RAK PROSTATE: jednostavan test sline mogao bi otkriti rak prostate, nadmašujući uobičajeni krvni test

Stručne zanimljivosti

Test sline pokazao je obećavajuće rezultate u otkrivanju rizika od raka prostate, dokazavši se pouzdanijim od uobičajenih krvnih testova

Rak prostate jedan je od glavnih zdravstvenih strahova za starije muškarce, ali srećom, poboljšano testiranje uskoro bi moglo biti na putu.

Jednostavan test sline, koji se može napraviti kod kuće, među najperspektivnijim je metodama za otkrivanje raka prostate, za koji se procjenjuje da se dijagnosticira kod jednog od osam muškaraca tijekom života.

U studiji iz travnja 2025., objavljenoj u New England Journal of Medicine, istraživači su pokazali uspjeh izračuna rizika od raka prostate iz sline. Studija je pokazala da test sline može točnije identificirati rak prostate od testova specifičnog antigena prostate (PSA), koji su pod lupom zbog svoje sklonosti davanju nepouzdanih rezultata.
 

Uspjeh PRS testa iz sline

Studija je procijenila 6142 europska muškarca u dobi između 55 i 69 godina, izdvajajući DNK zametne linije iz njihove sline. Koristeći slinu, istraživači su uspjeli pronaći poligenski rizik (PRS), tj. metriku koja označava nečiji rizik od razvoja bolesti (u ovom slučaju od raka prostate) na temelju genetskih varijanti koje sadrže.

Oni s PRS-om u 90. percentilu ili više pozvani su na daljnji probir, budući da viši rezultat ukazuje na nasljeđivanje mnogih genetskih varijacija koje bi mogle povećati rizik od razvoja raka prostate.

Ukupno 468 sudionika s iznimno visokim PRS-om podvrgnuto je MRI skeniranju i biopsiji prostate; kao rezultat toga, kod 187 od ovih muškaraca (40 posto) dijagnosticiran je rak prostate.
 

Nedostaci PSA krvnih testova

Za razliku od PRS testa koji koristi slinu, PSA krvni testovi mogu biti nepotpuni na nekoliko načina.

Ovi testovi mjere prostata specifični antigen, protein koji proizvode i normalne i maligne stanice prostate.

Početni PSA test često se preporučuje muškarcima oko 50 godina koji imaju prosječan rizik razvoja raka prostate ili muškarcima oko 40 godina koji imaju visok rizik zbog obiteljske anamneze.

Američko društvo za rak navodi da muškarci s PSA manjim od 2,5 ng/mL (nanograma po mililitru) mogu biti ponovno testirani samo svake dvije godine, dok bi testiranje trebalo provoditi svake godine za one s višim PSA (za referencu, 4,0 ng/mL smatra se abnormalnom razinom PSA).
Iako su PSA testovi još uvijek uobičajeni u probiru raka prostate, oni ne daju uvijek željeni ishod za pacijente.

Prema izjavi za medije o novoj studiji, PSA testovi lažno ukazuju na "rak prostate kod muškaraca tri od četiri puta".

Lažno pozitivni rezultati dobiveni iz testova mogli bi navesti pacijente da traže nepotrebne medicinske postupke. Zasebna studija iz 2022. godine otkrila je da su dob, unos alkohola i prisutnost infekcija mokraćnog sustava često povezani s lažno pozitivnim rezultatima PSA testova.

Još jedan nedostatak PSA testova je taj što često otkrivaju druge vrste raka koje normalno rastu sporo i nikada ne bi pokazivale simptome zabrinjavanja.

Nova studija pokazala je da PRS testovi sline, s druge strane, mogu otkriti veći udio agresivnih karcinoma koji se vjerojatno šire.
 

Proširivanje znanja o raku prostate

Istraživači sada rade na razvoju verzije testa koja može otkriti više varijanti rizika od raka prostate u drugim populacijama, poput onih azijskog i afričkog podrijetla. Također će nastaviti s dodatnim ispitivanjima kako bi usporedili stopu uspješnosti testova sline s MRI skeniranjem i PSA testovima.

„Rano otkrivanje raka značajno povećava šanse za izlječenje. S obzirom na to da se očekuje da će se broj slučajeva raka prostate udvostručiti do 2040. godine, ključno je uspostaviti robustan način otkrivanja klinički značajnih slučajeva raka prostate u ranijoj fazi“, rekao je Kristian Helin, glavni izvršni direktor Instituta za istraživanje raka u Londonu.

„Trenutni PSA test često dovodi do nepotrebnih tretmana i, što je još zabrinjavajuće, ne uspijeva otkriti neke vrste raka. Postoji hitna potreba za boljim testom probira. Ovo istraživanje predstavlja obećavajući napredak prema tom cilju i naglašava potencijal genetskog testiranja za spašavanje života.“


Izvor: www.discovermagazine.com
Izvor fotografije: Adobe Stock


 

Datum objave članka: 3. 6. 2025.