Šafran - sastav, primjena i ljekovita svojstva
Sve o šafranu na jednom mjestu: opći pregled - djelovanje - upotreba i djelotvornost - nuspojave - posebne mjere opreza i upozorenja - interakcije - doziranje
Šafran - opći pregled
Šafran (Crocus sativus L.) je cvjetnica iz porodice perunika koja ima tri do četiri tisuće godina dugu povijest i koristi se u raznim područjima zbog svog okusa, mirisa, pigmenta i ljekovitih svojstava.
Glavni je sastojak u mnogim kuhinjama Bliskog istoka, Indije i Europe, a jelima daje svoju posebnu tamnocrvenu boju i slatki, zemljani okus, dok se njegov miris osjeća kao kombinacija svježe pokošene trave s daškom papra.
Šafran se uglavnom uzgaja u Iranu i bere ručno. Ponekad se naziva "crveno zlato" i najskuplji je začin na svijetu budući da je potrebno 75.000 cvjetova da se dobije jedan kilogram šafrana.
Izraz "šafran" odnosi se na nitaste strukture cvijeta ili stigme. Stigme su najcjenjeniji dio biljke koji sadrži preko 150 bioaktivnih spojeva, a koriste se za izradu začina, prehrambenih boja i lijekova.
Za što se koristi šafran?
Nekoliko je područja primjene šafrana:
- medicinska namjena (kao ljekoviti napitak ili suplement)
- začin u kulinarstvu
- kozmetička primjena
- prirodna alternativa pigmentima.
Medicinska primjena šafrana
Tradicionalna medicinska upotreba šafrana seže daleko u povijest. Koristile su ga mnoge kulture, uključujući egipatsku, rimsku i grčku civilizaciju, a i dan danas je važan lijek u tradicionalnim perzijskim, kineskim i ajurvedskim medicinskim sustavima.
Zbog svojih antioksidativnih svojstava koristio se za ublažavanje stresa, poboljšanje raspoloženja te kao prirodni lijek protiv nesanice i tjeskobe.
Žene koriste šafran za menstruacijske grčeve i predmenstrucijski sindrom (PMS), a muškarci kao sredstvo protiv preuranjene ejakulacije i neplodnosti.
Neke od upotreba šafrana uključuju ublažavanje boli i smirenje, liječenje bolesti pluća, jetara, živčanog sustava, krvožilnog sustava, očiju i kože; upotrebu kao afrodizijaka i općeg tonika za snagu i vitalnost.
Putem različitih mehanizama djelovanja, šafran ima ključnu ulogu i u liječenju različitih poremećaja probavnog sustava, koji uključuju:
- rak jetara
- hepatotoksičnost
- masna jetra
- hiperlipidemija
- rak želuca
- peptički ulkus
- rak debelog crijeva
- ulcerozni kolitis
- dijabetes
- rak gušterače
- kontrakcija ileuma (završni dio takog crijeva).
U novije vrijeme, šafran se sve češće spominje i u kontekstu prirodnih suplemenata za poboljšanje mentalnog zdravlja.
Šafran kao začin
Upotreba šafrana kao začina u kulinarstvu široko je rasprostranjena i razlikuje se ovisno o vrsti kuhinje u kojoj se koristi.
Šafran se koristi kao začin zbog intenzivne boje te cvjetnog, blago gorkastog okusa i prepoznatljive arome. Koristi se u mnogim tradicionalnim jelima u perzijskoj i indijskoj kuhinji. Obično se dodaje jelima poput rižota, paelle, juha i čajeva, kojima daje karakterističnu boju i miris te podiže okuse na novu razinu.
Začin se prodaje u obliku praha ili cijelih vlakana, koja su zapravo suhe stigme. Ako se želi autentičan proizvod, onda je važno kupiti šafran renomiranog proizvođača, odnosno brenda. Ujedno se preporučuje kupovina šafrana u nitima jer ih je teško kopirati. U slučaju da se šafran čini previše jeftin, najbolje ga je izbjegavati. Naime, zbog visoke cijene originalnog kvalitetnog šafrana može se naići i na loše kopije vrlo niske kvalitete, kao i na krivotvoreni šafran.
Kozmetička primjena šafrana
Šafran se koristi i u kozmetičke svrhe. Kozmetička primjena šafrana datira još iz vremena Kleopatre, koja se kupala u vodi natopljenoj šafranom zbog ljepote i afrodizijačkih svojstava.
Šafranovo ulje, na primjer, koje se dobiva iz cvijeta Crocus sativus postupkom ekstrakcije ulja iz stigmi, također sadrži krocin, aktivni spoj koji je odgovoran za antioksidativno i protuupalno djelovanje i blagotvoran učinak šafrana na kožu. Koristi se za aromaterapiju, za obogaćivanje kozmetičkih krema, za kupanje ili masažu. Smiruje iritacije, može potpomoći smanjenje hiperpigmentacija, regeneraciju kože i zacjeljivanje već oštećene kože.
Šafran se koristi i za čišćenje tena, dok osušeni šafran daje ugodan miris koji se koristi u parfemima.
Šafran kao prirodna alternativa pigmentima
Zbog svoje boje, ekstrahirani pigmenti šafrana koriste se kao prirodna alternativa pigmentima u kozmetici te kao pigment za bojanje hrane i tekstila.
Kako djeluje šafran?
Za sada nema dovoljno informacija da bi se sa sigurnošću moglo reći kako šafran djeluje, no istraživači kontinuirano rade na pojašnjenju molekularnih mehanizama pomoću kojih aktivni spojevi ostvaruju blagotvorne učinke.
Šafran i njegovi glavni spojevi imaju snažna antioksidativna i protuupalna svojstva in vitro i in vivo.
Šafran sadrži brojne antioksidanse koji mogu djelovati u smislu poboljšanja ukupnog antioksidativnog kapaciteta, i trenutačno se proučavaju zbog potencijalne uloge u liječenju raka, depresije i neurodegenerativnih poremećaja.
Pretklinička istraživanja sugeriraju da šafran može utjecati na mozak na različite načine, što vjerojatno objašnjava njegove učinke na raspoloženje i spoznaju (kognitivne sposobnosti), a u nekim slučajevima i na ADHD.
Aktivni spojevi šafrana
U sastavu šafrana nalazimo vodu, proteine i aminokiseline, lipide, minerale, vlakna, razne šećere i vitamine - B1 (tiamin) i B2 (riboflavin).
Šafran sadrži više od 150 spojeva, uključujući biljne pigmente karotenoide (krocin, krocetin, beta karoten, likopen i zeaksantin), terpene (pikrokrocin i šafranal, produkte oksidacije karotenoida) i mnoge druge biološki aktivne tvari..
Glavne bioaktivne komponente su krocin, krocetin, pikrokrocin i šafranal za koje je poznato da pokazuju svojstva protiv raka i poboljšanja pamćenja, a koriste se i protiv upale, astme, ateroskleroze, kardiovaskularnih bolesti, menstruacijskih poremećaja, Alzheimerove bolesti i depresije.
Krocetin i krocin su biljni su pigmenti (karotenoidi koji potječu od zeaksantina), koji šafranu daju bogatu žutu boju i važni su sastojci.
Krocini su članovi obitelji molekula koje nastaju iz krocetina i snažni su protuupalni spojevi.
Krocini i krocetin također su poznati po svom snažnom antioksidativnom djelovanju (štite stanice od slobodnih radikala i oksidativnog stresa). Smatra se da takvo djelovanje može poboljšati funkciju pamćenja, odnosno imati potencijal za liječenje bolesti koje pogađaju mozak, poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.
Istraživanje iz 2024. sugerira da bi krocin, kao najznačajniji antioksidans u šafranu, mogao imati antidepresivna svojstva i zaštititi moždane stanice od progresivnog oštećenja.
Šafranal nastaje iz pikrokrocina tijekom procesa sušenja i šafranu daje prepoznatljiv miris šafrana poput meda i sijena.
Također je antioksidans koji ujedno može povećati antibakterijsko i antivirusno djelovanje u tijelu. Osim toga, utvrđeno je da poboljšava kvalitetu sna, a to potiče bolju funkciju imunosnog sustava i opće zdravlje. Istraživanja pokazuju da šafranal može imati koristi za neka zdravstvena stanja, kao što su upala, astma, hipertenzija, rak i depresija.
Pikrokrocin, prekursor šafranala, druga je najzastupljenija komponenta šafrana koja je odgovorna za gorčinu i aromatsku snagu šafrana.
Šafran sadrži i druge antioksidanse, na primjer kempferol, koji može pomoći povećanju antioksidativne obrane tijela protiv slobodnih radikala, koji potiču razvoj raka. Ujedno pokazuje i protuupalne učinke te može pomoći u jačanju imunosnog sustava i zaštiti od nekoliko virusa, uključujući hepatitis B virus, virus influence i respiratorni sincicijski virus (RSV).
Šafran je jedan od najbogatijih izvora vitamina B2 (riboflavina), koji pomaže u održavanju zdravlja imunosnog sustava. Bori se protiv upale u tijelu koja može dovesti do razvoja kroničnih bolesti, npr. raka. Istraživanja također sugeriraju da može zaštititi mozak od bolesti koje utječu na kognitivne sposobnosti i migrene.
Šafran također sadrži velike količine minerala - kalcija, kalija i željeza.
Zbog bogatog kemijskog sastava i potencijalnih ljekovitih svojstava, šafran je predmet opsežnih istraživanja za modernu medicinsku primjenu.
Moguće zdravstvene dobrobiti šafrana
Trenutačno se opsežno proučava utjecaj šafrana na središnji živčani sustav, uglavnom na mentalne bolesti.
Postoje i značajni dokazi da šafran ima neke prednosti kod bolesti povezanih sa starenjem, kao što su kardiovaskularne bolesti, očne bolest, neurodegenerativne bolesti i dijabetes tipa 2.
Brojne zdravstvene dobrobiti šafrana među ostalim uključuju:
- antioksidativno djelovanje
- ublažavanje simptoma PMS-a
- učinak na neuropsihijatrijske bolesti
- poboljšanje sna
- afrodizijačka svojstva
- svojstva u borbi protiv raka
- učinak na bolesti povezane sa starenjem
- učinak na smanjenje apetita i pomoć u mršavljenju.
Antioksidativno djelovanje
Većina zdravstvenih tvrdnji vezanih uz šafran odnosi se na visoku razinu specifičnih antioksidansa koji uključuju krocin, pikrokrocin i šafranal te kempferol i krocetin.
Antioksidansi pomažu u borbi protiv oštećenja stanica koje uzrokuju slobodni radikali i na taj način imaju ulogu u sprječavanju razvoja mnogih zdravstvenih stanja, uključujući rak i bolesti srca.
Istraživanja su također pokazala da antioksidansi u šafranu mogu biti blagotvorni za mozak i živčani sustav.
Ublažavanje simptoma PMS-a
Studija iz 2024. otkrila je da šafran može pozitivno utjecati na više dijelova ženskog reproduktivnog sustava, što posljedično može ublažiti simptome PMS-a.
Neka manja istraživanja otkrila su da šafran može ublažiti depresiju povezanu s PMS-om i pomoći u ublažavanju nekih emocionalnih simptoma.
Važno je razgovarati sa zdravstvenim radnikom prije uzimanja šafrana za ublažavanje simptoma PMS-a.
Učinak na neuropsihijatrijske bolesti
Nekoliko studija ispitivalo je učinke šafrana na neuropsihijatrijske bolesti. Istraživanja su pokazala da šafran predstavlja učinkovit tretman za depresiju, anksioznost i shizofreniju.
Aktivni sastojci u šafranu imaju antidepresivna i antianksiozna svojstva koja su usporediva s određenim standardnim lijekovima.
Pregled iz 2019. pokazao je kako je šafran znatno učinkovitiji od placeba u liječenju simptoma blage do umjerene depresije. Druge studije otkrile su da je jednako učinkovit kao neki uobičajeni tretmani za depresiju. Osim toga, ljudi koji uzimaju šafran u slučaju depresije ili tjeskobe prijavljuju manje nuspojava u usporedbi s drugim tretmanima.
Iako otkrića obećavaju, potrebne su veće studije orijentirane na dugoročne rezultate. Ne preporučuje se prestati uzimati bilo koji od lijekova na recept bez razgovora sa svojim liječnikom.
Istraživanja su pokazala da vodeni ekstrakti šafrana i njegov sastavni dio šafranal imaju anksiolitičke učinke slične onima diazepama.
Rezultati studija na životinjama pokazali su da je akutna dopuna krocinima poboljšala neke negativne simptome shizofrenije.
Preliminarna istraživanja po pitanju učinka šafrana na simptome poremećaja pažnje/hiperaktivnosti (ADHD) također su obećavajuća.
Poboljšanje sna
Rana istraživanja sugeriraju da šafran može koristiti za poboljšanje sna u različitim populacijama, uključujući i osobe koje pate od nesanice. Ipak, potrebna su dodatna istraživanja koja bi potvrdila ovaj učinak i definirala optimalno doziranje.
Afrodizijačka svojstva
Šafran se tradicionalno koristio kao afrodizijak, a čini se da preliminarna klinička istraživanja podupiru tu upotrebu.
Rezultati istraživanja ukazuju da šafran može imati svojstva afrodizijaka, posebno kod ljudi koji uzimaju antidepresive.
Autori studije iz 2019. otkrili su da je u nekim studijama uzimanje šafrana pomoglo u poboljšanju erektilne disfunkcije, spolnog uzbuđenja, seksualnog zadovoljstva i podmazivanja genitalija.
Svojstva u borbi protiv raka
Šafran je bogat antioksidansima koji pomažu u neutralizaciji štetnih slobodnih radikala povezanih s razvojem kroničnih bolesti, poput raka.
Ne temelju sustavnog pregleda iz 2020. pokazalo se da aktivni pojevi šafrana selektivno ubijaju stanice raka ili suzbijaju rast tumora dok zdrave stanice ostaju netaknute. Rezultati istraživanja pokazuju da se ovaj učinak odnosi na nekoliko vrsta raka, uključujući kolorektalni karcinom, rak dojke, rak pluća, rak prostate, rak vrata maternice, rak mozga i leukemiju.
Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se u potpunosti razumjeli antitumorski učinci šafrana.
Bolesti povezane sa starenjem
Bogat fitokemijski profil šafrana pruža obećavajući pristup u prevenciji i liječenju bolesti povezanih sa starenjem, zbog čega sve više raste interes za ovu ljekovitu biljku.
Kardiovaskularne bolesti. Analiza različitih publikacija pokazuje da šafran ima antioksidativna, protuupalna, antihipertenzivna i hipolipidemijska (smanjenje triglicerida, ukupnog kolesterola i lošeg LDL kolesterola) svojstva, što neizravno smanjuje rizik od srčanog udara. Šafran može poboljšati kontrolu glikemije, a neka istraživanja otkrila su i sniženje vrijednosti glikiranog hemoglobina A1c (HbA1c) i glukoze natašte (uključujući i osobe s dijabetesom tipa 2), koji se smatraju rizičnim čimbenikom za razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Neurodegenerativne bolesti. Mogući zaštitni učinci šafrana na živčani sustav mogli bi biti od koristi u liječenju dviju glavnih neurodegenerativnih bolesti povezanih sa starenjem - Alzheimerova bolest i Parkinsonova bolest.
Istraživanja pokazuju da osobe s blagom do umjerenom Alzheimerovom bolešću koji redovito uzimaju dodatke šafrana imaju znatno bolju kognitivnu funkciju od onih koji to ne čine. Studije pokazuju da bi šafran mogao usporiti napredovanje bolesti i ublažiti simptome. Utvrđeno je da krocini sprječavaju nakupljanje proteina beta-amiloida (koji se smatra ključnim u nastanku Alzheimerove bolesti) te da pokazuju blagotvorne učinke djelomično i svojim antioksidativnim i antiapoptotičkim svojstvima (učinak koji sprječava programiranu smrt stanice). Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo ima li šafran ulogu u Alzheimerovoj bolesti.
Opisano je i djelovanje šafrana u liječenju mišićne slabosti. Pokazalo se da krocini mogu smanjiti oksidativni stres i upalu izazvanu osteoartritisom. Smatra se kako oksidativni stres može biti uključen i u nastanak mišićne disfunkcije i upale.
Očne bolesti. U slučaju starosne makularne degeneracije, dodatak šafrana može poboljšati funkciju mrežnice i dovesti do poboljšanja oštrine vida. Kao dodatak standardnoj terapiji glaukoma šafran dodatno smanjuje očni tlak. Pretpostavlja se da bi ovakav učinak ekstrakta šafrana mogao biti posljedica protuupalnih učinaka i antioksidativnih svojstava.
Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ovi nalazi potvrdili.
Smanjenje apetita i pomoć u mršavljenju
Istraživanja sugeriraju da šafran može pomoći u smanjenju apetita i pomoći u kontroli tjelesne težine, osobito u slučaju pretilosti. Međutim, sigurno je da ne djeluje sam nego je potrebno kombinirati ga s uravnoteženo prehranom.
Upotreba i djelotvornost šafrana
MOGUĆE DJELOTVORAN ZA...
- Alzheimerova bolest. Neka istraživanja pokazuju da uzimanje određenog proizvoda od šafrana kroz usta tijekom 22 tjedna može poboljšati simptome Alzheimerove bolesti otprilike isto kao i lijek na recept donepezil.
- Depresija. Čini se da uzimanje šafrana na usta sa ili bez antidepresiva poboljšava simptome depresije. Neka istraživanja sugeriraju da bi šafran mogao biti jednako učinkovit kao uzimanje malih doza antidepresiva na recept kao što su fluoksetin ili imipramin.
- Menstruacijska nelagoda. Neka istraživanja pokazuju da uzimanje određenog proizvoda koji sadrži šafran, anis i sjemenke celera smanjuje bolove tijekom menstruacijskog ciklusa.
- Predmenstruacijski sindrom (PMS). Neka istraživanja pokazuju da uzimanje specifičnog ekstrakta šafrana poboljšava simptome PMS-a nakon dva menstruacijska ciklusa.
NEMA DOVOLJNO DOKAZA ZA OCJENU DJELOTVORNOSTI ZA...
- Astma. Neka rana istraživanja pokazuju da pijenje mješavine biljnog čaja koji sadrži šafran zajedno s anisom, crnim sjemenkama, kimom, kardamomom, kamilicom, komoračem i sladićem može smanjiti simptome astme kod osoba s alergijskom astmom.
- Erektilna disfunkcija. Neka rana istraživanja pokazuju da bi uzimanje šafrana moglo smanjiti erektilnu disfunkciju i povećati broj i trajanje erekcija.
- Sportska izvedba. Neka rana istraživanja pokazuju da uzimanje krocetina, aktivne tvari iz šafrana, može smanjiti umor kod muškaraca tijekom vježbanja.
- Psorijaza. Neka rana istraživanja pokazuju da svakodnevno pijenje čaja od šafrana, uz prehranu bogatu voćem i povrćem, može smanjiti težinu psorijaze.
- Ostale bolesti i stanja. Nesanica, rak, ateroskleroza, kašalj, nadutost, preuranjena ejakulacija, ćelavost, bol itd.
Potrebno je više dokaza da bi se ocijenio učinak šafrana za navedene namjene.
Šafran - nuspojave
Kada se uzima na usta
Šafran se obično konzumira kao začin ili boja u hrani i općenito nije povezan s toksičnošću kada se proguta u količinama koje se obično koriste u hrani.
Šafran je MOGUĆE SIGURAN za većinu ljudi kada se uzima na usta kao lijek do šest tjedana.
Smatra se da su doze šafrana kao dodatka prehrani do 1,5 g/dan sigurne.
Moguće nuspojave šafrana uključuju pospanost, promjene u apetitu, suha usta, želučane tegobe, mučninu, povraćanje, glavobolju, tjeskobu. Moguće su i alergijske reakcije.
Uzimanje velike količine šafrana na usta MOGUĆE JE NESIGURNO. Visoke doze od 5 grama ili više mogu izazvati trovanje (žutica, povraćanje, vrtoglavica, krvavi proljev, krvarenje iz nosa, obamrlost i druge ozbiljne nuspojave).
Doze od 12 do 20 grama mogu izazvati smrt.
Kada se nanese na kožu
Nema dovoljno pouzdanih informacija da bi se znalo je li šafran siguran kad se nanese na kožu ili kakve bi nuspojave mogao imati.
Šafran - posebne mjere opreza i upozorenja
Trudnoća. Uzimanje šafrana na usta u količinama većim od onih koje se inače nalaze u hrani vjerojatno nije sigurno. Veće količine šafrana mogu izazvati kontrakciju maternice i uzrokovati pobačaj. Uporabu tijekom trudnoće treba izbjegavati.
Dojenje. Nema dovoljno pouzdanih informacija da bi se znalo je li šafran siguran za upotrebu tijekom dojenja u količinama većim od onih koje se nalaze u hrani. Sigurnosti radi uporabu tijekom dojenja treba izbjegavati.
Bipolarni poremećaj. Čini se da šafran može utjecati na raspoloženje. Može potaknuti razdražljivost i impulzivno ponašanje (maniju) kod osoba s bipolarnim poremećajem. Nemojte koristiti šafran ako imate ovo stanje.
Alergija na biljne vrste Lolium, Olea (uključujući maslinu) i Salsola. Opisana je križna osjetljivost između šafrana i biljnih vrsta Lolium, Salsola i Olea spp. Ljudi alergični na ove biljke mogu biti alergični i na šafran.
Bolesti srca. Šafran može utjecati na to koliko brzo i snažno srce kuca. Uzimanje velikih količina šafrana može pogoršati neka srčana oboljenja.
Nizak krvni tlak. Šafran može sniziti krvni tlak. Uzimanje šafrana može dovesti do preniskog krvnog tlaka kod osoba s niskim tlakom.
Operativni zahvat. Šafran usporava središnji živčani sustav. Anestezija i drugi lijekovi koji se koriste tijekom operacije također utječu na središnji živčani sustav. Trebalo bi prestati uzimati šafran najmanje dva tjedna prije zakazane operacije.
Šafran - interakcije
UMJERENA INTERAKCIJA
Budite oprezni s ovom kombinacijom
Lijekovi za visoki krvni tlak (antihipertenzivi) stupaju u interakciju sa šafranom
Šafran može sniziti krvni tlak. Uzimanje šafrana zajedno s lijekovima koji snižavaju krvni tlak može uzrokovati prenizak krvni tlak. Pažljivo pratite krvni tlak.
Kofein stupa u interakciju sa šafranom
Šafran može smanjiti brzinu razgradnje kofeina u tijelu. Uzimanje šafrana s kofeinom kod nekih ljudi može pojačati učinke i nuspojave kofeina.
Lijekovi za dijabetes stupaju u interakciju sa šafranom
Šafran može sniziti razinu šećera u krvi. Uzimanje šafrana zajedno s lijekovima za dijabetes može uzrokovati prenizak šećer u krvi. Pažljivo pratite šećer u krvi.
Sedativni lijekovi (depresivi središnjeg živčanog sustava) stupaju u interakciju sa šafranom
Šafran može uzrokovati pospanost i usporeno disanje, isto kao i sedativi. Uzimanje šafrana sa sedativima može izazvati pretjeranu pospanost i/ili probleme s disanjem.
Šafran - doziranje
Kao i kod bilo kojeg dodatka prehrani, razgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja šafrana u obliku dodatka prehrani.
Suplementi šafrana obično sadrže ekstrakt šafranove stigme, oblik koji se najviše proučava. Sastojci u suplementima šafrana mogu uvelike varirati, zbog čega je vrlo teško postaviti standardnu dozu.
Kao lijek, ekstrakt šafrana najčešće su koristili odrasli u dozama od 20 do 100 mg na usta dnevno do tri mjeseca.
Šafran se obično uzima u dozi od 15 mg dva puta dnevno, ukupno 30 mg dnevno. Iako su korištene i veće doze, nema jasne koristi, a može se povećati rizik od nuspojava.
Doze iznad 5 grama (5000 mg) smatraju se toksičnima, a doze iznad 20 grama (20.000 mg) mogu biti smrtonosne.
Ako se donese odluka o korištenju šafrana kao dodatka prehrani, treba ga koristiti prema uputi priloženoj uz proizvod ili prema uputi liječnika, ljekarnika ili osobe obučene za korištenje biljnih dodataka prehrani.
Ne smije se koristiti više proizvoda nego što je preporučeno na uputi.
VITAMINI I SUPLEMENTI - REFERENTNE KRATICE
Dijetetski referentni unos (engl. Dietary Reference Intake, DRI) = opći izraz za skup referentnih vrijednosti koje se koriste za planiranje i procjenu unosa hranjivih tvari kod zdravih ljudi. Vrijednosti se razlikuju ovisno o dobi i spolu i uključuju:
Preporučeni dnevni unos (engl. Recommended Dietary Allowances, RDA) = prosječna dnevna razina unosa hranjive tvari dovoljna da zadovolji potrebe za hranjivim tvarima gotovo svih (97-98 %) zdravih pojedinaca.
Odgovarajući unos (engl. Adequate Intake, AI) = procijenjeni siguran i odgovarajući dnevni unos hranjive tvari hranom. Definira se u slučaju kada nije moguće utvrditi RDA vrijednost.
Procijenjena prosječna potreba (engl. Estimated Average Requirement, EAR) = prosječna dnevna razina unosa neke tvari za koju se procjenjuje da zadovoljava potrebe 50 posto zdravih pojedinaca
Podnošljiva gornja razina unosa (engl. Tolerable Upper Intake Levels, TUL) = maksimalni dnevni unos hranjive tvari za koji je malo vjerojatno da će izazvati nuspojave u općoj populaciji.
Izvor fotografija: Adobe Stock