Oči su ogledalo duše, ali i vaše brige o sebi

Bolesti i stanja / Vidni sustav Dunja Veselko dipl. oec.  /  Carmen Rivier-Zurak dr. med.

Neredovita kontrola vida i zanemarivanje upozoravajućih simptoma predstavljaju nepoželjno ponašanje koje može štetiti vama i vašim očima

Kako brinuti za zdravlje očiju

Ako do sada niste posvećivali dovoljno pozornosti svojim očima, pravo vrijeme je da počnete.

Možete pokušati s make up-om, pomoći će i dobar san, ali sve to neće otkloniti vaše podočnjake i umorne oči. U svakom slučaju, sljedećih nekoliko savjeta će vam pomoći.

  • Ne zanemarujte simptome koji vas upozoravaju na moguće probleme s vidom kao što su česte glavobolje, zamagljen pogled, problemi s vidom na daljinu, teškoće pri čitanju, brzo umaranje očiju itd..
  • Nosite zaštitne naočale ako pri radu upotrebljavate alat koji bi mogao oštetiti vaše oči ili se bavite sportom kao što su npr. skijanje, plivanje i dr..
  • Odaberite odgovarajuću rasvjetu pri čitanju ili gledanju televizije.
  • Uzmite kratke odmore od vizualno zahtjevnih poslova i odmorite oči od ekrana računala.
  • Nosite odgovarajuće sunčane naočale kada za sunčana vremena provodite vrijeme izvan kuće. Pri kupnji uvijek odaberite naočale s UV zaštitom.
  • Odredite posjete liječniku i preglede vida svakih 12 do 18 mjeseci kako bi na vrijeme poduzeli eventualne mjere za korekciju vida. Ovo je posebno važno ako nosite leće ili naočale.
  • Sunce i vaše oči - Znanstvenici su proučavali dugotrajne učinke sunčevih zraka na ljudsko oko. Brojne studije pokazale su vezu između nastanka promjena kao što su katarakta (zamućenje leće unutar oka) i makularna degeneracija (propadanje očnih stanica koje rezultira gubitkom vida). Ljeto je prošlo, ali nemojte se zavaravati - vaše oči trebaju zaštitu tijekom cijele godine.
  • Hrana za vaše oči - Vašim očima su potrebni određeni vitamini i minerali za održavanje njihove funkcije i zdravlja. Tipična prehrana tinejdžera, ali i ljudi u poodmakloj životnoj dobi, uglavnom ne sadrži dovoljne količine vitamina. Nedavne studije pokazale su da osobe koje imaju problema s očima i vidom općenito mogu promjene na očima ublažiti i usporiti dnevnim uzimanjem tvari s antioksidacijskim potencijalom u koje ubrajamo cink, selen, vitamin A, vitamin C i vitamin E.

Antioksidansi važni za dobar vid i zdravlje očiju
  • cink - prehrambene namirnice bogate njime: sjemenke bundeve, rakovi, tuna, pivski kvasac, soja, iznutrice, špinat, grašak, sir
  • selen - prehrambene namirnice bogate njime: škampi, školjke, sjemenke suncokreta, smeđa riža, jaja, češnjak, sok od naranče
  • vitamin A - prehrambene namirnice bogate njime: mrkva, špinat, žumanjak, riba i riblje ulje
  • vitamin C - prehrambene namirnice bogate njime: agrumi (limun, naranče, mandarine), šipak, lisnato povrće, kupus, paprika, rajčica
  • vitamin E - prehrambene namirnice bogate njime: ulje pšeničnih klica, suncokretovo ulje, bademi, kikiriki, jaja, zeleno lisnato povrće.
 

Kada vaša briga o očima više nije dostatna i uviđate da odgovore na svoje tegobe morate potražiti malo dalje, tada brigu o vašim očima preuzimaju:

  • oftalmolozi - liječnici specijalisti za očne bolesti: dijagnosticiraju i liječe bolesti oka, operiraju, testiraju vaš vid, propisuju korektivne leće i daju odgovore i savjete na vaša pitanja;
  • optičari - nisu liječnici, ali mogu vam samostalno ili na osnovu recepta vašeg liječnika izdati leće, odnosno naočale, jer se bave i prodajom svih vrsta okvira, naočala i leća.

Najčešća zabluda u vezi nošenja naočala i leća

Sigurno se nekima od vas nametnulo pitanje može li nošenje naočala ili kontaktnih leća oslabiti vaš vid? Najčešća zabluda u vezi nošenja naočala i leća upravo je ta da njihovo dugotrajno nošenje može oslabiti i ulijeniti vaše oči. No, to NIJE TOČNO. Upravo je cilj pravilno propisanih korektivnih naočala ili leća:

  • prvo i očigledno - osigurati dobar vid
  • drugo, ali ne manje važno, premda manje zamjetljivo - osigurati dobar vid bez naprezanja.


Mnogi od nas imaju sasvim dobar vid, no možda ne mogu ostvariti pravu jasnoću vida bez naprezanja. Poput automobila: neki s lakoćom postižu velike brzine, dok je kod drugih potrebno stisnuti "gas do daske" da bi postigli istu brzinu. Ako pri pokušaju fokusiranja predmeta naprežete oči, mogli biste osjetiti laganu nesvjesticu, nelagodu i s vremenom uočiti da vam je vid sve lošiji. Stoga, redovito posjećujte liječnika i kontrolirajte vid.
 

JESTE LI ZNALI?

OČI su, nakon mozga, najsloženiji organ u našem tijelu.
OČI imaju više od dva milijuna dijelova.
OČI nam prosljeđuju 36.000 informacija svakih sat vremena.
OČI pod pravim uvjetima mogu opaziti plamen svijeće na udaljenosti od 14 milja.
OČI doprinose s 85 posto vašem cjelokupnom znanju.
OČI mogu trenutačno pokrenuti stotine mišića i organa u vašem tijelu.
OČI tijekom jednog prosječnog životnog ciklusa mogu prenijeti 24 milijuna slika svijeta koji nas okružuje.
OČNI vanjski mišići koji pomiču oko najjači su mišići u ljudskom tijelu. Ako uzmemo u obzir njihov "rad", 100 puta su jači nego što je njihova stvarna potreba.
OČI, to jest očna jabučica ima oko 2,5 cm u presjeku. Prednji dio izložen prema van predstavlja samo jednu trećinu.
OČI su jedini organ u ljudskom tijelu koji radi sa 100 posto svojih mogućnosti bez odmora danju i noću.
OČI su vaše najdragocjenije osjetilo i zato ih čuvajte!


Izvor fotografije: Shutterstock
 

Datum objave članka: 15. 7. 2020.