GREJP: može se miješati s lijekovima, ali kako?

Stručne zanimljivosti

I grejp i lijekovi mogli bi biti dio vaše uobičajene rutine doručka, ali to bi moglo biti opasnije nego što mislite

Osvježavajuća kriška grejpa ili čaša njegova soka mogu imati mnoge prednosti; prepun je vitamina A i C, kao i korisnih minerala poput kalija. Ali, prije nego što požurite u trgovinu i kupite cijeli karton, postoji nešto čega trebate biti svjesni - grejp se može miješati s čitavom masom različitih lijekova.

Ima ih previše za nabrajanje, ali da biste imali ideju o rasponu, trebate znati da to može utjecati na lijekove koji se koriste za liječenje povišenog kolesterola, tjeskobe, depresije, srčanih problema ili čak i protiv odbacivanja presađenog organa.

Kako konzumacija grejpa utječe na te lijekove? Na jedan od dva načina koja donosimo u nastavku.

Povećana koncentracija lijeka u krvi

Većina lijekova na koje grejp utječe može rezultirati abnormalno visokom razinom lijeka u krvotoku. To je zato što sok od grejpa stupa u interakciju s enzimom u crijevima zvanim citokrom P450 3A4 (CYP3A4), koji je odgovoran za razgradnju mnogih vrsta lijekova.

Furanokumarini, spojevi u grejpu, također se razgrađuju pomoću enzima CYP3A4, no nastali produkti se zatim vežu za enzim i nepovratno blokiraju njegovo djelovanje. Kao rezultat toga, više lijekova na koje enzim obično djeluje ne razgrađuje se očekivanom brzinom i povećava se njihova koncentracija u krvotoku. Razina dolazi u normalu tek kada tijelo proizvede više enzima CYP3A4.

Raspoloživa razina enzima CYP3A4 u crijevima kod ljudi se razlikuje, tako da učinak konzumacije grejpa može varirati među pojedincima.

U nekim slučajevima, razina lijeka koja završi u krvotoku može imati i ozbiljne nuspojave.

Na primjer, u jednoj studiji slučaja, pacijent koji je bio podvrgnut transplantaciji jetara uzimao je lijek takrolimus kako bi smanjio rizik od odbacivanja, a vratio se u bolnicu s akutnom disfunkcijom bubrega. Zašto? Ispostavilo se da je tijekom tjedan dana pojeo više od 1,5 kilograma marmelade u čijem je sastavu više od pola prevladavao grejp. Kao rezultat toga, pacijent je imao 326 do 592 posto veću koncentraciju lijeka u krvotoku nego što je trebala biti, što je dovelo do učinaka uočenih u bubrezima.

Preniska koncentracija lijeka u krvi

Također je otkriveno da grejp na kraju može dovesti i do premale količine lijeka u tijelu, ovaj put ciljajući drugu skupinu proteina: blokirajući transportne proteine ​​koji premještaju lijek iz crijeva u krvotok.

Jedan od najčešćih primjera ovakvog učinka je lijek feksofenadin, vrsta antihistaminika koji se koristi za liječenje peludne groznice i koprivnjače. „Sok od grejpa može dovesti do toga da manje feksofenadina uđe u krv“, rekao je u ažuriranju za potrošače dr. Shiew Mei Huang, zamjenik ravnatelja FDA Ureda za kliničku farmakologiju. Posljedično, lijekovi poput feksofenadina mogu biti manje učinkoviti nego što se očekuje, a to baš i nije ono što se želi u vrijeme peludne groznice.

Uvijek prije provjerite

Ako niste sigurni hoće li grejp utjecati i kako na lijek koji uzimate, provjerite uputu za uporabu u kojoj se obično navodi što treba izbjegavati. Ako se to ne navodi, ili ste u međuvremenu uputu bacili, za više informacija obratite se ljekarniku ili liječniku.
Ujedno bi bilo dobro provjeriti postoji li neka druga hrana i/ili piće koje bi moglo uzrokovati probleme. Na primjer, seviljske naranče, pomelo i tangelo mogu imati slične učinke kao grejp.

U slučajevima kada se grejpfrut i lijekovi ne mogu kombinirati, pripazite na eventualno prisustvo voća ili njegova soka u artiklu koji kupujete i obratite pozornost na deklaraciju. Kao što će vam svatko s alergijom ili intolerancijom reći, sporne tvari se mogu pojaviti i tamo gdje ih ne očekujete.

Ako je prošlo neko vrijeme otkako ste uzeli lijek, možda bi bilo primamljivo pojesti malo grejpa, ali njegovi učinci mogu trajati iznenađujuće dugo. U slučaju felodipina, lijeka za liječenje visokog krvnog tlaka, grejp i dalje može utjecati na njegovo djelovanje čak i ako ste ga konzumirali cijeli dan prije.


Izvor: www.iflscience.com
Izvor fotografije: Shutterstock

Datum objave članka: 3. 9. 2024.