JEFTINI LIJEK PROTIV BOLOVA: kako bi mogao zaustaviti širenje nekih vrsta raka?

Stručne zanimljivosti

Znanstvenici donekle slučajno otkrili mehanizam djelovanja aacetilsalicilatne kiseline u sprječavanju širenja raka

Grupa istraživača sa Sveučilišta u Cambridgeu vjeruje da je otkrila mehanizam koji stoji iza toga kako bi acetilsalicilatna kiselina, uobičajeni i jeftini lijek protiv bolova, mogla zaustaviti širenje raka, a to su otkrili donekle slučajno.

Ono što su gledali bilo je kako imunosni sustav reagira na metastaze. Metastaze su pojedinačne stanice raka koje se odvajaju od početnog tumora i šire drugdje u tijelu, a to je primarni uzrok smrti za više od 90 posto ljudi s rakom.

Međutim, usamljenost ovih lažnih stanica također ih čini glavnom metom za T-stanice. To su vojnici na prvoj liniji imunosnog sustava, dizajnirani da napadaju i uništavaju zaražene i kancerogene stanice, što je mnogo lakše kada su te stanice same.

Kad je tim ispitivao miševe na gene povezane s imunosnim sustavom koji bi mogli biti uključeni u metastaze, naišli su na nešto zanimljivo što uključuje T-stanice, odnosno na gen koji je suzbijao njihovu aktivnost, poznat kao Arhgef1. Kada su proučavali miševe koji nisu imali Arhgef1 gen u svojim T-stanicama, uočili su kako su ti miševi imali manje metastaza iz izvornog tumora u plućima i jetrima.

Ali Arhgef1 gen nije bio temeljni uzrok problema s T-stanicama - postojalo je nešto drugo što ga je kontroliralo i tu je tim otkrio iznenađujuću vezu s aspirinom.

Istraživači su otkrili da gen za suzbijanje T-stanica uključuje protein koji proizvode trombociti, koji sudjeluju u procesu zgrušavanja krvi. Međutim, zgrušavanje ponekad može biti problem; actilasalicilatna kiselina smanjuje količinu proizvedenog proteina zgrušavanja, nazvanog tromboksan A2 (TXA2).

Prijašnja istraživanja sugerirala su da uzimanje niske doze acetilsalicilatne kiseline na dnevnoj bazi također može pomoći u sprječavanju metastaza, a ono što je ovaj tim upravo otkrio je kako.

„Bio je to Eureka trenutak kada smo otkrili da je TXA2 molekularni signal taj koji aktivira supresivni učinak na T stanice. Prije toga nismo bili svjesni implikacija naših otkrića u razumijevanju antimetastatskog djelovanja acetilsalicilatne kiseline. To je bilo potpuno neočekivano otkriće koje nas je uputilo na prilično drugačiji put istraživanja od onoga što smo očekivali,“ rekao je prvi autor dr. Jie Yang u izjavi.

Nalazi tima testirani su na dvije skupine miševa s vrstom raka koji se zove melanom: jednoj skupini je davana acetilsalicilatna kiselinan, dok drugoj nije (poznatoj kao kontrolna skupina). Rezultati su pokazali da su, u usporedbi s kontrolnom skupinom, metastaze bile rjeđe kod miševa kojima je davana acetilsalicilatna kiselina, te da se radilo o T-stanicama.

To ne znači da bi svi s rakom trebali otrčati u ljekarnu i nabaviti zalihe acetilsalicilatne kiseline. Ne samo da su potrebna daljnja istraživanja - koja se provode na ljudima, budući da nismo baš isti kao miševi - već redovita uporaba acetilsalicilatne kiseline može imati i nuspojave, uključujući čir na želucu i sklonost krvarenju.

Ipak, rezultati su obećavajući. Ako se acetilsalicilatn kiselina pokaže održivim liječenjem, njezina bi je niska cijena također učinila privlačnom.

"Acetilsalicilatna kiselina, ili drugi lijekovi koji bi mogli ciljati na ovaj put, potencijalno mogu biti jeftiniji od terapija temeljenih na antitijelima, i stoga globalno dostupniji“, dodao je Yang.

Studija je objavljena u časopisu Nature.


Izvor fotografije: Adobe Stock

Datum objave članka: 13. 3. 2025.