ANTIDEPRESIVI I RAK: određena skupina antidepresiva mogla bi potisnuti rast tumora kod različitih vrsta raka

Stručne zanimljivosti

Saznajte zašto su antidepresivi nova vruća tema u istraživanju raka, jer mogu potaknuti imunosni sustav u borbi protiv tumorskih stanica

Ciljanje imunosnog sustava u borbi protiv raka traje već više od desetljeća, a zahvaljujući preciznom, personaliziranom pristupu, spremno je oblikovati budućnost onkologije.

Kako raste naše razumijevanje o tome kako se imunoterapija može koristiti protiv raka, znanstvenici sada preispituju postojeće lijekove, posebno one koji utječu na imunosni sustav, zbog njihove potencijalne uloge u liječenju raka.

Uz dobro poznate lijekove poput acetilsalicilatne kiseline, koji pokazuju potencijal da pomognu imunosnom sustavu u borbi protiv raka, istraživači sada okreću svoju pozornost antidepresivima, a rezultati izgledaju obećavajuće.

Tim s UCLA (University of California, Los Angeles) nedavno je objavio studiju u časopisu Cell koja pokazuje kako selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI), široko propisivana klasa antidepresiva, mogu pomoći imunosnom sustavu u suzbijanju rasta tumora kod različitih vrsta raka. Dakle, umjesto razvoja potpuno novih lijekova, bi li ključ mogao biti u prenamjeni onih koje već imamo?

„Ovi se lijekovi desetljećima široko i sigurno koriste za liječenje depresije, pa bi njihova prenamjena za liječenje raka bila puno lakša od razvoja potpuno nove terapije““, rekla je viša autorica studije Lili Yang, članica Centra za regenerativnu medicinu i istraživanje matičnih stanica Eli i Edythe Broad na UCLA-u, u izjavi za medije.
 

Uloga antidepresiva

Antidepresivi klase SSRI djeluju povećavajući razinu serotonina, neurotransmitera povezanog s raspoloženjem i fokusom, te blokirajući transporter serotonina (SERT), koji obično regulira količinu serotonina dostupnog izvan naših stanica.

Kod ljudi s depresijom, razina serotonina u mozgu značajno pada, što je problem koji SSRI (poput fluoksetina, citaloprama i sertralina pomažu riješiti.

Ali serotonin nije samo stvar raspoloženja. Samo oko pet posto serotonina u tijelu proizvodi se u mozgu. Ostatak djeluje kao signalna molekula u mnogim bitnim tjelesnim funkcijama, uključujući probavu, i, kako sugeriraju nedavna istraživanja, regulaciju imunosnog sustava.

Dok su ranije laboratorijske studije nagovještavale da bi serotonin mogao pomoći u stimuliranju T-stanica, vojnika imunosnog sustava na prvoj crti, njegova precizna uloga i potencijal u imunoregulaciji ostali su nejasni. To jest, do sada.
 

Antidepresivi i antitumorski potencijal

Prije proučavanja antidepresiva klase SSRI, tim s UCLA-a istražio je drugu klasu antidepresiva nazvanih MAO inhibitori (MAOI), koji su također povećavali razinu serotonina blokiranjem enzima poznatog kao MAO-A. Ovi lijekovi pokazali su antitumorski potencijal, ali zbog većeg rizika od nuspojava, istraživači su preusmjerili svoju pozornost na SSRI.

„SERT (blokirajući transporter serotonina) je bio posebno atraktivna meta jer se lijekovi koji na njega djeluju (SSRI) široko koriste s minimalnim nuspojavama“, rekao je Bo Li, prvi autor studije, u priopćenju za javnost. Korištenjem SSRI za povećanje dostupnosti serotonina, istraživači su nastojali nadmudriti jednu od predloženih strategija raka: smanjenje dostupnosti serotonina imunosnim stanica kojima je potreban za učinkovito funkcioniranje.

Rezultati su bili ohrabrujući. U mišjim i ljudskim tumorskim modelima melanoma, raka dojke, prostate, debelog crijeva i mokraćnog mjehura, liječenje primjenom SSRI smanjilo je tumore za više od 50 posto. Ključno je, prema Yangu, bilo „povećanje njihova pristupa serotoninu“, što je zauzvrat poboljšalo sposobnost T-stanica da napadaju.
 

Kombiniranje antidepresiva s postojećim tretmanima raka

Tim je također testirao može li kombiniranje antidepresiva klase SSRI s postojećim tretmanima raka ponuditi još bolje rezultate. Odgovor je bio da. U naknadnim eksperimentima, svi miševi s melanomom ili rakom debelog crijeva koji su primili i SSRI i terapiju blokade imunosnih kontrolnih točaka, tretman osmišljen za prevladavanje imunosupresivne prirode tumora, doživjeli su značajno smanjenje veličine tumora.

"Blokade imunosnih kontrolnih točaka učinkovite su kod manje od 25 posto pacijenata", rekao je koautor studije James Elsten-Brown u priopćenju za javnost.
"Ako bi siguran, široko dostupan lijek poput SSRI-ja mogao učiniti ove terapije učinkovitijima, to bi imalo ogroman utjecaj."

Korištenje terapija koje se već smatraju sigurnima znači manje regulatornih prepreka i bržu kliničku upotrebu.

„Studije procjenjuju da proces razvoja novih terapija za rak od laboratorija do pacijentova kreveta u prosjeku košta 1,5 milijardu dolara“, rekao je Yang. „Kada to usporedite s procijenjenim troškovima od 300 milijuna dolara za prenamjenu lijekova odobrenih od strane FDA, jasno je zašto ovaj pristup ima toliki potencijal.“
 


Izvor: discovermagazine.com
Izvor fotografije: Adobe Stock

Datum objave članka: 27. 5. 2025.