Uspravno držanje pogoduje hemoroidima
Stajanjem se u hemoroidalnim venama povećava tlak koji se prenosi na stijenke krvnih žila pa one popuštaju i izbočuju se stvarajući hemoroide
Što su hemoroidi i zašto nastaju?
Hemoroidi se često opisuju kao proširene vene anusa i rektuma, a zapravo su nabrekle krvne žile unutar i oko anusa i donjeg dijela rektuma.
Točan uzrok nastanka nije poznat, no smatra se da nekoliko čimbenika pogoduje razvoju te neugodne bolesti.
Najčešće su to naslijeđena slabost i krhkost vezivnog tkiva, povišen tlak u trbušnoj šupljini (primjerice, kod pretilih osoba ili u trudnoći, kad povećana maternica pritišće venski sustav zdjelice), pojačana iritacija sluznice (npr. kod dugotrajnog proljeva ili prekomjerne uporabe laksativa), učestalo naprezanje pri defekaciji i velik fizički napor (npr. učestalo dizanje teških tereta). Svi ti čimbenici pojedinačno, ili u kombinaciji, pogoduju porastu tlaka u hemoroidalnim venama koje se proširuju i stanjuju, zbog čega mogu puknuti i krvariti.
Međutim, jednim od glavnih čimbenika nastanka smatra se uspravno držanje, zbog kojeg se povećava tlak u hemoroidalnim venama. Za razliku od nekih drugih, vene tog području nemaju zaliske. Zbog povećanja tlaka stvaraju se arterio-venski šantovi, a tlak se prenosi na stijenke krvnih žila, koje popuštaju i izbočuju se. Ako je vezivno tkivo u stijenkama prirođeno slabije razvijeno, tegobe su još izraženije.
Koliko su hemoroidi učestala bolest, govori podatak kako čak 60 do 90 posto osoba barem jednom u životu ima tegoba povezanih s njima. Javljaju se kod muškaraca i žena, najčešće u srednjoj dobi, no nisu rijetkost ni kod mlađih osoba, posebice trudnica.
Hemoroidi - simptomi
Simptom koji najčešće izaziva strah i glavni je razlog dolaska liječniku upravo je krvarenje, koje se javlja na kraju defekacije i svijetlocrvene je boje. S obzirom na to da takav simptom poziva na oprez zbog mogućnosti postojanja kolorektalnog karcinoma, treba što prije provesti dijagnostičku obradu i definirati o čemu je riječ.
Od ostalih simptoma javljaju se trajni osjećaj pritiska i žarenja u analnom predjelu, oticanje, svrbež i bol. Ako nastane upala hemoroidalnih čvorova i njihovo uklještenje, bol može biti i vrlo jaka.
Prema položaju, hemoroidi mogu biti unutarnji ili vanjski. Vanjski hemoroidi smješteni su uz vanjski dio analnog otvora i vidljivi su. Ako se u njima razvije ugrušak, stvara se oteklina koja se osjeća kao tvrda i bolna izbočina koja krvari ako pukne. Unutarnji hemoroidi nalaze se dublje u analnom kanalu i postaju problem kad se toliko povećaju da izlaze kroz analni otvor (prolaps) ili ako prokrvare.
Četiri stupnja hemoroidalne bolesti
U prvom stupnju razvoja hemoroidi su samo malo uvećani i mogu se otkriti jedino proktoskopski. Glavni simptom je svijetlocrvena krv u stolici. Bolova nema, a povremeno se mogu pojaviti svrbež i osjećaj da se u završnom dijelu crijeva nalazi strano tijelo.
Za drugi stupanj karakteristično je da zbog napinjanja tijekom pražnjenja može doći do prolapsa hemoroida, koji se neposredno nakon pražnjenja „vraćaju“ natrag u analni kanal. Glavne tegobe su krvarenje (svijetlocrvena krv) koje se ponavlja, osjećaj pritiska na anus, a nisu rijetki ni bolovi tijekom pražnjenja. Moguć je osjećaj svrbeža oko anusa, peckanje i pojačano vlaženje na rublju.
U trećem stupnju hemoroidi se pri defekaciji izbočuju kroz kanal, ali ih bolesnik sam može vratiti natrag (reponirati). Često se izbočuju i kod nekog napora. Bolovi, svrbež i curenje se pojačavaju, što može dovesti do razvoja ekcema na koži u okruženju.
Četvrti stupanj naziva se i „fiksni” analni prolaps jer se hemoroidi ne mogu vratiti natrag i vidljivi su izvana. Analna sluznica izbačena je prema van i konstantno curi, što uzrokuje iritaciju kože i posljedično ekcem i infekciju. Krvarenje je rijetko, ali može doći do nekontrolirana pražnjenja.
Savjeti za prevenciju i liječenje hemoroida
Bolesnicima koji su već imali problema s hemoroidima u svrhu prevencije savjetuje se promjena životnih navika, primjerice, izbjegavanje podizanja teškog tereta, dugog stajanja i sjedenja.
Mijenjati treba i prehrambene navike. Preporučuje se prehrana bogata vlaknima (voće i povrće) i pojačan unos vode (do dvije litre), što potiče rad crijeva, pogoduje mekšoj stolici i lakšoj defekaciji, a savjetuje se i više obroka dnevno, izbjegavanje jako začinjenih jela i alkohola.
Uz to, važni su i redovita analna higijena te održavanje umjerene tjelesne aktivnosti.
U slučaju jače izraženih hemoroida, čestih upala i krvarenja te nereagiranja na konzervativnu terapiju, rješenje je odstranjenje hemoroida kirurškim putem (hemoroidektomija) u lokalnoj ili općoj anesteziji. Postoje različiti načini odstranjenja hemoroidalnih čvorova (od klasičnih kirurških operacija do njihovih modifikacija), no osnovno načelo kod svih je podvezivanje (ligatura) i odstranjenje hemoroida.
U preoperativnoj obradi potrebno je učiniti rektoskopiju (pregled završnog debelog crijeva do 25 cm u dubinu, s obzirom na to da se upravo u tom području najčešće nalaze patološke promjene), a po potrebi, i kolonoskopiju ili irigografiju (dijagnostičke pretrage cijelog debelog crijeva).
Izvor fotografije: Shutterstock