Prvi korak u liječenju akutnog proljeva u djece

Dječje zdravlje / Pedijatrija doc. prim. dr. sc.   Orjena Žaja dr. med., spec. pedijatrijske gastroenterologije

Oralna rehidracijska terapija primjenom ORS-a korjenito je izmijenila liječenje akutnog proljeva, i praktički je posve zamijenila intravenski način rehidracije

Proljev još uvijek glavni uzrok obolijevanja i smrtnosti djece

Prema definiciji, akutni proljev je promjena učestalosti i/ili konzistencije stolice. Glavna posljedica proljeva je gubitak vode i elektrolita, s posljedičnim razvojem acidoze i dehidracije, koja se može vrlo brzo pogoršavati, osobito kod novorođenčadi, dojenčadi i kronično bolesne djece. Osnovni simptomi dehidracije su suh i bijelo obložen jezik, suhe usnice, oslabljen turgor (elastična napetost) kože, pojačana žeđ, smanjeno stvaranje mokraće, podočnjaci, ‘ušiljen’ nos i oslabljen periferni puls, a u dojenčadi i uvučena fontanela. U teškoj dehidraciji javljaju se simptomi povezani sa središnjim živčanim sustavom, poput klonulosti, poremećaja svijesti te ubrzana i površna disanja. Ako se liječenje ne započne na vrijeme, posljedice dehidracije mogu biti fatalne.

Zahvaljujući napretku tehnologije i novim znanstvenim spoznajama, suvremena medicina izmijenila je tijek i ishod brojnih bolesti, no unatoč tome, akutni proljev, kojeg često smatramo benignom bolešću, i danas je glavni uzrok obolijevanja i smrtnosti djece u cijelom svijetu. Akutni proljev javlja se najčešće kao simptom akutnoga gastroenteritisa (dalje u tekstu AGE), bilo da je riječ o infektivnom zbivanju, intoksikaciji hranom ili nuspojavi lijekova. Od akutnoga infekcioznog proljeva godišnje oboli više od tri milijarde ljudi. U zemljama u razvoju od akutnog proljeva djeca prosječno obole dva do šest puta godišnje, a u razvijenim zemljama učestalost je 0,5 do dvije epizode po osobi godišnje.

Virusi su najučestaliji uzročnici akutnog proljeva kod djece, s tim da je rotavirus najvažniji virusni patogen u svijetu, odgovoran za 15 do 29 posto svih smrtnih slučajeva povezanih s proljevom kod male djece (u zapadnoeuropskim zemljama od posljedica rotavirusnog proljeva i danas umire više od 230 djece na godinu).

Akutni proljev razvija se i kao posljedica antibiotske terapije, s učestalošću od četiri do 30 posto, ovisno o kojem je antibiotiku riječ. To je i golemo ekonomsko opterećenje zdravstvenog sustava, čemu svjedoči i podatak da u SAD-u godišnje ima više od osam milijuna medicinskih intervencija zbog posljedica proljeva, zbog čega ukupni troškovi rastu na više od 20 milijardi dolara.

Naglasak je na oralnoj rehidraciji

Liječenje akutnog proljeva je simptomatsko, a osnovni je cilj rehidracija. Na temelju rezultata brojnih randomiziranih, kontroliranih ispitivanja i nekoliko velikih meta-analiza, Američka akademija za pedijatriju, Europsko udruženje za pedijatrijsku gastroenterologiju i prehranu (ESPGHAN) i Svjetska zdravstvena organizacija preporučuju oralnu rehidracijsku otopinu (dalje u tekstu ORS) i probiotike kao prvi izbor u liječenju djece s blagim do srednje teškim AGE-om.

Akutni proljev javlja se najčešće kao simptom akutnoga gastroenteritisa, bilo da je riječ o infektivnom zbivanju, intoksikaciji hranom ili nuspojavi lijekova


Oralna rehidracijska otopina

Oralna rehidracijska terapija primjenom ORS-a korjenito je izmijenila liječenje akutnog proljeva, i praktički je posve zamijenila intravenski način rehidracije, koji ostaje privilegij za najteže stupnjeve dehidracije. Fiziološka osnova uspjeha temelji se na fenomenu kotransporta natrija i glukoze u sluznici crijeva, a time i vode, koji ostaje očuvan bez obzira na uzročnika proljeva. Ubrzo nakon ovoga fundamentalnog otkrića, došlo je do praktične realizacije tog fiziološkog potencijala dueta glukoze i natrija, razvojem komercijalnih pripravaka ORS-a. Načelno, ORS sadrži tri soli i glukozu, u omjerima koji maksimalno potiču apsorpciju vode i nutrijenata, a globalno je najpoznatija ona koju je preporučila Svjetska zdravstvena organizacija. Bila je to prekretnica u pristupu korekciji dehidracije, ali i prevenciji njezina razvoja poučavanjem roditelja o načinu primjene ORS-a kod kuće.

U Hrvatskoj je potkraj sedamdesetih godina prošloga stoljeća započeo razvoj ORS-a na Klinici za pedijatriju KBC-a Sestara milosrdnica, s idejom da sastavom bude prilagođena našem podneblju, kao što je to poslije bio slučaj i s drugim europskim zemljama. U nekoliko kliničkih istraživanja, tim profesora Jurčića utvrdio je puni potencijal vlastitog ORS-a, kako u uspjehu rehidracije, tako i u korekciji acidoze i elektrolitskih poremećaja do kojih dolazi tijekom akutnog proljeva. Izvorna otopina sukladna je po svom sastavu kasnije publiciranim preporukama ESPGHAN-a, i sadrži (mmol/l): Na:60, K:20, Cl:50, citrat:10, uz osmolalnost od 251 mOsm/kg.

Suvremene smjernice preporučuju obogaćivanje ORS-a cinkom, osobito za pedijatrijsku populaciju. Dokazano je kako suplementacija cinkom povoljno utječe na težinu i trajanje proljeva te smanjuje rizik od ponovne pojave u djece mlađe od pet godina, i to tijekom dva do tri mjeseca nakon liječenja.

Primjena ORS-a je jednostavna i sigurna u svim dobnim skupinama i može se započeti i prije posjeta liječniku. Može se dati i djeci koja povraćaju, i to strpljivim i dosljednim nuđenjem vrlo malih količina otopine na žličicu. Svaka obitelj u svakom bi trenutku u kućnoj ljekarni trebala imati ORS otopinu i s rehidracijom djeteta započeti čim se pojavi proljev, bez obzira na uzrok. Ako je dijete ne prihvaća, preporučuje se rashlađivanje ORS-a ili pijenje na slamku, kako bi se zaobišli receptori okusa na vršku jezika. Oralna rehidracija pripravljena prema kućnoj recepturi nije pouzdana, a primjena gaziranih pića, poput Coca-Cole, nikako se ne preporučuje. Nažalost, primjena ORS-a u Europi još je daleko od objavljenih preporuka. Svi, a osobito liječnici, trebaju se zauzeti da ORS bude glavno uporište u programu kontrole proljeva, bez obzira na životnu dob i vrstu uzročnika.

Probiotici

Pored oralne rehidracije, u liječenju akutnog proljeva važnu ulogu imaju i probiotici, živi mikroorganizmi koji u dovoljnoj koncentraciji pozitivno utječu na zdravlje domaćina, prirodan su dio fiziološke flore i nemaju nuspojava. Sojevi mikroorganizama koji djeluju kao probiotici pripadaju rodu Lactobacillusa, Bifidobacteriuma i Saccharomycesa. Uneseni u velikoj količini (>1x109 CFU/ml), naseljavaju sluznicu probavnog sustava, gdje mogu pokazati svoje djelovanje.

Uloga probiotika u liječenju i sprječavanju proljeva temelji se na mehanizmima koji uključuju sintezu antimikrobnih tvari, borbu s patogenima za nutrijente, modifikaciju toksina i stimulaciju nespecifičnih imunoloških reakcija na patogene. U brojnim sustavnim pregledima utvrđeno je kako su probiotici djelotvoran način skraćenja trajanja proljeva kod djece. Vjerojatni mehanizmi djelovanja probiotika su regulacija crijevne homeostaze, zauzimanje mjesta na sluznici i onemogućavanje vezanja patogenih bakterija, potrošnja hrane za patogene, sinteza tvari koje inhibiraju i/ili uništavaju bakterije (mliječna kiselina, bakteriocini, biosurfaktanti, H2O2...), te stimulacija imunološkog odgovora.

No, nije svejedno koje probiotičke bakterije uzimamo. Učinkovitost sojeva dokazana je znanstvenim istraživanjima, s tim da se rezultati istraživanja dobiveni određenim sojem ne mogu primjenjivati na neke druge neistražene sojeve. Podaci o rodu, vrsti i soju osnovni su podaci o određenom probiotiku, stoga je pri izboru probiotika iznimno važna točna taksonomska identifikacija. Drugim riječima, prilikom uzimanja određenog soja moramo znati njegovo "ime i prezime" i provjeriti koliko je znanstvenih studija provedeno u svrhu provjere učinkovitosti i neškodljivosti.

Glavna posljedica proljeva je gubitak vode i elektrolita, s posljedičnim razvojem acidoze i dehidracije, koja se može vrlo brzo pogoršavati, osobito kod novorođenčadi, dojenčadi i kronično bolesne djece

Izbor probiotika ovisi i o bolesti za koju ga koristimo, s obzirom na to da brojna istraživanja potvrđuju kako nisu svi probiotici jednako učinkoviti za pojedine indikacije. Do danas najistraženiji probiotički soj, Lactobacillus GG (LGG), u posljednjih deset godina pokazao se sigurnim i učinkovitim u više od 250 kliničkih studija, od kojih se 75 odnosi na djecu. Najveći broj studija vezan je uz ulogu LGG-a u liječenju i prevenciji akutnog proljeva, bilo da je riječ o infektivnom ili proljevu koji se razvija kao nuspojava antibiotika.

Rana primjena pravilno odabranog probiotika u liječenju akutnog proljeva može smanjiti intenzitet i trajanje bolesti, ali i komplikacije te broj posjeta liječniku i hospitalizacija, što, osim manje neugodnosti za dijete i obitelj, uključuje i manji rizik širenja bolesti i obolijevanja te manji socijalno-ekonomski teret.

Lijekovi protiv proljeva koji služe za apsorpciju toksina, antiholinergici i antiperistaltici, nemaju dokazani učinak, potencijalno su toksični i mogu ometati apsorpciju drugih lijekova te se ne preporučuju u dječjoj dobi. U ovu skupinu spadaju loperamid, opijati, bizmut subsalicilat. Iznimka je racekadotril, koji se pokazao korisnim dodatkom ORS-u u liječenju akutnog proljeva.

Antibiotici

Indicirani su samo u slučaju izolacije nekoga patogenog mikroorganizma, kao što su Vibrio cholerae, Shigella ili enterotoksična E. coli, a izolacija bakterija poput Campylobactera, Yersiniae enterocoliticae ili Salmonellae predstavlja relativnu indikaciju, i to u slučaju kad je riječ o nedonoščadi, težoj dojenačkoj hipotrofiji, kronično bolesnoj djeci, imunodeficijenciji, djeci na imunosupresivnoj terapiji ili djeci u kolektivu.

Prehrana

Danas nema indikacije za uvođenje stroge dijete tijekom akutnog proljeva, nego treba nastaviti s normalnom prehranom odmah nakon završene rehidracije, to jest četiri sata nakon početka liječenja. Preporučuje se nastaviti s dojenjem cijelo vrijeme trajanja proljeva. Nije potrebno razrjeđivati adaptirane mliječne pripravke niti davati djeci pripravke bez laktoze. Kod veće djece preporučuje se nastaviti s dotadašnjim režimom prehrane i izbjegavati slatke napitke.

Iako je u većini slučajeva benigna bolest, akutni proljev, infektivni ili uzrokovan antibiotikom, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, pa čak i smrtnog ishoda, ako se na vrijeme ne spriječi razvoj dehidracije. Stoga je prvi korak u liječenju i prevenciji primjena ORS-a i probiotika, uz nastavak normalne prehrane.

Datum objave članka: 1. 6. 2015.
izdvojeni proizvodi