Tortikolis, krivi vrat
Bol povezana s tortikolisom pojavljuje se iznenada. Zbog grča mišića, obično se pojavljuju bol na jednoj strani vrata, neuobičajen položaj glave i smanjen raspon pokreta glave
Što je tortikolis?
Tortikolis (krivi vrat, uvijeni vrat) je izraz nastao od latinskih riječi tortus (uvijen) i collum" (vrat), a predstavlja stanje nevoljnog grčenja (kontrakcije) jednog ili više mišića vrata što uzrokuju uvijanje i naginjanje vrata na jednu stranu. Često je bolan ili uzrokuje nelagodu te ograničava kretnje glave.
Kontrakcija se događa na razini sterno-kleido-mastoidnog mišića (parni mišić koji povezuju stražnji dio lubanje s prsnom i ključnom kosti). Kada se prirodno steže, ovaj mišić dopušta glavi da se naginje na jednu ili drugu stranu.
U pitanju može biti i grč trapeznog mišića (veliki mišić na gornjem dijelu leđa u obliku trapeza koji spaja zatiljnu kost lubanje, grudne kralješke i ramena).
Obično je više izražen na jednoj strani vrata nego na drugoj. To je fizički znak, a ne posebna bolest.
Tortikolis je prilično čest kod beba i djece. Može biti prisutan pri rođenju (kongenitalan) ili se razviti kasnije u dojenačkoj dobi ili djetinjstvu (stečeni).
Tortikolis kod mladih ljudi čest je uzrok bolova u vratu i općenito nije povezan s prethodnom ozljedom vrata ili bolovima u vratu.
Tortikolis kod odraslih često je uzrokovan abnormalnostima kostiju, dubljom ozljedom ili neurološkim poremećajima, to jest javlja se kao reakcija na neki drugi problem.
Što uzrokuje pojavu tortikolisa?
Glavni uzroci tortikolisa su:
- genetski razlozi (nasljedni)
- loše držanje ili nagli pokreti koji uzrokuje ozljedu mišića
- problemi sa živčanim sustavom, gornjim dijelom kralježnice ili mišićima
- jaki stres i umor
- može se pojaviti i bez posebnog uzroka.
Razlog pojave kongenitalnog tortikolisa najčešće je nepravilan položaj djeteta u maternici tijekom trudnoće.
Kod djece i odraslih, tortikolis obično nastaje zbog iznenadnog grča mišića u vratu koji može biti posljedica manje ozljede vrata koja je dovela do iritacije živaca u vratu. Kako bi se zaštitilo, tijelo reagira šaljući poruku mišićima koje kontroliraju ozlijeđeni živci da se kontrahiraju. A može biti i posljedica manje ozljede ili traume mišića koje se možda ni ne sjećate.
Tortikolis može biti uzrokovan lošim položajem vrata tijekom spavanja, sportskom ozljedom, neuobičajenim naporom (fizičkim, na poslu, tijekom vježbanja) ili prometnom nesrećom.
Ponekad uzrok može biti upalni proces u području vratu ili grč zbog upale u blizini. Nije neobično niti da se tortikolis javi kao posljedica izlaganja hladnoći („propuh“), a može biti i psihosomatskog podrijetla (npr. kod histerije).
Određeni poremećaji vratne kralježnice ili ramena također uzrokuju tortikolis. To je osobito slučaj kod osoba koje pate od oštećenja diskova među kralješcima (hernija diska).
Osteoartritis zglobova među vratnim kralješcima također ponekad uzrokuje tortikolis.
Uzroci grčevitog tortikolisa (cervikalna distonija) slabo su poznati. Podrijetlo bi bilo neurološko, ali bi također moglo biti posljedica kronične iritacije živca koji kontrolira mišiće vrata.
Vrste tortikolisa
Tortikolis može imati različite oblike i kod odraslih i kod djece. Sažeto, razlikujemo pet glavnih oblika:
- kongenitalni tortikolis - prisutan je pri rođenju, najčešće zbog nepravilna položaja djeteta u maternici tijekom trudnoće koji je uzrokovao kontrakciju mišića tijekom njegova razvoja. Mora se liječiti vrlo brzo jer, bez rehabilitacije, beba može razviti obrasce hodanja ili položaja koji nisu ergonomski kako rastu. Moguće je da se ne primijeti dok beba ne navrši nekoliko tjedana i počne stjecati bolju kontrolu nad glavom. Stoga roditelji trebaju biti na oprezu. Ako se primijeti da beba uvijek okreće glavu na istu stranu, uvijek koristi istu ruku ili samo jedna strana tijela normalno funkcionira, potrebno je savjetovati se s liječnikom.
- Griselov sindrom - stečeni je tortikolis koji više pogađa djecu, posebice djevojčice. Pojavljuje se iznenada, obično kao posljedica nekog upalnog procesa (infekcije grla, uha ili zuba), uslijed kojeg dolazi do netraumatske dislokacije na razini prvog i drugog vratnog kralješka koji imaju središnju ulogu u kretanju glave. Može biti bezopasan, ali isto tako i znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema. Iako je to često blaži slučaj, ipak je važno savjetovati se s fizioterapeutom, jer se Griselov sindrom u nekim slučajevima može pogoršati. Kad se vrat iznenada ukoči, važno je isključiti i mogućnost meningitisa, osobito kada su glavobolje i vrućica povezani.
- akutni tortikolis kod odraslih - najčešći je tip tortikolisa. Nastaje iznenada, često ujutro nakon buđenja s boli i ukočenošću vrata kao rezultat spavanja u lošem položaju ili naglog pokreta. Ukočenost uzrokuje krivljenje vrata na jednu stranu. Također se može pojaviti nakon držanja glave u neudobnom položaju, kao i zbog manjeg istegnuća vrata ili iritacije vratnih mišića Stanje obično ne zahtijeva liječenje. Sredstva za ublažavanje bolova obično uklanjaju simptome.
- kronični tortikolis kod odraslih - o kroničnom tortikolisu govorimo kada je bol u području vrata stalno prisutna i stanje traje nekoliko tjedana.
- grčeviti tortikolis ili cervikalna distonija - distonija vratnih mišića mnogo je rjeđa vrsta tortikolisa. Javlja se kod odraslih i odnosi na neurološku bolest koja uzrokuje nenamjerne kontrakcije vratnih mišića zbog čega se glava bolno okreće na jednu stranu. Također može uzrokovati nekontrolirano naginjanje glave naprijed ili natrag. Ne postoji lijek za grčeviti tortikolis. Injekcije botulinum toksina ponekad liječe stanje.
Tortikolis - simptomi
Bol povezana s tortikolisom pojavljuje se iznenada. Zbog kontrakcija mišića, obično se pojavljuju bol na jednoj strani vrata, neuobičajen položaj glave i smanjen raspon pokreta glave. S tortikolisom mogu biti povezane glavobolje te bol u ramenima ili čak u rukama. Vrat može biti vrlo osjetljiv tako da može doći do grčenja mišića ako se pokuša masirati to područje kako bi si pružili olakšanje. Također može biti teško ispraviti vrat ili okrenuti glavu na određeni način.
Simptomi obično potpuno nestaju unutar tjedan dana, a obično se značajno povuku unutar jednog ili dva dana. Ponekad simptomi mogu trajati dulje, ali to nije uobičajeno.
Ako su istodobno prisutni temperaturu i/ili povraćanje, važno je brzo se obratiti liječniku jer su to znakovi infekcije.
Znakovi i simptomi tortikolisa kod djeteta
Ako vaše dijete boli vrat kada ga pokušavate pomaknuti ili ako je napet i/ili bolan na jednoj strani, to bi mogao biti tortikolis.
Još jedan karakterističan znak je glava lagano nagnuta prema bolnoj strani (kako bi se ublažila napetost), a brada je okrenuta u suprotnom smjeru kako bi se dodatno opustio vrat. Djeca s tortikolisom također osjećaju bol kada vrat okrenu s bolne strane ili kada se pritisne zahvaćeno područje.
Može biti vidljiva i asimetrija lica. Kod stečenog tortikolisa može se javiti i glavobolja
Tortikolis - kada posjetiti liječnika?
Trebali biste posjetiti liječnika ako:
- bol postaje sve jača
- bol se ne povlači za otprilike tjedan dana
- osjećate trnce ili utrnulost u rukama ili nogama
- se pojave poteškoće s mokraćnim mjehurom ili crijevima
- imate temperaturu i bolove u vratu.
Iako vrlo rijetko, tortikolis može biti znak ozbiljnijeg stanja poput infekcije, apscesa ili tumora u glavi ili vratu ili ozljede vrata. Stoga neodgodivo posjetite liječnika ako uz tortikolis imate bilo koji od sljedećih simptoma:
- vrućica
- glavobolja
- dupli vid
- osjetljivost na svjetlo
- poteškoće u održavanju ravnoteže tijekom hodanja.
Dijagnostika tortikolisa
Odrasla osoba već na temelju prethodno navedenih simptoma i sama može posumnjati da je u pitanju tortikolis. No, radi sigurnosti u dijagnozu poželjno je isključili bilo koju drugu moguću patologiju, stoga je uputno obratiti se liječniku.
Za postavljanje dijagnoze dovoljan je jednostavan klinički pregled, s tim da će liječnik procijeniti jesu li potrebne dodatne pretrage i koje.
Tortikolis - liječenje
Ako se radi o umjerenoj boli koja se pojavila bez prethodne traume, primjerice nakon buđenja, tortikolis je moguće liječiti pomoću jednostavnih savjeta.
Odmor i toplina ublažavaju bol povezanu s tortikolisom. Termofor, topli jastučić ili šal mogu se koristiti za zagrijavanje zahvaćenog područja.
Primjena lokalnog analgetika (proizvoda za primjenu na kožu) koji sadrži sastojke koji kožu čine vrućom ili hladnom može donekle ublažiti bol.
Kad je spavanje u pitanju, za ublažavanje boli važno je spavati na boku, pazeći pri tom na to da je kralježnica u pravilnom položaju te pri tom izbjegavati prevelik ili jako ravan jastuk kao i položaj na leđima ili na trbuhu.
I lagane masaže koje sami izvodite također mogu brzo vratiti fleksibilnost vrata.
Ako je bol prejaka ili tortikolis traje nekoliko dana, potrebno je savjetovati se s liječnikom, koji može propisati lijekove protiv bolova, protuupalne lijekove ili mišićne relaksanse (lijekovi koji opuštaju mišiće).
Vratni ovratnik (kruti steznik za vrat od pjene) za podupiranje glave i rasterećenje vrata smije se koristiti samo kratko vrijeme (najviše 48 sati) i samo po preporuci liječnika.
U slučaju ponovljenog tortikolisa, od pomoći može biti fizikalna terapija kako bi se spriječila ponovna pojava.
Pokušajte ostati aktivni i pomicati vrat što je moguće normalnije. Pomičite glavu i vrat prirodno kako biste spriječili njegovo ukrućenje.
Ako se stanje ne poboljša ili tortikolis prate i drugi simptomi poput glavobolje, vrućice, vrtoglavice ili mučnine, svakako posjetite liječnika.
Operacija kralježnice može biti potrebna u slučaju da su razlog pojave tortikolisa loše postavljeni vratni kralješci.
Lijek za grčeviti tortikolis, tj. cervikalnu distoniju ne postoji, ali ponekad od pomoći mogu biti injekcije botulinum toksina.
Kongenitalni tortikolis se može liječiti, najčešće vježbama istezanja i promjenama položaja tijekom hranjenja i spavanja nekoliko puta dnevno i to prema uputama koje će vam dati pedijatar. Ako primijenjene metode ne poluče uspjeh, pedijatar će uputiti dijete na daljnji specijalistički pregled. U liječenje kongenitalnog tortikolisa može biti uključen fizijatar (specijaliziran za fizijatriju ili fizikalnu medicinu i rehabilitaciju), pedijatrijski neurolog (specijaliziran za poremećaje mozga, leđne moždine i živaca kod djece) ili ortoped (specijaliziran za mišićno-koštani sustav).
Liječenje stečenog tortikolisa usmjereno je na stanje koje ga uzrokuje i na ublažavanje simptoma. Liječenje može uključivati primjenu antibiotika, injekcije botulinum toksina za opuštanje ukočenih vratnih mišića, terapije toplinom, masaže, vratnog ovratnika ili fizikalne terapije.
Prevencija tortikolisa
Poduprite vrat dok spavate potpornim jastukom i spavajte samo s jednim jastukom (ne previsokim, ali ni preniskim).
Poboljšajte svoje držanje blagim vježbama istezanja ili pokušajte s tečajem joge ili pilatesa. Vježbe za jačanje mišića, mobilnost i istezanje mogu se raditi i svakodnevno.
Kako biste ojačali vratne mišiće, osobito je moguće nasloniti se leđima na zid tako da čvrsto pritisnete glavu na zid. U tom položaju napravite nekoliko "klimajućih" pokreta ne skidajući glavu sa zida i svaki zadržite 10 sekundi, a vježbu ponovite oko 15 puta.
Vježbe mobilnosti, koje se sastoje od okretanja glave, bez prisiljavanja, s lijeva na desno, pazeći da se ramena spuste, također pomažu vratiti fleksibilnost vratu.
Konačno, jednostavno istezanje tijekom dana, a osobito na kraju dana, opustit će mišiće vrata kako bi se izbjegao tortikolis.
Ako radite za stolom, uredite svoj radni prostor tako da stol i stolica odgovaraju vašim potrebama. Koristite oslonac za noge ako vam koljena i kukovi nisu u ravnini i stopala ne leže ravno na tlu. Možda ćete također morati premjestiti predmete koje redovito koristite bliže sebi, tako da se ne uvijate ili posežete predaleko da biste dohvatili predmete koji su vam potrebni.
Usvojite odgovarajuće položaje glave i vrata dok obavljate kućanske aktivnosti.
Tijekom vožnje automobila namjestite naslon za glavu tako da bude barem u razini očiju i što bliže potiljku. Nemojte voziti ako ne možete slobodno okretati glavu. Koristite slušalice ili spikerfon i ne stavljajte telefon između ramena i uha.
Izvor fotografija: Shutterstock