Hranom protiv mentalnog umora

Hrana i zdravlje / Prehrambene preporuke Ozren Podnar prof.

Neke namirnice jačaju mentalne sposobnosti i pomažu kod dugotrajna učenja, naporna rada i intelektualnih igara

Što biste trebali jesti da poboljšate koncentraciju i pojačate budnost? Neke namirnice potiču mozak, a druge donose pospanost i tromost. To nije stvar autosugestije, nego stvarnog učinka hrane na neurotransmitere (neuroprijenosnike), kemikalije koje aktiviraju dijelove mozga i reguliraju emocije i raspoloženja.

Pogrešna hrana ili gladovanje onemogućit će vam da dovoljno dugo ostanete budni, pozorni i koncentrirani. Imat ćete rupe u pamćenju, slabije ćete shvaćati i pogrešno povezivati podatke. Posao će ostati neobavljen ili će biti pun manjkavosti, a vi nakon njega iscrpljeni i bezvoljni. Kad želite obaviti intelektualni posao, potrebna vam je hrana koja će mozak opskrbiti optimalnim gorivom.

Zamka brze energije

Osjećate li se sneno ili nezainteresirano, možda vas mozak upozorava da ste pojeli previše pržene ili prerađene hrane - krumpirića, masnog mesa ili peciva od bijelog šećera. Pogledajte koje je namirnice bolje izbjegavati, a koje povoljno uzimati da bi vam intelektualne funkcije bile na visini.

Većina umornih ljudi, kad moraju ostati budni i raditi, automatski poseže za hranom bogatom šećerom: keksima, kolačima, čokoladom, bijelim pecivom i zašećerenim sokovima da bi u mozak dopremili dovoljno glukoze. Ono što većina znade iz iskustva, dokazali su i istraživači: slatkiš pojeden neposredno prije umno zahtjevnog posla poboljšava uspjeh zbog naglog skoka glukoze u krvi.

Kad kažemo slatkiši, mislimo zapravo na hranu bogatu šećerom, iako ne mora nužno biti slatkog okusa. Te su namirnice pune jednostavnih ugljikohidrata, koji se brzo razgrađuju i otpuštaju šećer u krv. Slatkiši su brz "doping" prije učenja, ispita, pisanja i drugih mentalnih zadataka. Nije štetno povremeno se poslužiti namirnicama koje smjesta dižu energiju. Ali, taj priručni stimulans ne djeluje uvijek i uzrokuje neugodne nuspojave.

Kad se šećer sroza

Kao što brzo raste, šećer brzo i pada, zajedno s budnošću, pažnjom i motivacijom. Kad se jednostavni ugljikohidrati razgrade, osjećat ćete se umornije i bezvoljnije nego prije nego što ste ih pojeli. Ako u međuvremenu niste obavili posao i želite još ostati budni, vjerojatno ćete zgrabiti još jednu poslasticu i započeti novi ciklus "dizanja" i "spuštanja".

Istraživanje provedeno na Državnom sveučilištu na Floridi utvrdilo je da druga i treća doza slatkiša ne pomažu budnosti, koncentraciji i pamćenju niti približno dobro kao prva. Unositi nezdravu hranu i pritom ne izvući od nje željenu korist ne zvuči kao dobra ideja, zar ne? Ako vam je do razbuđivanja uz pomoć slatkog, više ćete koristi imati od čokolade. I ona po mnogim kriterijima spada u slatkiše, no mnogo je više od običnog kolača, keksa, bombona ili krafne. Omiljena je zbog toga što podiže raspoloženje i odagnava depresiju, ali i zato što djeluje na intelektualne funkcije. Stručnjaci vjeruju da jača koncentraciju zahvaljujući visokom udjelu epikatehina, koji pospješuje opskrbu mozga krvlju. Sadrži i triptofan, aminokiselinu od koje organizam stvara serotonin, neuroprijenosnik koji povoljno utječe na raspoloženje.

Kofein - kralj budnosti

Kava je djelotvornije i zdravije sredstvo za budnost i koncentraciju od bilo kojeg slatkiša. Dvije do tri šalice dnevno znatno pomažu postići ta stanja. Međutim, ako vam to nije dovoljno, loša je vijest da veće doze imaju skromno djelovanje i da, štoviše, izazivaju neugodne nuspojave: razdražljivost, uznemirenost, drhtavicu i nesanicu. Nakon besane noći, sutradan ćete biti još manje koncentrirani na posao pa ćete opet posegnuti za - kavom i slatkišima.

Jedna biljka sadrži još više kofeina nego kava, a njezini pripravci imaju dulje djelovanje i ne izazivaju nagle uspone i padove energije. Guarana je biljka iz Amazone čiji ekstrakt i napitak brzo potiču mentalne funkcije i ublažavaju stres te, što je najljepše, te učinke zadržavaju satima. Još jedna razlika između kave i guarane jest da pripravci od amazonske biljke ne uzrokuju nesanicu. Ipak, budući da je riječ o biljci s vrlo visokom koncentracijom kofeina, ne uzimajte je nekoliko sati prije željenog odlaska na počinak.

RAZBUDITE SE VODOM

Još je jedno piće, osim kave i guarane, značajno za dobru koncentraciju: obična voda! Istraživanja su pokazala da dehidriranost snižava koncentraciju 15 posto, a kratkoročnu memoriju sedam posto. Stoga tijekom dana stalno pijuckajte po malo vode i održavajte organizam hidriranim. Na tome će vam biti zahvalni svi organi, a svakako i mozak.

S tržnice ili iz biljne ljekarne

Za razliku od čokolade, kave i guarane, koje djeluju brzo, postoje namirnice s postupnim, ali trajnim povoljnim učinkom na mentalne sposobnosti i na opće zdravlje. Sve su te namirnice lako dostupne pa neke od njih možete nabaviti na najbližoj tržnici, a druge u većini biljnih ljekarni.

Orašasti plodovi, ribe, jaja, jabuke, luk, ginkgo biloba i ginseng pomoći će vam da zadržite budnost i koncentraciju, te da jasno mislite i ispravno zaključujete.

Orašasti plodovi pospješuju moždane funkcije zahvaljujući visokom udjelu omega-3 masnih kiselina. Bilo da volite bademe, lješnjake, indijske oraščiće ili kikiriki, oni su bogati i željezom, koje pomaže opskrbi mozga kisikom, te stoga izoštrava pažnju i memoriju.

Kad smo kod omega-3 masnih kiselina, njih ćete najviše naći u ribi, zbog čega ju je dobro imati na jelovniku barem tri puta tjedno, a neće vam škoditi ni da je jedete svaki dan. Omegom-3 možete se opskrbljivati i iz dodataka prehrani u dozama od 1000 do 2000 mg dnevno.

Jaja stoljećima slove kao hrana koja povećava memorijsku zapremninu, što stručnjaci pripisuju visokom sadržaju kolina. Ako vas čekaju ispiti ili naporni poslovni zadaci, skuhajte si više jaja.

Jabuke ne treba posebno predstavljati kao zdravu hranu, ali manje je poznato da su korisne i za rad mozga. Ovo izvrsno voće sadrži antioksidans kvercetin, koji čini čuda za moždane funkcije. Najviše zdravih sastojaka jabuke nalazi se u kori, pa ih nemojte ljuštiti.

Luk je u Europi još slabije od jabuka poznat kao hrana za mozak, ali Indijci ga odavno jedu da bi izoštrili koncentraciju i proširili memoriju. Najjača oružja luka su kvercetin i antocijanin, koji ga čine korisnim i protiv Alzheimerove bolesti.

Ginkgo biloba je jedno od najstarijih drveća na svijetu, a njegovi su fosili stari 150 milijuna godina. Od njegova lišća dobiva se ekstrakt koji potiče krvotok i poboljšava prokrvljenost mozga. Time pojačava koncentraciju i memoriju, osobito kratkoročnu, koja je bitna tijekom umnog naprezanja.

Ginseng je još jedna od davnina korištena biljka, čiji ekstrakt korijena djeluje na brojne funkcije organizma. Ekstrakt ginsenga snaži volju i motivaciju za raznovrsne aktivnosti, pa i mentalne. Kod terapije ginsengom povremeno se može javiti nesanica, osobito ako se u isto vrijeme uzima kofein u hrani i piću. Stoga se preporučuje ginseng uzimati ranije tijekom dana.

I VLAKNA POMAŽU

Jutarnji obrok bogat vlaknima učinit će vas budnijima i mentalno aktivnijima u ostatku dana. Istraživanje provedeno na Kardifskom sveučilištu u Walesu pokazalo je da su ljudi, koji su ujutro pojeli doručak sa šest do dvanaest grama vlakana, tijekom dana imali 10 posto više mentalne energije, manje problema s pamćenjem i bolje raspoloženje. Stoga u doručak uključite zobenu kašu ili pahuljice, te svježe ili sušeno voće.

Datum objave članka: 1. 10. 2012.