog razdoblja u kojemu je UVGI bio uključen mjerili su količinu bakterija, gljivica i toksina nastalih od plijesni. Utvrdili su da UV zračenje ubija 99 posto svih štetnih tvari u ventilacijskim sustavima.
Istodobno su pratili zdravstveno stanje 770 radnika i otkrili da su se tipične tegobe u razdobljima kad bi UVGI sustavi bili uključeni smanjile 20 posto. U najvećoj su se mjeri, i to 40 posto, smanjile tegobe na dišnim putovima, dok je 30 posto pala stopa smetnji sa sluznicom nosa, grla i očiju. Najbolje su prošli radnici koji su oduvijek bili nepušači i oni koji su bolovali od alergija. Pritom nije bilo nikakvih neželjenih nuspojava od instaliranih lampi, kao što su istraživači i predvidjeli, s obzirom na to da su UV zrake prirodne poput onih od sunčeve svjetlosti.
STOL PRLJAVIJI OD WC ŠKOLJKE
Gomila posla nanosi stres i stoga prijeti zdravlju, ali možete se razboljeti i od samoga radnog stola. Jedno američko istraživanje pokazalo je da prosječan uredski stol sadrži do 400 puta više bakterija nego prosječan poklopac WC školjke! Od tako nečistog stola čovjek lako može "zaraditi" gripu, proljev ili, još gore, hepatitis A. Kako biste djelovali preventivno, nemojte jesti za uredskim stolom, jer su mrvice pogodne za razmnožavanje uzročnika bolesti. Ako ste prethodno dirali uredski stol ili police, ne dirajte hranu golim rukama, a kad napuštate ured, svakako operite ruke.