Laktaza
Sve o laktazi na jednom mjestu: opći pregled - djelovanje - izvori - upotreba i djelotvornost - nuspojave - posebne mjere opreza i upozorenja - interakcije - doziranje
Opći pregled
Laktaza je probavni enzim koji razgrađuje mliječni šećer laktozu koju nalazimo u mlijeku i mliječnim proizvodima.
Ugljikohidrati se moraju razgraditi u jednostavne oblike šećera kako bi ih stanice mogle koristiti za energiju. Enzim laktaza razgrađuje laktozu u glukozu i galaktozu, jednostavne šećere koji se mogu apsorbirati kroz sluznicu tankog crijeva.
Ako postoji manjak enzima laktaze, laktoza se ne razgrađuje u crijevima pa velika količina neprobavljene laktoze stigne u debelo crijevo, gdje je razgrađuju bakterije (proces fermentacije) što može uzrokovati prekomjerno stvaranje plinova, nadutost i proljev.
Količina konzumirane laktoze nije nužno povezana s težinom simptoma. Osobe različite dobi i rase imat će različitu težinu bolesti i u slučaju konzumacije iste količine laktoze.
Manjak laktaze i posljedična intolerancija (nepodnošenje) mliječnog šećera laktoze kod nekih osoba može biti genetski uvjetovan ili je posljedica određenih gastrointestinalnih stanja.
Odrasli i djeca s intolerancijom laktoze mogu uzimati enzim laktazu u obliku dodatka prehrani kao pomoć u probavi mlijeka i mliječnih proizvoda i izbjegavanje simptoma nedostatka laktaze.
Laktaza se također koristi za kolike (grčeve u crijevima), rast i razvoj nedonoščadi i mnoga druga stanja, ali ne postoje dobri znanstveni dokazi koji bi poduprli ovu upotrebu.
Izvori laktaze
U slučaju manjka prirodne laktaze u crijevima, dostupna je kao suplement, tj. dodatak prehrani u različitim oblicima (oralne tablete, kapsule, otopine).
Laktaza se ne dobiva iz mliječnih proizvoda. Međutim, ovojnica koja čini neke kapsule može biti izrađena od želatine životinjskog podrijetla, što može biti neprihvatljivo za vegane. U tom slučaju treba potražiti proizvod koji je označen kao prikladan za vegane.
Upotreba i djelotvornost
Laktaza se uglavnom koristi za sprječavanje simptoma intolerancije laktoze. U tom smislu, važno je napomenuti da dodaci laktaze ne bi bili korisni osobama s alergijom na mliječne proteine jer to nije isto što i intolerancija laktoze.
Uzimanje laktaze na usta prije konzumiranja mlijeka ili mliječnih proizvoda pomaže probavu laktoze. To može ublažiti ili posve ukloniti simptome poput proljeva, grčeva i nadutosti kod osoba s intolerancijom laktoze.
Međutim, iako se znanstvenici slažu da su dodaci laktaze sigurni, nije uvijek postojao konsenzus o tome koliko dobro djeluju.
Treba napomenuti i to da mnoge osobe s intolerancijom laktoze imaju dodatnu osjetljivost na hranu ili alergije. Na primjer, osobe koje imaju sindrom iritabilnog crijeva možda je najbolje izbjegavati hranu koja sadrži laktozu i druge otežavajuće sastojke.
Naime, i drugi čimbenici mogu pridonijeti nemogućnosti metaboliziranja laktoze. Stoga će, unatoč pozitivnim rezultatima na enzim laktazu, neke osobe možda trebati koristiti druge mogućnosti liječenja intolerancije laktoze. U tom smislu, potrebno je suradnja s liječnikom u pronalaženju najbolje terapijske opcije.
Zdravlje kostiju
Suplementi laktaze ne mogu izravno poboljšati zdravlje kostiju, nego laktaza može pomoći osobama koje ne podnose laktozu da jedu više mliječnih proizvoda bez nuspojava.
Prema studiji iz 2019., izbjegavanje ili smanjenje mliječnih proizvoda zbog intolerancije laktoze može ljude izložiti riziku od gubitka koštane mase i prijeloma3 jer ne dobivaju dovoljno kalcija. Unos dovoljne količine kalcija može pomoći u izgradnji i održavanju zdravih kostiju te smanjenju rizika od gubitka koštane mase i osteoporoze.
Rezultati o tome dovodi li intolerancija laktoze do osteoporoze bili su proturječni. Treba napomenuti da niti nepodnošenje laktoze niti nedostatak laktaze ne utječu značajno na sposobnost apsorpcije kalcija.
Osobe koje imaju poteškoća s probavljanjem laktoze ipak mogu apsorbirati kalcij iz mliječnih proizvoda. Preporuča se da svi, uključujući i osobe s intolerancijom laktoze, konzumiraju tri porcije mliječnih proizvoda dnevno. Dodaci laktaze mogu pomoći da se to postigne.
Postoji interes za korištenje laktaze u brojne druge svrhe, ali nema dovoljno pouzdanih informacija da bi se moglo reći može li biti od pomoći.
Nuspojave
Laktaza je VJEROJATNO SIGURNA za većinu ljudi kada se koristi s hranom koja sadrži laktozu. Obično se dobro podnosi.
Nuspojave uzimanja dodataka laktaze nisu česte. Iako rijetko, dodaci laktaze mogu izazvati alergijsku reakciju.
Alergijska reakcija. Znakovi alergijske reakcije su: osip; svrbež; koprivnjača (urtikarija) sa ili bez vrućice; stezanje u grlu ili prsima; otežano disanje; poteškoće s gutanjem ili govorom, neuobičajena promuklost; naticanje lica, usana, jezika i/ili grla.
Ako imate znakove alergijske reakcije obavijestite svog liječnika ili zatražite hitnu medicinsku pomoć.
Druge nuspojave. Manje ozbiljne nuspojave mogu biti vjerojatnije, a možda ih uopće neće biti. Nazovite svog liječnika ili zatražite liječničku pomoć ako imate bilo kakve nuspojave koje vam smetaju ili ne prolaze.
Odmah nazovite liječnika ako osjetite bilo koji od sljedećih simptoma ili ozbiljne nuspojave tijekom primjene laktaze:
- ozbiljni srčani simptomi - uključuju brzo ili snažno lupanje srca, titranje u prsima, otežano disanje i iznenadnu vrtoglavicu
- jaka glavobolja, zbunjenost, nejasan govor, jaka slabost, povraćanje, gubitak koordinacije, osjećaj nestabilnosti
- teška reakcija živčanog sustava s vrlo ukočenim mišićima, visokom temperaturom, znojenjem, smetenošću, brzim ili neujednačenim otkucajima srca, drhtanjem i osjećajem prijeteće nesvjestice
- ozbiljni očni simptomi - uključuju zamagljen vid, tunelski vid, bol ili naticanje oka, aureola oko svjetla.
Ovo nije potpuni popis svih nuspojava ili nuspojava koje se mogu javiti tijekom primjene.
Posebne mjere opreza i upozorenja
Trudnoća i dojenje. Laktaza je vjerojatno sigurna u preporučenim dozama ako se uzima na usta s hranom koja sadrži laktozu. Kontrolirane studije u trudnica ne pokazuju dokaze fetalnog rizika. Laktaza se može koristiti tijekom dojenja. S obzirom da su dokazi o sigurnosti ipak ograničeni, trudnice i dojilje trebaju se prije primjene savjetovati s liječnikom.
Djeca. Laktaza je vjerojatno sigurna ako se uzima na usta s hranom koja sadrži laktozu. Nemojte davati laktazu djeci mlađoj od četiri godine bez provjere s pedijatrom.
Prije uzimanja laktaze
Važno je razgovarati s liječnikom prije početka uzimanja dodataka laktaze.
Suplementi laktaze možda nisu prikladni za određene ljude u različitim životnim razdobljima, s različitim zdravstvenim stanjima i one s alergijama.
Nemojte uzimati dodatke laktaze ako ste alergični na laktazu ili bilo koji drugi sastojak.
Neki suplementi laktaze mogu sadržavati fenilalanin (aminokiselina sastavnica aspartama, umjetnog zaslađivača) i stoga mogu biti štetni za osobe koje boluju od fenilketonurije*.
* Fenilketonurija - prirođeni metabolički poremećaj koji karakterizira povišena koncentracija fenilalanina u serumu zbog nedostatne aktivnosti enzima fenilalanin hidroksilaze. Obilježena je umnim zaostajanjem i poremećajima ponašanja. Uz liječenje doživotnom prehranom bez fenilalanina, prognoza je izvrsna.
Interakcije
Drugi lijekovi mogu utjecati na laktazu, uključujući lijekove na recept i bez recepta, dodatke prehrani i biljne proizvode. Stoga prije uporabe obavijestite liječnika ili ljekarnika o svim proizvodima koje koristite. Također im recite ako pušite, pijete alkohol ili koristite ilegalne droge.
Nemojte započinjati, naglo prekidati ili mijenjati dozu bilo kojeg lijeka bez prethodnog savjetovanja sa svojim liječnikom.
Kako uzimati laktazu
Koristite suplemente laktaze točno prema uputama na pakiranju, odnosno uputama liječnika ili ljekarnika.
Nemojte koristiti više proizvoda nego što je preporučeno na uputi za upotrebu ili deklaraciji.
Uzmite laktazu s prvim zalogajem ili gutljajem bilo kojeg mliječnog proizvoda koji konzumirate. Laktazu možete uzimati svakodnevno sa svakim obrokom i međuobrokom koji sadrži mliječne proizvode.
Ako nakon 30 do 45 minuta konzumirate više mliječnih proizvoda, ponovno uzmite laktazu.
Obratite se liječniku ako unatoč korištenju laktaze i dalje imate simptome nepodnošenja laktoze ili ako vam se simptomi pogoršaju tijekom korištenja proizvoda.
Doziranje
Doza laktaze može varirati od 3000 do 6000 međunarodnih jedinica (FCC ALU*) koje se uzimaju na usta neposredno prije obroka koji sadrži mlijeko ili mliječne proizvode.
Možda će biti potrebna doza laktaze izvan navedenog raspona. Doziranje dodatka laktaze može varirati i ovisiti o nekoliko čimbenika, kao što su ozbiljnost simptoma, količina mliječnih proizvoda koja se namjerava konzumirati i vrsta dodatka laktaze.
Može biti korisno započeti s niskom dozom i postupno je povećavati dok postizanja željene kontrole.
Uputno je savjetovati se s liječnikom ili ljekarnikom kako biste saznali koja bi vrsta proizvoda i doza mogli biti najbolji za određeno stanje.
* KODEKS KEMIKALIJA ZA HRANU (FOOD CHEMICALS CODEX, FCC)
FCC standard može se koristiti za karakterizaciju sastojaka koji se koriste u hrani.
Prema međunarodnom standardu, FCC identificira enzimsku aktivnost, odnosno sposobnost enzima da izvrši svoju zadaću razgradnje laktoze u glukozu i galaktozu - mjeri se količina enzima koja je sposobna osloboditi 1 mikromol 1 supstrata (o-nitrofenola) u minuti, pri temperaturi = 37° i kiselosti (pH) = 4,5.
U stvarnosti bi točniji izraz bio FCC ALU jer se FCC odnosi na standard koji vrijedi za različite vrste prehrambenih sastojaka (kao što su biljna ulja, fruktoza, sirutka i aminokiseline, arome, vitamini i funkcionalni sastojci hrane), a samo dodatak ALU ukazuje da je riječ o laktazi.
ALU/g - izražava koncentraciju ili količinu enzima po gramu djelatne tvari. Ova vrijednost ne označava količinu enzima prisutnog u proizvodu, tako da paketi koji to samo izvješćuju nisu jasni.
Predoziranje
Nema izvješća o toksičnim učincima enzima laktaze i malo je vjerojatno da će predoziranje izazvati bilo kakve štetne učinke.
Ako se pojavi alergijska reakcija, treba prekinuti uzimanje laktaze i obavijestiti liječnika.
Propuštena doza
Ako se propusti doza, treba je uzeti što je prije moguće tijekom obroka. Ne uzimati dvije doze odjednom.
Uzimanje laktaze neće imati učinka na već postojeće simptome.
Što izbjegavati dok se uzima laktaza
Treba izbjegavati uzimanje doze prerano ili prekasno u odnosu na obrok koji sadrži mliječne proizvode jer bi laktaza mogla biti manje učinkovita.
DOZIRANJE DODATAKA PREHRANI
Preporučeni dnevni unos, PDU (engl. Recommended Dietary Allowances, RDA) = prosječna dnevna razina unosa nutrijenta dovoljna da zadovolji potrebe za hranjivim tvarima gotovo svih (97-98 %) zdravih pojedinaca. Često se koristi za planiranje nutritivno primjerene prehrane za pojedince.
Adekvatan unos (Adequate Intake, AI) = pretpostavlja se da unos na ovoj razini osigurava nutritivnu adekvatnost; uspostavlja se kad su dokazi nedostatni za razvoj RDA.
Procijenjena prosječna potreba (Estimated Average Requirement, EAR) = prosječna dnevna razina unosa za koju se procjenjuje da zadovoljava potrebe 50 % zdravih pojedinaca. Obično se koristi za procjenu unosa hranjivih tvari za skupine ljudi i planiranje za njih nutritivno primjerene prehrane. Može se koristiti i za procjenu unosa hranjivih tvari kod pojedinaca.
Podnošljiva gornja razina unosa (engl. Tolerable Upper Intake Level, UL) = maksimalna dnevna doza za koju je malo vjerojatno da će izazvati nuspojave u općoj populaciji.
Zbog mogućnosti nuspojava i interakcija s lijekovima, dodatke prehrani treba uzimati samo pod nadzorom stručnog zdravstvenog djelatnika.
Izvor fotografije: Shutterstock