Prevencijom skolioze do zdravije kralježnice
Rezultati istraživanja upozoravaju na visok postotak skolioze kod djece, ali i problem funkcionalnosti kralježnice uopće
Neovisno o načinu nastanka, skolioza kod djece i adolescenata problem je s kojim se teško nose i djeca i roditelji, jer nije lako prihvatiti ograničenje u kretanju za cijeli život i potrebu trajnog ulaganja u održavanje funkcionalnosti kralježnice i tijela.
Skolioza označava odstupanje od normalne zakrivljenosti kralježnice, točnije pojačanu postraničnu zakrivljenost dijelova kralježnice, najčešće i uz posljedičnu rotaciju kralježaka, koja u velikom broju slučajeva progredira ako se na vrijeme ne započne odgovarajuća terapija. Najčešće se javlja u predpubertetu i pubertetu, i to kod djevojčica, iako je moguća i kod dječaka.

Na temelju iskustva o skoliozi kod mladih, ReAktiva tim istražio je kakav je stav roditelja o promjenama u držanju djeteta, odnosno o skoliozi kao problemu i s njom povezanih simptoma i teškoća. U istraživanju je sudjelovalo 130 roditelja, koji su ispunjavali anketu putem weba. Dobna struktura djece čiji su roditelji sudjelovali u anketi prikazana je u grafikonu 1. Istraživanje je obuhvatilo 45 posto muške i 55 posto ženske djece.
U nastavku donosimo rezultate istraživanja prema pojedinačnim pitanjima iz ankete.
Što je skolioza
Čak 84 posto ispitanika istaknulo je da je upoznato sa skoliozom. Pritom je prepoznata i opisana kao bolest kralježnice ili krivina kralježnice. Detaljnijim opisom određena je kao postranično krivljenje prilikom sjedenja (formiranje slova S, 60 posto), zatim stanje pogrbljena držanja (20 posto) te pogrbljeno držanje i krivljenje ustranu prilikom sjedenja (formiranje slova S, 20 posto).
Prateći simptomi i zdravstveni problemi neizostavni su zbog krivljenja kralježnice, a njihov intenzitet i oblik ovise o stupnju skolioze. Ispitanici su naveli bolove u stopalima (55 posto) kao najčešće simptome, njih 30 posto kao zdravstveni problem navodi otežano disanje, a samo mali postotak primijetio je i poremećaj koncentracije.
Primjećuju li roditelji držanje tijela djeteta
S obzirom na to da su roditelji ti koji mogu primijetiti mogućnost razvoja skolioze kod djeteta i ocijeniti ozbiljnost situacije kad se dijete žali na neke od popratnih simptoma, ispitivanjem se nastojalo ocijeniti njihovu percepciju na ljestvici od 1 do 5, pri čemu 1 označava gotovo neprimjetno loše držanje, a 5 jako izraženo loše držanje. Čak tri četvrtine ispitanika ocijenilo je ozbiljnost nepravilna držanja od umjerene prema jako izraženoj, a samo jedna četvrtina ocijenila je loše držanje gotovo neprimjetnim do blagim.
Roditeljima je ponuđeno da opišu nepravilno držanje svoga djeteta, u smislu pogrbljenog ili previše ravnog, ili naginjanja na jednu stranu. Više od polovice njih izjasnilo se da je riječ o pogrbljenom držanju, a malo manje njih držanje djeteta opisalo je kao naginjanje na jednu stranu.
Ozbiljnost stanja roditelji su ocijenili kao umjereno loše držanje (58 posto) i jako loše držanje (22 posto), a njih 18 posto nije primijetilo loše posljedice i stoga nisu potražili dodatnu pomoć.
Nakon što su ocijenili nepravilnost u držanju tijela, mnogi roditelji poduzeli su određene korake kako bi riješili problem ili ublažili stanje. Posjetili su liječnika, uključili djecu u neki sport, a gotovo petina njih nije poduzimala nikakve aktivnosti.
Što roditelji poduzimaju nakon što se ocijeni nepravilnost?
Poduzeta radnja | Postotak |
| Bili smo na pregledu kod specijalista i napravili smo obradu | 24 % |
| Bili smo na pregledu kod specijalista i napravili obradu te uključili dijete u neki oblik sporta | 11 % |
| Nisam učinio/la ništa | 18 % |
| Savjetovao/la sam se s liječnikom | 12 % |
| Savjetovao/la sam se s liječnikom i bili smo na pregledu kod specijalista | 2 % |
| Savjetovao/la sam se s liječnikom, bili smo na pregledu kod specijalista i uključili smo dijete u neki oblik sporta | 6 % |
| Savjetovao/la sam se s liječnikom i uključili smo dijete u neki sport | 3 % |
| Uključio/la sam dijete u neki sport | 21 % |
| Neodgovoreno | 3 % |
Zanimalo nas je i što je uslijedilo nakon liječničke obrade. Utvrdili smo sljedeće: kod 47 posto ispitanika nije učinjeno ništa od ponuđenih odgovora, 31 posto ih je bilo uključeno u neki oblik fizikalne terapije, a njih 9 posto nosilo je korzet za korekciju kralježnice. Nijedno dijete nije bilo podvrgnuto operativnom zahvatu (grafikon 2).

Aktivnost, neaktivnost i posljedice
Pohvalno je da većina djece (60 posto) sudjeluje u nekom obliku školske ili izvanškolske sportske aktivnosti, kao što su košarka, nogomet, trčanje, jahanje, plivanje i sl. Unatoč tome, vrijeme provedeno u sjedećem položaju ne ide u prilog općem zdravlju kralježnice. Djeca koja idu u školu, uz to što sjede u školskim klupama, i kod kuće provode određeno vrijeme u sjedećem položaju, najčešće za računalom, bilo zbog izvršavanja školskih zadataka ili ispunjavanja slobodnog vremena. Prema rezultatima, u sjedećem položaju njih 29 posto provede dva sata, 29 posto tri sata, a 24 posto djece četiri i više sati (grafikon 3). To su uglavnom starija djeca.

u sjedećem položaju
Ne zatvarajte oči pred problemom
Istraživanjem je nepobitno utvrđena svjesnost i relativno dobro poznavanje pojma i posljedica skolioze, što samo upućuje na njezinu visoku učestalost kod djece i problem funkcionalnosti kralježnice uopće. Velik postotak roditelja primijetio je nepravilno držanje kod svoga djeteta, najviše kao pogrbljenost ili postraničnu iskrivljenje. Sukladno procjeni ozbiljnosti stanja, roditelji su potražili liječničku pomoć, s tim da se rijetko odlučuju za radikalna rješenja poput operativnog zahvata.
Iako se većina djece ispitanika bavi sportskim aktivnostima, vrijeme provedeno u sjedenju, bilo da je nužno ili ne, pridonosi negativnim aspektima u stanju djetetova sustava za kretanje, pa tako i kralježnice.
Namjera istraživanja bila je upozoriti na učestalost skolioze kod djece, te na nužnost pravilne i pravodobne prevencije radi sprječavanja razvoja neželjenih posljedica, bilo kroz povećanu sportsku aktivnost ili djetetu prilagođene edukacije o pravilnu sjedenju i kretanju.


