MIKROVALNA PEĆNICA: je li sigurna u njoj pripremljena hrana?

Stručne zanimljivosti

Iako se ponekad čuju tvrdnje da hrana iz mikrovalne može naštetiti, ipak se može reći da je sigurna, a evo i zašto

Mikrovalne pećnice su neporecive kraljice pogodnosti; ubacite ostatke hrane i nekoliko minuta kasnije imate ukusan topli obrok. Iako se ponekad čuju tvrdnje da hrana iz mikrovalne može naštetiti, ipak se može reći da je sigurna, a evo i zašto.

Zračenje

Davno prije dana 5G zavjera, mikrovalne pećnice bile su ono oko čega su ljudi bili zabrinuti kada je u pitanju „prženje mozga“. Međutim, osim ako ne planirate gurnuti glavu u mikrovalnu pećnicu ili ako je ne održavate kako treba, energija koja se koristi za zagrijavanje hrane neće vam naštetiti, niti će hranu učiniti radioaktivnom.

Mikrovalne pećnice koriste mikrovalove, koji su elektromagnetski valovi s valnom duljinom sličnom onima koje se koriste u radiodifuziji ili radaru - daleko od drugog kraja elektromagnetskog spektra gdje žive X-zrake i nuklearno zračenje. Da hrana u mikrovalnoj pećnici postaje radioaktivna, svijet bi do sada (možda) više ličio na Spider-Verse (strip).

Mikrovalne pećnice također su dizajnirane da zadržavaju njihovu energiju, sve dok se održavaju u dobrom stanju. Čak i ako oštećenje uzrokuje curenje energije, Svjetska zdravstvena organizacija navodi da mikrovalna energija može uzrokovati toplinsko oštećenje tijela samo tijekom dugog izlaganja vrlo visokim razinama snage, koje su daleko više nego što se obično mjeri oko mikrovalne pećnice.

Bakterije

Jedna od briga oko hrane iz mikrovalne pećnice je ta što mikrovalna ne ubija štetne bakterije, ali ako se pravilno koristi, to ne bi trebao biti problem.

Poznato je da mikrovalne pećnice zagrijavaju hranu manje ravnomjerno od obične pećnice, što, ako ostavite hranu na miru cijelo vrijeme dok je u njoj, može značiti da se određeni dijelovi hrane ne zagrijavaju dovoljno dugo da ubiju bakterije.

Rješenje za to je pridržavanje uputa za kuhanje u mikrovalnoj pećnici ako su dane, miješanje, rotiranje ili okretanje hrane naopako na pola vremena pečenja u mikrovalovima kako bi se ravnomjerno skuhala i korištenje termometra za hranu za provjeru unutarnje temperature. Također se preporučuje da omogućite vrijeme stajanja jer se hrana nastavlja kuhati tijekom tog razdoblja.

Hranjive tvari

Postoji i nešto poput popularnog mita da se hrana pripremljena u mikrovalnoj pećnici na neki način čini manje hranjivom. Međutim, svaka metoda kuhanja će hranjive tvari osjetljive na toplinu razgraditi do određenog stupnja. U slučaju povrća, hranjive tvari se također mogu izgubiti ako ga kuhate u puno vode.

„Metoda kuhanja koja najbolje zadržava hranjive tvari je brzo kuhanje, odnosno zagrijavanje hrane u najkraćem mogućem vremenu i sa što manje tekućine“, kaže Harvard Health Publishing u postu na blogu. „Mikrovalna pećnica ispunjava te kriterije.“

Čini se da nedavna istraživanja podupiru tu tvrdnju, barem kada je u pitanju povrće. Studija iz 2023., objavljena u časopisu Heliyon, otkrila je da je osim mikrovalne pećnice, kuhanja na pari i vrenja, „mikrovalna najučinkovitija metoda za zadržavanje nutritivne vrijednosti povrća“.

Plastika

Kemijsko ispiranje

Mnogi od nas koristili su neku vrstu plastične posude za pripremu hrane u mikrovalnoj pećnici, bilo da je tako već kupljena zapakirana ili je stavljena u posudu kod kuće. Međutim, postoji određena zabrinutost da bi određeni spojevi u plastičnim posudama mogli osloboditi u hranu dok se priprema mikrovalnoj pećnici i da bi mogli uzrokovati štetu po zdravlje.



Jedna skupina spojeva koji se često pojavljuju na naslovnicama su ftalati, koji se koriste za „omekšavanje“ plastike. Neke studije su zaključile da bi ftalati potencijalno mogli utjecati na ljudsko zdravlje, ometajući hormone i razvoj mozga, iako je potrebno provesti više istraživanja kako bi se utvrdilo jesu li te veze konkretne.

Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) zadužena je za reguliranje uporabe ftalata u pakiranjima hrane, a trenutačno je dopušteno devet ftalata. Propisi FDA-e uključuju sigurnosne procjene, što znači da bi plastična ambalaža hrane s ovim ftalatima trebala biti sigurna za mikrovalnu pećnicu.

Bilo je nekih kritika na račun FDA pristupa, s peticijama koje traže od agencije da opozove odobrenje za korištenje ftalata. Iako je FDA rekla da je svjesna zabrinutosti oko visoke izloženosti, te su peticije odbijene zbog nedostatka znanstvenih podataka koji bi poduprli zabrinutost i njezina vlastitog istraživanja koje sugerira da je „uporaba ftalata u aplikacijama u kontaktu s hranom ograničena i izloženost potrošača na ftalate iz upotrebe u kontaktu s hranom se smanjuje” -iako nastavlja paziti na sigurnosne podatke.
 
Mikroplastika

S obzirom na sve što smo u zadnje vrijeme čuli o tome gdje mikroplastika završava, nije veliko iznenađenje da je nedavna studija otkrila da plastične posude za mikrovalnu pećnicu ispuštaju mikroplastiku i nanoplastiku u simulant hrane.

„Neki bi spremnici mogli osloboditi čak 4,22 milijuna mikroplastičnih i 2,11 milijardi nanoplastičnih čestica sa samo jednog kvadratnog centimetra plastične površine unutar tri minute zagrijavanja u mikrovalnoj pećnici“, pišu autori studije.

Dok je dodatni dio studije otkrio da je mikro i nanoplastika oslobođena iz plastične ambalaže hrane uzrokovala smrt nekih stanica bubrega ljudskih embrija, važno je napomenuti da se takvi nalazi ne odnose nužno na stvarno ljudsko tijelo.

Još uvijek znamo relativno malo o zdravstvenim učincima mikroplastike, tako da to još nije razlog za bacanje svog skupog Tupperwarea. Ali, ako ste i dalje zabrinuti, ništa vas ne sprječava da prebacite hranu u staklenu ili keramičku posudu za mikrovalnu pećnicu, samo što tu posudu kasnije treba i oprati.

Kako ne koristiti mikrovalnu pećnicu

Hrana u mikrovalnoj može vrlo brzo postati nesigurna u ovisnosti kako je koristite.

Dok neka hrana može biti zapakirana u ambalažu od folije prikladnu za mikrovalnu pećnicu, općenito se ne preporučuje korištenje folije ili metalnih posuda ili pokrova - to može uzrokovati potencijalno opasno iskrenje.

Neka je hrana poznata kao eksplozivna nakon pripreme u mikrovalnoj pećnici, osobito jaja s netaknutom ljuskom, stoga provjerite jesu li prikladna za kuhanje na ovaj način.



Kao što je prije spomenuto, mikrovalna pećnica neravnomjerno zagrijava hranu. Kako biste izbjegli bakterijsko trovanja hranom, ne zaboravite hranu promiješati i provjeriti je li temeljito kuhana.

Nemojte podgrijavati hranu u mikrovalnoj pećnici više od jednom, pogotovo kada je u pitanju riža.


Izvor: www.iflscience.com/
Izvor fotografija: Shutterstock

 

Datum objave članka: 11. 11. 2024.