Ispucale usne - kozmetički problem i dosadna sezonska pojava
Površinski sloj usana proizvodi manje lipida od ostatka kože, a sadrži i manje vode i propusniji je, zbog čega se usne znatno lakše isuše i ispucaju
Jesenski i zimski mjeseci, iako mnogima dragi zbog sveprisutnog blagdanskog ugođaja, ujedno predstavljaju razdoblje ispucalih usana. Odabirom pravilnih preparata lako se stane na kraj ovom dosadnom problemu.
Riječ - dvije o anatomiji usana
Ljudske usne se sastoje od sluznice i kože. Ukoliko se kaže da je njihova vanjska površina prekrivena dlačicama te žlijezdama znojnicama i lojnicama, neće se pogriješiti. No, kako je to moguće - pa ne rastu nam dlake iz usana?
Odgovor leži u činjenici da područje ljudskih usana ne obuhvaća samo „onaj crveni dio“, nego se taj pojam proteže na područje od donjeg dijela nosa do gornjeg dijela brade. Tako se prednji dio gornje usne proteže od nosne piramide i nosno-usnog žlijeba sve do usnog otvora. S donje strane se nalazi donja usna koja se od usnog otvora proteže sve do bradno-usnog žlijeba.
Obje usne imaju svoju prednju i stražnju stranu te slobodan rub, a smještene su tako da ograničavaju usni otvor - početni dio probavnog sustava. Veći dio prednje strane svake usne je prekriven kožom, dok je rub uz sam otvor usne šupljine dio oralne sluznice.
Ono što se u svakodnevnom govoru podrazumijeva kao „usna“, u stručnoj terminologiji poznatije je kao vermilion. Dakle, prilikom nanošenja ruža ispravno bi bilo reći kako si šminkate vermilion, a ne usnu. Šminkanje usne značilo bi da ruž razmazujete od brade do nosa, a to je vjerojatno malo kome prihvatljivo i primamljivo. Granica vermiliona zapravo je granica između oralne sluznice i okolne „normalne“ kože među kojima postoji jasna i vidljiva razlika u strukturi.
No, s obzirom da je u razgovornom stilu termin „usne“ općeprihvaćen za crveno područje oko usnog otvora, u nastavku teksta koristit će se u tom značenju.
Zašto su usne crvene?
Osim toga, epitelni dio sadrži protein eleidin koji je proziran. Kombinacija tih dvaju čimbenika, tankog epitela i eleidina, razlog je zašto se vide sitne krvne žile unutar kojih se nalaze krvna zrnca crvene boje - eritrociti.
Osjetljivost usana - erogena zona koja lako ispuca
Jednako tako je važno naglasiti kako se epidermis brže obnavlja, zbog čega je zarastanje rana na usnama daleko brže nego na ostalim dijelovima kože. Vjerojatno ste i sami iskusili da se, nakon što nanesete odgovarajući preparat na ispucale usne, problem riješi gotovo preko noći. Upravo je spomenuta sposobnost obnavljanja glavni razlog zašto se usne brzo zaliječe.
Na usnama se nalazi i veliki broj osjetnih receptora, što je razlog zašto bole u trenucima kada su ispucale ili oštećene. Jednako tako, receptori su važni i za osjet dodira, stoga je logično da usne predstavljaju jednu od erogenih zona ljudskog tijela.
Starenjem organizma koža se stanjuje, a promjene nastaju i na usnama. Postaju tanje i ravnije te gube taktilnu osjetljivost.
Što uzrokuje ispucale usne?
Ipak, najčešći uzrok je isušivanje sluznice, zbog čega ona postaje osjetljiva i lako puca. Jedan od najvažnijih čimbenika koji pridonosi isušivanju je vjetar, a kombinacija s hladnim vremenom ne ide u prilog.
Tijekom hladnih mjeseci ljudi većinu vremena provode u zatvorenim grijanim prostorijama. Grijanjem prostora zrak se suši, pa nedostatak vlagedovodi po pojačanog sušenjasvih tjelesnih sluznica koje su u kontaktu sa zrakom.
Kako riješiti problem ispucalih usana?
U tu svrhu koriste se emolijensi i humektansi - preparati koji sprječavaju isušivanje kože i održavaju njezinu vlažnost. Emolijense karakterizira okluzivni učinak, što znači da stvaraju nepropusni film na području na koje se nanesu. Nepropusni film sprječava gubitak vode isparavanjem, ona se zadržava i pridonosi vlaženju tog dijela tijela. Humektansi djeluju na nešto drugačiji način - oni su hidrofilne supstancije koje na sebe vezuju vodu te na taj način održavaju vlažnost.
Najpoznatiji emolijensi su skvalan, pčelinji vosak, karnauba vosak, karite (shea) maslac, biljna masna ulja i slično. Osim što ostvaruju okluzivni učinak, neki od njih koži osiguravaju mekan i svilenkast izgled (poput skvalana).
Primjeri humektansa su glicerol, propilenglikol, mliječna (laktatna) kiselina i urea. Posjeduju dobru sposobnost vlaženja kože.
Osim emolijensa i humektansa, u balzamima za usne mogu se pronaći i vitamini poput tokoferola (vitamina E). Antioksidativni učinak tokoferola pridonosi zacjeljivanju oštećenja kože i sluznice prozuročenog štetnim sunčevim UV zrakama.
Još jedna sastavnica koja poboljšava djelovanje balzama za usne je cinkov sulfat. Cinkov sulfat ima ulogu tzv. adstringensa, tvari koja pridonosi stezanju površine ozlijeđene kože. Dakle, adstringentan učinak može se pripisati kada određena tvar pokazuje sposobnost stezanja i „skupljanja“ površine kože. Cinkov sulfat pridonosi bržem zacjeljivanju ispucalih usana tako što steže mikrorane koje nastaju kao posljedica nepovoljnih vanjskih uvjeta te na taj način pridonosi bržem zacjeljivanju sluznice. Osim toga, brže „zatvaranje“ rane smanjuje mogućnost razvoja bakterijske infekcije. Stoga se može reći kako je cinkov sulfat i više nego poželjna sastavnica balzama za njegu usana.