Krvarenje iz nosa, epistaksa
Iznenadno ili povremeno krvarenje iz nosa ili epistaksa je rijetko ozbiljno, no, ako vam često krvari iz nosa, mogli biste imati ozbiljniji problem
Što je krvarenje iz nosa?
Liječnici obiteljske medicine često se susreću s osobama koje se žale na krvarenje iz nosa. Iznenadno ili povremeno krvarenje iz nosa je rijetko ozbiljno, no, ako vam često krvari iz nosa, mogli biste imati ozbiljniji problem.
Nosna šupljina je jako dobro prokrvljena - sadrži mnogo krvnih žila koje se nalaze blizu površine sluznice u prednjem i stražnjem dijelu nosa. Te krvne žile su vrlo krhke i lako krvare.
Veću sklonost krvarenju iz nosa imaju:
- djeca - obično između treće i desete godine, i to iz prednjeg dijela nosa; često prerastu sklonost krvarenju iz nosa tijekom tinejdžerskih godina
- starije osobe
- trudnice.
Razlikujemo dvije vrste krvarenja iz nosa:
- prednje krvarenje - češće je i nastaje kada puknu i krvare krvne žile u prednjem dijelu nosa
- stražnje krvarenje - događa se u stražnjem ili najdubljem dijelu nosa i može biti opasno. U tom slučaju krv teče niz gornji dio ždrijela u niže dijelove.
Tijekom krvarenja iz nosa krv teče iz jedne ili obje nosnice. Može biti manje ili više intenzivno te trajati od nekoliko sekundi do 15 minuta ili dulje.
Većina krvarenja iz nosa ne zahtijeva liječničku pomoć i u većini slučajeva se može liječiti kod kuće. Upućivanje otorinolaringologu prikladno je u slučaju krvarenja koje ne prestaje unatoč poduzetim mjerama zaustavljanja, prisutnih komplikacija ili potrebe za specijaliziranim liječenjem (npr. tamponada, postavljanje balona i sl.).
Što uzrokuje krvarenje iz nosa?
Neki od češćih uzroka krvarenja iz nosa:
- suhi zrak - najčešći uzrok krvarenja iz nosa. Život u suhoj klimi i korištenje sustava centralnog grijanja može isušiti sluznicu nosa, uz stvaranje krastica koje mogu izazivati svrbež. Ako se u tom slučaju nos pretjerano češe ili se po njemu čačka, može doći do krvarenja.
- hladan zrak
- alergijska reakcija
- prekomjerno uzimanje antihistaminskih sprejeva za nos za liječenje alergije
- prekomjerna uporaba dekongestiva kod alergije, prehlade ili problema sa sinusima - može isušiti sluznicu nosa i uzrokovati krvarenje
- infekcija gornjih dišnih putova - prehlada, upala nosa i sinusa i druge infekcije koje uključuju često kihanje, kašljanje i puhanje nosa
- općenito pretjerano ili snažno puhanje nosa
- jaki mirisi i kemijski iritansi, poput amonijaka
- opetovano kihanje
- čačkanje nosa
- određeni lijekovi, poput acetilsalicilatne kiseline i drugih razrjeđivača krvi
- devijacija septuma.
Krvarenje iz nosa koje zahtijeva liječničku pomoć može doći iz dubljeg dijela nosa i obično pogađa odrasle osobe, a uzroci mogu biti:
- ozljeda nosa - pad, prometna nesreća, udarac šakom u lice; može ukazivati na slomljen nos, frakturu lubanje ili unutarnje krvarenje
- strano tijelo u nosu
- visok krvni tlak
- stanja koja utječu na krvne žile ili na proces zgrušavanja krvi
- neki lijekovi, poput varfarina
- maligne bolesti.
Ponekad uzrok krvarenja iz nosa ostaje nepoznat.
Kako se dijagnosticira uzrok krvarenja iz nosa?
Općenito, temeljem dobro usmjerenih pitanja (o eventualno postojećim bolestima i stanjima, simptomima, lijekovima koji se uzimaju, ozljedama itd.) i fizikalnog pregleda moguće je u većini slučajeva odrediti uzrok krvarenja. U ovisnosti o predmijevanom uzroku, moguće je učiniti i neke dodatne pretrage, koje mogu uključivati:
- kompletnu krvnu sliku (KKS) - radi provjere mogućih krvnih poremećaja
- parcijalno tromboplastinsko vrijeme (PTT) - vrijeme koje je potrebno da se krv zgruša
- mjerenje krvnog tlaka
- endoskopski pregled šupljine nosa
- rentgen ili CT nosa, itd.
Kada zatražiti liječničku pomoć?
- redovito krvarite iz nosa
- imate simptome anemije (ubrzani otkucaji srca ili palpitacije, otežano disanje, blijeda koža)
- uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi (poput varfarina)
- imate dijagnosticiran poremećaj zgrušavanja krvi (npr. hemofiliju).
Nazovite hitnu pomoć ili otiđite izravno u najbližu bolničku hitnu pomoć u sljedećim situacijama:
- krvarenje je posljedica ozljede (udarca direktno u nos ili u glavu, prometne nezgode ili druge vrste traume)
- ne možete zaustaviti krvarenje unutar 20 minuta, čak ni s primjenom izravnog pritiska (to može biti znak stražnjeg krvarenja iz nosa, što je ozbiljnije)
- krvarenje vam se čini pretjeranim
- gutate veliku količinu krvi koja vas tjera na povraćanje
- osjećate slabost ili vrtoglavicu
- osjećate poteškoće s disanjem.
Krvarenje iz nosa kod djece
Ako vaše dijete ima učestalo krvarenje iz nosa, pokušajte ga spriječiti na sljedeći način:
- ako je zrak u dječjoj sobi suh, tijekom noći koristite ovlaživač zraka
- koristite ovlaživače sluznice nosa u formi fiziološkog gela, spreja ili kapi dva do tri puta dnevno, osobito prije spavanja, kako bi se održala vlažnost sluznice nosa
- nastojte da dijete ne čačka po nosu i ne ispuhuje nos prejako
- posjetite pedijatra kako biste saznali ima li možda dijete respiratornu alergiju, koja može pridonijeti češćem krvarenju iz nosa u sezoni alergija.
U sljedećim slučajevima uputno je obratiti se odabranom pedijatru, koji će procijeniti je li u konkretnom slučaju potrebna daljnja specijalistička pomoć:
- dijete mlađe od dvije godine ima krvarenje iz nosa (to je inače rijetkost pa postoji mogućnost da je uzrokovano nečim ozbiljnim)
- ne možete zaustaviti krvarenje iz nosa ili se ono ponavlja
- dijete ima ozljedu nosa koja može ukazivati na ozbiljniji problem (npr. prijelom nosa ili druga ozljeda glave)
- dolazi do velikog ili brzog gubitka krvi
- dijete osjeća slabost ili ima problema s disanjem
- dijete krvari i iz drugih dijelova tijela (stolica, mokraća, zubno meso...) ili lako zadobije modrice
- u nosu je zapelo strano tijelo.
Ako tako procijeni, pedijatar vas može uputiti specijalisti otorinolaringologu (specijalistu za uho, nos i grlo), koji će temeljem anamnestičkih podataka i fizikalnog pregleda procijeniti situaciju i dati vam sve daljnje upute.
Kako zaustaviti krvarenje iz nosa?
Čim primijetite da vam nos krvari potrebno je napraviti sljedeće:
- pokušajte se opustiti i dišite kroz usta
- sjednite i lagano nagnite tijelo naprijed; nemojte zabacivati glavu unatrag jer u tom slučaju krvi curi niz ždrijelo prema želucu i može dovesti do mučnine, povraćanja ili proljeva
- ostanite uspravni, umjesto da ležite, jer to smanjuje krvni tlak u krvnim žilama nosa i sprječava daljnje krvarenje
- pomoću palca i kažiprsta primijenite izravan pritisak na prednji, mekani dio nosa - držite pet minuta, a zatim otpustite - ako i nakon toga još uvijek krvari, nastavite s izravnim pritiskom još 15 minuta
- na hrbat nosa i vrat stavite hladan oblog kako biste potpomogli sužavanje krvnih žila.
Nakon što krvarenje iz nosa prestane, trebali biste slijediti savjete u nastavku kako biste smanjili rizik ponovnog krvarenja i eventualne infekcije:
- tijekom 24 sata pokušajte ne trljati niti ispuhivati nos, ne piti tople napitke ili alkohol i ne dizati teški teret ili raditi naporne vježbe.
- ne uklanjajte kraste koje se stvaraju u nosu - iako mogu biti neugodne, koristan su dio procesa zacjeljivanja
- ako trebate kihnuti, pokušajte kihnuti otvorenih usta kako biste smanjili pritisak u nosu
- ako vam je liječnik preporučio antiseptičku kremu za nos nakon što krvarenje prestane potrebno je nanositi je na unutarnju stranu nosnica nekoliko puta dnevno narednih nekoliko dana
- ako nos opet počne krvariti, slijedite prethodno navedene upute za zaustavljanje krvarenja, a ako krvarenje ne prestaje, potražite liječničku pomoć.
Kako liječiti krvarenje iz nosa?
Liječenje krvarenja iz nosa ovisit će o vrsti i uzroku krvarenja.
Ako krvarite iz prednjeg dijela nosa, krvarenje možete zaustaviti u kućnim uvjetima i to tako da postupite prema uputi iz prethodnog odjeljka “Kako zaustaviti krvarenje iz nosa”.
Općenito, preporučuje se posjetiti otorinolaringologa (specijalist za uho, nos i grlo) u slučaju:
- ozbiljnijih ili ponavljajućih krvarenja iz nosa
- ako niste u mogućnosti sami zaustaviti krvarenje i moguće se radi o stražnjem krvarenju - karakterizira ga slijevanje krvi niž ždrijelo, često je ozbiljnije od prednjeg krvarenja i zahtijeva invazivniju terapiju
- ako je razlog krvarenja iz nosa strani predmet
- ako je razlog krvarenja traume nosa i/ili glave.
Neki od načina na koje liječnik u bolničkim uvjetima može zaustaviti krvarenje uključuju sljedeće postupke:
- kauterizacija - tehnika “spaljivanja” krvnih žila u nosu (grijačim uređajem elektrokauterom ili štapićem srebrnog nitratam). Provodi se u slučaju ako je vidljiv izvor krvarenja u šupljini nosa.
- tamponada nosa - ispunjavanje nosne šupljine gazom s ciljem pritiska na krvne žile i zaustavljanja krvarenja. Tamponi ostaji na mjestu tijekom 24 do 48 sati, a ukloniti ih može isključivo liječnik.
- balonski kateter - metoda pritiska na krvne žile radi zaustavlja krvarenja, itd.
Prijem u bolnicu treba razmotriti za bolesnike koji uz krvarenje imaju značajnije prateće bolesti ili komplikacije zbog gubitka krvi.
Ako se otkrije da se u pozadini krvarenja krije određena bolest, u tom slučaju potrebno je liječiti osnovnu bolest kod nadležnog specijaliste.
Izvor fotografija: Shutterstock