Tinkture - čuvari ljekovitih biljaka

Zdrav život / Prevencija bolesti Irena Nedeljković dipl. ing. preh. teh.

Tinkture mogu biti spravljene od suhe ili svježe biljke, nazvane još i "majčinske tinkture", koje se, osim u fitoterapiji, koriste i u homeopatiji

Tinkture se već stoljećima koriste kao ljekoviti ekstrakt biljaka. Kao sredstvo za izvlačenje ljekovitih sastojaka iz biljke najčešće se koristi alkohol (etanol). Nekad su se tradicionalno koristili rakija i vino. Biljni materijal se preša i cijedi, te po potrebi filtrira. Prednost alkohola pred vodom je što se u manjem volumenu može otopiti veća količina farmakološki aktivnih tvari, a i mnoge ljekovite tvari puno se lakše otapaju u alkoholu nego u vodi.

Prema tipu biljnog materijala, tinkture mogu biti spravljene od suhe ili svježe biljke, nazvane još i "majčinske tinkture", koje se, osim u fitoterapiji, koriste i u homeopatiji. Slijedi opis i djelovanje najčešće korištenih biljnih tinktura u službi zdravlja.

Sikavica (Silybum marianum)

Iako je cijela biljka korisna, najcjenjenije je sjeme, u kojem je aktivni sastojak, silimarin, zastupljen u najvećoj koncentraciji. Silimarin pruža zaštitu od različitih hepatotoksičnih agensa i potiče obnavljanje stanica jetre. Sjeme sikavice sadrži relativno veliku količinu ulja (do 20 posto), koje se uklanja prije same izolacije silimarina. Ulje je bogato esencijalnim fosfolipidima i sadrži relativno veliku količinu vitamina E, zbog čega je zanimljiv kao prirodan izvor tog vitamina. Sjeme sikavice sadrži do šest posto silimarina.

Ginseng (Panax ginseng)

Ginseng je samonikao u brdskim šumama istočne Azije, a uzgaja se u mnogim zemljama. Dokazano je njegovo stimulativno djelovanje na središnji žičani sustav, u smislu povećanja kapaciteta pamćenja i smanjenja stresa. Panax Ginseng sadrži mnoge aktivne tvari, a najvažniji su ginsenozidi.

Ginko (Ginkgo biloba)

Ova biljka koristi se za poboljšanje funkcije mozga i kao pomoć pri intelektualnim naporima. Pomaže i u stanjima povezanima sa smanjenim protokom krvi u mozgu, osobito u starijih ljudi, koja uključuju gubitak pamćenja, glavobolje, zujanje u ušima, vrtoglavice, teškoće u koncentraciji, poremećaje raspoloženja i poremećaje sluha. S obzirom na to da Ginkgo interferira s mnogim lijekovima, prije primjene porazgovarajte s liječnikom ako uzimate bilo kakve lijekove.

Cimicifuga (Cimicifuga racemosa)

Cimicifuga je samonikla biljka Sjeverne Amerike. Učinak biljnih ljekovitih tvari iz ove biljke dokazan je brojnim kliničkim studijama. Sveukupna istraživanja dokazuju izrazito smanjenje klimakterijskih tegoba kod čak 80 posto žena već nakon šest do osam tjedana korištenja. Terapija se pokazala učinkovitom kod svih klimakterijskih tegoba, a zabilježeno je i poboljšanje u vidu blage i postupne regulacije hormonalne ravnoteže.

Crvena rudbekija (Echinacea purpurea)

Najčešće je korištena vrsta Echinaceae u fitoterapiji. Postoji nekoliko vrsta, poput E. angustofolije i E. Palide, a sve potječu iz Sjeverne Amerike. Koristi se korijen ili cijela biljka s korijenom. Echinacea potiče prirodnu obranu organizma, te ima široku primjenu u borbi protiv prehlade i infekcija gornjih dišnih puteva. Koristi se i protiv gripe, urinarnih infekcija i vaginalne kandidijaze.

Sibirski ginseng (Eleutherococcus senticosus)

U opisu ginsenga koristi se izraz adaptogen, jer ekstrakti biljke pomažu tjelesnoj prilagodbi (adaptaciji) na stres. Zabilježene su pozitivne promjene na učinke stresa uzrokovanog promjenama temperature, dijetama, vježbanjem i sl. Primjena se ne preporučuje osobama s povišenim krvnim tlakom.

Sladić (Glycyrrhiza glabra)

U modernoj fitoterapiji korijen sladića koristi se kao djelotvoran ekspektorans i mukolitik, a kod ulkusa želuca i dvanaesnika rabi se zbog svog protuupalnog i spazmolitičnog učinka te regulacije pretjerana lučenja kiseline u želucu. Zbog potencijalnog djelovanja na elektrolite (natrij i kalij) i zadržavanje vode, pripravci čistog sladića ne bi se smjeli koristiti dulje od četiri do šest tjedana. Osobe koje uzimaju kardiotonične glikozide, lijekove za srce, ne bi smjeli uzimati pripravke od čistog sladića zbog mogućega fatalnog učinka smanjenja kalija u krvi.

Maslina (Olea europea)

Oleuropezid, vjerojatno najpoznatiji ljekoviti spoj iz lista masline, pripada velikoj klasi fenolnih, odnosno polifenolnih spojeva. Nekoć, kad se za neki prirodni spoj znalo da djeluje ljekovito na ljudski i životinjski organizam, ali se nije znalo objasniti zašto tako djeluje, za njih bi jednostavno rekli da su antioksidansi. Nema sumnje da su i ekstrakt lista masline i oleuropezid antioksidansi, što ne iznenađuje za klasu polifenola.

Opnasti kozlinac (Astragalus membranaceous)

Korijen kozlinca stoljećima se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini s ostalim biljkama za jačanje obrambenog sustava organizma. Kozlinac pomaže organizmu u obrani od stresa, jača imunitet i služi u prevenciji prehlade i infekcije gornjih dišnih puteva. Ima antibakterijska, antivirusna i protuupalna svojstva. Sadrži antioksidanse, koji štite stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Prilikom uzimanja potreban je oprez jer su moguće interakcije s lijekovima koji suprimiraju imunosni sustav, kao što je litij.

Konopljika (Vitex agnus castus)

Plod biljke koristi se za tretiranje problema predmenstrualnog sindroma (PMS), uključujući i simptome mastodinije (sindrom bolnih dojki) i mastalgije (periodična bol i napetost u grudima), te probleme menstrualnog ciklusa (polimenoreja - interval između dvije menstruacije kraći od 23 dana; oligomenoreja - razmak između dvije menstruacije produljen i traje dulje od 35 dana; amenoreja - privremeni ili potpun izostanak menstruacijskog krvarenja). Koristi se i za liječenje ženske neplodnosti različitih uzroka i bolesti vezanih uz hiperprolaktinemiju (pojačano lučenje hormona prolaktina).

Vrkuta (Alchemilla vulgaris)

Koristi se zelen biljke (nadzemni dio biljke) u cvatu. Vrkuta je, uz kadulju, muškatnu kadulju i konopljiku, najčešća biljka koja se preporučuje kod različitih hormonskih tegoba, uglavnom kod amenoreje, dismenoreje, bolnih menstruacija i steriliteta. U francuskoj fitoterapiji biljka ima reputaciju da djeluje na progesteron (podiže razinu progesterona), što se u iskustvenoj praksi doista pokazuje točnim.

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak je detoksikacijska biljka, a najbolji su preparati (tinkture) od korijena i lista zajedno. Korijen djeluje na probavni sustav (jetru, debelo i tanko crijevo), a list na bubrege. Zbog visokog sadržaja inulina u korijenu, zanimljiv je i kao prebiotik. Može biti dodatak terapiji kad je poželjan diuretički učinak (bubrežni kamenci, reumatske tegobe). Koristi se za čišćenje organizma, kod reumatoidnog artritisa, gihta, upalnih bolesti kože i urinarnih infekcija.

Datum objave članka: 1. 12. 2014.