Krv u mokraći (hematurija)
Brojni su mogući uzroci pojave krvi u mokraći, no treba istaknuti kako krv ne mora biti nužno iz mokraćnog sustava, nego može potjecati iz nekog drugog izvora
Hematurija - značenje
Hematurija je medicinski pojam koji označava prisustvo krvi u mokraći. Ne znači nužno postojanje bubrežne bolesti, ali ipak je znak da nešto nije u redu s nekim drugim dijelom mokraćnog sustava ili može ukazivati na neko drugo stanje ili poremećaj u organizmu.
U ovisnosti o količini krvi u mokraći, razlikujemo:
- mikroskopsku hematuriju - krv u mokraći detektira se laboratorijskom analizom pod mikroskopom
- makroskopsku hematuriju - krv u mokraći vidljiva je golim okom (mokraća je promijenila boju i izgleda ružičasto ili su vidljive mrlje krvi).
Pojava krvi u mokraći može se dogoditi bilo kome, s tim da vjerojatnost raste u slučaju:
- obiteljske povijesti bolesti bubrega
- povećane prostate (kod muškaraca srednje ili starije životne dobi)
- povijesti bubrežnih kamenaca
- uzimanja određenih lijekova (npr. lijekovi protiv bolova, lijekovi za razrjeđivanje krvi, antibiotici)
- da je nedavno bila aktualna neka određena vrsta infekcije.
Što uzrokuje hematuriju?
Ako je podrijetlo krvi mokraćni sustav, uzroke možemo podijeliti u nekoliko osnovnih kategorija:
- INFEKCIJE - Infekcija mokraćnog sustava je jedan od najčešćih uzroka pojave krvi u mokraći. Može bit lokalizirana bilo gdje unutar mokraćnog sustava. Često uzrokuje bol i potrebu za učestalim mokrenjem.
- KAMENCI - Kamenci u bubrezima ili mokraćnom mjehuru su drugi česti razlog pojave krvi u mokraći. Ako su veliki, osim pojave krvi u mokraći mogu dovesti do začepljenja u mokraćnom kanalnom sustavu i jakih bolova.
- PROSTATA - Povećana prostata, koja se nalazi neposredno ispod mokraćnog mjehura i u blizini mokraćne cijevi, prilično je čest uzrok hematurije. Uslijed povećanja ona pritišće mokraćnu cijev što dovodi do problema s mokrenjem i može spriječiti potpuno pražnjenje mjehura, a to može rezultirati infekcijom s pojavom krvi u mokraći.
- BOLEST BUBREGA - Može biti samostalna ili se javlja kao sastavni dio neke druge bolesti kao što je npr. šećerna bolest ili reumatska groznica.
- TUMORI - Karcinom bubrega, mokraćnog mjehura ili prostate može dovesti do pojave krvi u mokraći i obično je simptom uznapredovalih slučajeva.
- LIJEKOVI - Lijekovi koji mogu uzrokovati hematuriju uključuju penicilin, aspirin, sredstva za razrjeđivanje krvi (poput heparina i varfarina) te ciklofosfamid (lijek koji se koristi za liječenje određenih vrsta raka).
- MANJE ČESTI UZROCI - Ovdje ubrajamo rijetke poremećaje krvi poput anemije srpastih stanica (nasljedni oblik anemije u kojoj eritrociti sadrže abnormalni hemoglobin), Alportovog sindroma (nasljedni poremećaj kod kojega bubrezi loše rade i u mokraći se nalazi krv, a ponekad se mogu pojaviti nenormalnosti oka ili gluhoća) i hemofilije (nasljedni poremećaj manjka određenog faktora zgrušavanja krvi). Naporno vježbanje ili udarac u bubrege također može biti razlog za pojavu krvi u mokraći.
Bolesti i stanja u podlozi pojave krvi u mokraći:
- akutni i kronični pijelonefritis
- benigni (adenom) prostate; maligni tumor prostate; prostatitis; hipertrofija prostate
- bilharzioza (shistosomijaza)
- bolest srpastih stanica
- endokarditis
- gestoza ili toksemija u trudnoći
- hemoglobinurija kod hladnoće
- hemoragijske bolesti
- infarkt bubrega
- infekcija mokraćnih putova (cistitis, uretritis, itd.)
- kamenci bubrega
- kamenci mokraćovoda
- kamenci mokraćnog mjehura
- kronični nefritis
- krvni ugrušci ili bolesti koje uzrokuju zgrušavanje krvi
- leptospiroza
- malarija (akutni napad)
- menstruacija
- opsežne opekline
- ozljede, primjerice sportske
- periarteritis ili poliarteritis nodosa
- policistična bolest bubrega
- posttransfuzijska reakcija krvi
- tuberkuloza mokraćnog mjehura ili bubrega
- tumor bubrega
- tumor mokraćnog mjehura
- seksualna aktivnost
- upalna ili ožiljna stenoza mokraćne cijevi.
Dijagnostika krvi u mokraći
U slučaju sumnje na prisustvo krvi u mokraći, liječnik će najprije uzeti detaljnu anamnezu (je li krv vidljiva golim okom i koliko dugo, učestalost mokrenja, količina mokraće, eventualno prisustvo bolova, postojeće bolesti, lijekovi koji se uzimaju ili su se nedavno uzimali) i obaviti fizikalni pregled pacijenta.
Potom će pacijenta uputiti na pretrage kojima će potvrditi hematuriju (kvantitativna i kvalitativna analiza mokraće) i eventualnu infekciju (urinokultura).
U namjeri otkrivanja bolesti ili stanja koje se nalazi u podlozi hematurije, u daljnjem dijagnostičkom procesu liječnik može ordinirati dodatne pretrage, poput cistoskopije (endoskopski pregled unutrašnjosti mokraćnog mjehura) i radioloških pretraga mokraćnog sustava (intravenska urografija, ultrazvuk, CT mjehura i zdjelice).
Kako se tretira krv u mokraći
Prisustvo krvi u mokraći samo je simptom bolesti ili poremećaja, tako da liječenje hematurije ovisi o uzroku koji je doveo do njezine pojave, odnosno nastoji se pronaći uzrok i potom ga liječiti.
Infekcija - Antibiotska terapija prema nalazu urinokulture i antibiograma.
Kamenci - Konzervativna terapija se prije svega odnosi na kamence u mokraćovodu za koje se procjenjuje spontano izmokrenje, a uključuje primjenu analgetika i spazmolitika te obilnog unosa tekućine uz redovite urološke kontrole. Tu su i metode kojima se postojeći kamenci mrve na manje dijelove koji se mogu spontano izmokriti, kao što je primjena ekstrakorporalnih udarnih valova (metoda koja koristi zvučne valova za razbijanje bubrežnih kamenaca u sitne komadiće).
Prostata - U slučaju povećanja prostate pristup može biti konzervativan s primjenom određenih lijekova ili kirurški, sve u ovisnosti o veličini i razlogu njezina povećanja.
Bolesti bubrega - Ako je u pitanju samostalna bolest bubrega, onda se liječi postojeća bolesti. U slučaju da je bolest bubrega sekundarnog karaktera, odnosno posljedica neke druge primarne bolesti, liječi se primarna bolest. U svakom slučaju, nastoji se staviti pod kontrolu osnovnu bolest.
Tumori - Terapijski protokoli ovise o lokalizaciji i stupnju proširenosti tumora.
Lijekovi - Ukidanje primjene kompromitirajućeg lijeka ili zamjena s drugim lijekom.
Manje česti uzroci - Liječenje rijetkih poremećaja prema zadanim protokolima za određenu bolest.
Kada treba potražiti liječničku pomoć?
Ignoriranje pojave krvi u mokraći može dovesti do pogoršanja ozbiljnog stanja koje se moguće nalazi u podlozi njezine pojave, stoga je potrebno obratiti se liječniku što je prije moguće čim se primijeti.
Posjetite svog liječnika i u slučaju ako ne vidite krv u mokraći, ali učestalo imate otežano ili bolno mokrenje, bolove u trbuhu ili u području bubrežnih loža. To sve mogu biti pokazatelji mikroskopske hematurije.
Neodgodivo potražite pomoć u slučaju da ne možete mokriti, ako vidite krvne ugruške dok mokrite ili ste primijetili krv u mokraći u kombinaciji s jednim ili više sljedećih simptoma - mučnina, povraćanje, groznica, zimica, bol u području bubrežnih loža, leđima ili trbuhu.