Što moram ponijeti na putovanje
Kad se spremamo na putovanje, na neke stvari valja unaprijed misliti i dobro se pripremiti, stoga vam donosimo nekoliko praktičnih savjeta
Pripremne radnje
Ljeto je vrijeme putovanja i povećana broja kontakata s ljudima iz različitih krajeva, doba koje donosi mnoge užitke, ali i nove nepoznate situacije. Koliko god promjena bila potrebna i željena, za organizam je ipak psihički i fizički stresna. Kako biste doista uživali, na neke stvari valja unaprijed misliti i dobro se pripremiti, pa vam donosimo nekoliko praktičnih savjeta.
Kontrolni pregled
- Prije puta obvezno posjetite liječnika i stomatologa kako biste krenuli u dobrom zdravstvenom stanju.
Ako ste kronični bolesnik
- Pobrinite se da ponesete svoju terapiju, i to u količini dovoljnoj za planirano vrijeme odmora.
- Ako ste planirali dulje putovanje, pobrinite se da od liječnika dobijete dodatne recepte ili kratku povijest bolesti, uz čitko ispisanu preporuku s generičkim imenom lijeka i dozom.
- Obavijestite liječnika o odredištu putovanja i informirajte se o mogućim zdravstvenim rizicima kojima možete biti izloženi. To vrijedi i za djecu, trudnice, dojilje i starije osobe, jer su njihovi zdravstveni rizici povezani s putovanjem veći.
Prije putovanja u inozemstvo
- Provjerite pokriva li vaše zdravstveno osiguranje troškove zdravstvenih usluga koje ćete možda trebati na putu (liječenje u slučaju bolesti ili nesreće, liječenje u bolnici i sl.). Svakako ugovorite zdravstveno osiguranje koje odgovara odredištu vašeg puta.
- Informirajte se o dostupnosti medicinske službe u zemlji u koju putujete i gdje možete dobiti liječničku pomoć.
- Zbog klimatskih i drugih osobitosti, u nekim zemljama postoji povećana opasnost od zaraznih bolesti. Najčešće su to crijevne bolesti i bolesti izazvane kontaktom sa životinjama i insektima.
- Ako putujete u daleke egzotične krajeve, raspitajte se o cijepljenju prema propisima Svjetske zdravstvene organizacije i pribavite odgovarajući dokaz o tome (narančasta knjižica cijepljenja). Putničke agencije obično vas upute koje potvrde morate pribaviti, a ako putujete u vlastitom aranžmanu, potražite savjet u Službi za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo u pripadajućoj županiji ili Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Informacije možete naći i na web stranici https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zaraznebolesti/odsjek-epidemioloska-ambulanta/.
Popis stvari koje biste obvezno trebali ponijeti
- zdravstvena knjižica i potvrda o dodatnom zdravstvenom osiguranju; potvrda o cijepljenju
- dovoljne količine lijekova koje trošite; dodatne recepte ili liječničku preporuku s čitko ispisanim generičkim imenom lijeka i dozom; kratku povijest bolesti
- dodatne lijekove koje će vam preporučiti liječnik, ovisno o tome kamo putujete i što bi vam moglo zatrebati
- kutiju za prvu pomoć, vlažne maramice za dezinfekciju, toplomjer
- ako ste u trećem tromjesečju trudnoće, trebali biste ponijeti tlakomjer za provjeru krvnog tlaka (npr. Visocor) i test trake za mjerenje koncentracije glukoze u krvi i mokraći
- dovoljno rezervnih pelena ako putujete s malom djecom.
Putna ljekarna pod kontrolom
Ono što bi se kod kuće ubrajalo u lakšu ozljedu, na putovanju može izazvati neprilike. Kao mjeru predostrožnosti, osobito ako putujete na otok ili ste skloni robinzonskom turizmu, pa liječnik neće biti u blizini, pobrinite se da napunite kutiju za prvu pomoć proizvodima koji vam mogu zatrebati.
Nemojte planirati kupnju tih proizvoda na putu, jer nikad ne možete biti sigurni hoćete li ih u stranom mjestu naći.
Naš prijedlog za vašu putnu ljekarnu
- univerzalni antiseptik za kožu, rane i sluznice koji djeluje na širok spektar mikroorganizama (bakterije, gljive, viruse, protozoe) i mogu ga koristiti djeca i trudnice (npr. Octenisept - za lokalnu primjenu na sluznicama i okolnoj koži)
- sredstvo za brže zacjeljivanje rane (npr. Cicatridina mast i Cicatridina sprej)
- lijek protiv bolova i visoke temperature (npr. na bazi paracetamola)
- prašak s elektrolitima za nadoknadu izgubljenih minerala u slučaju dehidracije, zbog velike nadmorske visine, previše sunca ili tjelesnog napora, proljeva, putovanja avionom, previše alkohola ili jednostavno ako zaboravite konzumirati dovoljnu količinu tekućine, a puno se znojite (npr. Reidrato, s glukozom i mineralima za oralnu rehidraciju)
- laksativ za rješavanje problema putničkog zatvora (Eva/Qu)
- tablete protiv mučnine ako ste skloni bolesti kretanja
- ako patite od sezonske alergije, svakako ponesite propisane vam lijekove (npr. preporučene antihistaminike), šumeće tablete kalcija i prirodni sprej koji ublažava nazalne simptome povezane sa sezonskim ili kroničnim alergijama. (npr. Sinomarin Plus Algae Allergy Relief)
- sredstvo za zaštitu od uboda insekata (npr. Ziz Block)
- u slučaju sklonosti upali zvukovoda, dobro je imati pri ruci sredstvo za uklanjanje cerumena (npr. Cerustop) te sredstvo za preventivnu i popratnu terapiju kod upale vanjskog zvukovoda, posebno kod čestog i dugotrajnijeg kontakta s vodom (npr. Normison)
- kapi za suhe oči (npr. Blink Contacts i Blink Intensive)
- sredstvo za zaštitu od sunca (npr. proizvod iz palete Eau Thermale Avène linije za zaštitu od sunca)
- ako ste nositelj kontaktnih leća, ponesite naočale ili rezervne leće te dovoljnu količinu otopine za njegu leća (npr. Acuvue Revitalens, Blink Total Care otopina).
Savjeta nikad dosta
- Provjerite valjanost dokumenata. Ponesite sa sobom i kopije dokumenata, ali ih držite izdvojeno od originala za slučaj da ih izgubite ili budete pokradeni.
- Na svoju prtljagu uz adresu stanovanja navedite i adresu odredišta.
- Krenite na put diskretno kako biste smanjili rizik od provale.
- Ako putujete avionom, svakako pripremite torbu s osnovnim potrepštinama za slučaj da prtljaga kasni. Tijekom putovanja avionom, glavne opasnosti su loš zrak i nemogućnost kretanja. Tromboza dubokih vena, koju katkad nazivaju "sindrom ekonomske klase", može dovesti do stvaranja krvnih ugrušaka u nogama zbog skučenog prostora i nemogućnosti kretanja. Da biste održali cirkulaciju, otprilike svakih sat vremena ustanite i/ili prošećite kabinom. Kako biste pritisak na sinuse za vrijeme leta sveli na najmanju moguću mjeru, preporučujemo čepiće za uši.
- Odjenite udobnu odjeću od prirodnih materijala koji će dopustiti koži da diše (lan, pamuk...). Tijekom duljih putovanja noge često otiču, pa je važno da i obuća bude udobna i od prirodnih materijala. Cipele s visokom potpeticom nikako ne bi trebale biti izbor za putovanje.
- Na putu je najbolje piti flaširanu vodu (gaziranu ili negaziranu), sokove ili multivitaminske napitke.
- Izbjegavajte kockice leda jer mogu biti kontaminirane.
- Alkoholna pića konzumirajte s oprezom, jer pospješuju dehidraciju, pogotovo na vrućini. Vozite li sami, prema važećem zakonu u RH dozvoljena količina alkohola u krvi je 0,50 g/kg (0,0 g/kg za vozače mlađe od 24 godine). Ako putujete u inozemstvo, prije puta raspitajte se o njihovoj zakonskoj regulativi.
- Izbjegavajte čaj i kavu jer imaju diuretsko djelovanje, pa pospješuju gubitak tekućine. Ako ipak ne možete bez kave, odlučite se za onu bez kofeina.
- Na put ponesite hranu koja sadrži vlakna (svježe sezonsko voće i povrće), koja ujedno može poslužiti i kao osvježenje. Ako voće kupujete na putu, pobrinite se da ga dobro operete ili se odlučite za ono koje se može oguliti.
- Putujete li na udaljena mjesta i vozite sami, napravite kratak odmor najmanje svakih dva sata. Tijekom predaha priuštite si laganu akupresurnu masažu vrata, ramena i gornjih dijelova leđa ili jednostavno kratko prošećite.
- Raspitajte se o uvjetima na cesti i pripremite za moguće dulje zastoje po vrelom ljetnom danu.
- Napravite popis telefonskih brojeva u slučaju nužde.
- Ako se koristite rent-a-carom, provjerite automobil prije nego što napustite agenciju (sigurnosni remen, svjetla, kočnice...).
- Ako ste seksualno aktivni, poduzmite sve kako biste se zaštitili od spolnih bolesti. Najsigurnija prevencija je izbjegavanje spolnih kontakata s nepoznatim osobama. Ako ne možete odoljeti čarima avanture, uvijek pri ruci imajte prezervativ i rabite ga bez iznimke.
Plaćeni oglas o lijeku.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
SCH-OCT-CRO-11/2022-VZ OGL 1
Izvor fotografije: Shutterstock