Zdrav osmijeh vrijedan je truda
Pranje zubi oko 30 minuta nakon konzumacije hrane obveza je koju ne bismo smjeli izbjeći čak i kad nismo kod kuće
Bez sumnje, zdravi i lijepi zubi preduvjet su općeg zdravlja i zadovoljstva čovjeka. No, lijepog osmijeha nema bez mnogo uloženog truda i vremena. Samo se svakodnevnom njegom, pravilnom prehranom i redovitom stomatološkom kontrolom mogu spriječiti ne samo najčešća oboljenja zubi, karijes i parodontoza, nego i mnogo ozbiljnija oboljenja.
Kada početi
Pranje zuba
Uz zubnu pastu i četkicu za zube, za održavanje zdravlja i čistoće zubnih ploha nužno je korištenje konca i interdentalnih četkica. Za pranje zuba treba izabrati četkicu od umjetnih vlakana koja se, za razliku od prirodnih, lako održavaju i brzo suše te nisu podložna razvoju bakterija. Vlakna četkice ne smiju biti previše tvrda, da ne bi oštećivala zubnu caklinu i zubno meso, nego srednje tvrda ili meka, kako bi uz čišćenje istodobno bilo moguće i masiranje zubnog mesa. Nakon uporabe četkicu za zube valja temeljito oprati i dobro osušiti te je mijenjati svaka tri mjeseca, ili, za lakše pamćenje, s promjenom godišnjih doba.
Zube je najbolje prati nakon svakog obroka, a najmanje dva puta dnevno - poslije doručka i prije odlaska na spavanje. No, vrlo je važno znati da se ne smiju prati neposredno nakon jela. Tada je zbog povišene kiselosti u usnoj šupljini zubna caklina posebno osjetljiva, pa se zbog čišćenja četkicom može oštetiti. Stoga, osobito nakon konzumiranja jela koja sadrže šećer ili kiselinu (primjerice kolača i voća) s pranjem zuba treba pričekati najmanje 30 minuta.
Zube treba prati temeljito, malim kružnim pokretima od zubnog mesa prema zubu, najprije vanjsku, zatim unutarnju površinu zuba, a zatim i grizne plohe svih zubi. Prilikom pranja laganim kružnim pokretima četkicom treba istodobno masirati zubno meso i ne zaboraviti očetkati jezik, na kojem se također nakupljaju štetne bakterije. Pranje treba trajati oko tri minute.
Postoje različite metode četkanja zubi, ovisno o uzrastu i stanju usne šupljine. U dogovoru sa stomatologom, svaka osoba treba naučiti metodu četkanja koja je najprimjerenija stanju zuba i zubnog mesa
Prehrana
Opasnost za zube predstavlja ne samo polagano jedenje slatkog, nego i polagano pijuckanje zaslađenih pića, čajeva i kave, a opasnost vreba i od pravih malih bombi prirodnog šećera (datulje, smokve, grožđice i med). Za razliku od prirodnog šećera, umjetna sladila ne sadrže ugljikohidrate, pa ne škode zubima.