Homocistein, H faktor - srčani i drugi rizici povišene vrijednosti

Bolesti i stanja / Medicinski leksikon Carmen Rivier-Zurak dr. med.

Visoka razina homocisteina može doprinijeti razvoju ateroskleroze i pojavi krvnih ugrušaka, što značajno povećava rizik od srčanog udara, a povezana je i s razvojem brojnih drugih medicinskih stanja

Što je homocistein?

Homocistein je kemijska supstancija u krvi koja nastaje tijekom razgradnje aminokiseline metionina.
 
Aminokiseline su molekule koje tijelo koristi za stvaranje proteina. Metionin je esencijalna aminokiselina, što znači da je tijelo ne može sintetizirati nego se mora unositi putem raznih namirnica kao što su meso, riba, mliječni proizvodi, jaja, orašasti plodovi, sjemenke i mahunarke. 
 
Homocistein se obično razgrađuje na druge tvari i samo mala količina ostaje u krvi. To je zato što tijelo koristi vitamine B12, B9 (folnu kiselinu) i B6 za brzu razgradnju homocisteina i njegovu promjenu u druge tvari koje su tijelu potrebne.
 
U situaciji kad neki uvjeti ometaju proces razgradnje ili nedostaju određeni vitamini B skupine, dolazi do povišenja razine homocisteina (hiperhomocisteinemija). To može oštetiti unutrašnjost arterija i povećati rizik otvrdnjavanja arterija ili ateroskleroze (što bi na kraju moglo rezultirati srčanim i/ili moždanim udarom) i stvaranja krvnih ugrušaka u venama (venska tromboza).

Referentne vrijednosti homocisteina

Normalna razina homocisteina obično se kreće od 5 do 15 mikromola/litri (μmol/l), dok se vrijednost preko 15 μmol/l smatra se povišenom.
 
Povišena razina homocisteina (hiperhomocisteinemija) može se podijeliti u tri kategorije:
  • umjereno povišenje - od 16 do 30 μmol/L
  • srednje povišenje - od 31do 100 μmol/L
  • teško povišenje - iznad 100 μmol/L. 

Uzroci povišenja homocisteina i čimbenici rizika

Jedan od češćih uzroka visoke razine homocisteina je nedostatak vitamina B6 (piridoksin), B9 (folna kiselina) i B12 (cijanokobalamin). S obzirom da tjjelo treba te hranjive tvari za razgradnju homocisteina, njihov nedostatak može dovesti do nakupljanja homocisteina u krvi.
 
Neke osobe su više izložene riziku nedostatka ovih vitamina, kao što je u slučaju:

  • dijete s ograničenim unosom nutrijenata
  • vegetarijanske ili veganske prehrane koja može otežati unos dovoljne količine B12
  • mutacije gena MTHFR (gen koji daje uputu tijelu za stvaranje proteina MTHFR koji organizmu omogućuje metaboliziranje folata) - mutacija ovog gena smanjuje sposobnost tijela da koristi folate. Ove mutacije su također jedan od potencijalnih uzroka homocistinurije.  Homocistinurija je genetski poremećaj koji uzrokuje nakupljanje aminokiseline homocisteina u krvi i mokraći zbog nedostatka enzima potrebnog za pravilnu razgradnju homocisteina. Stanje može uzrokovati simptome koji uključuju probleme s vidom, krvne ugruške i slabe kosti. Simptomi se obično pojavljuju u prvoj godini života, ali se mogu pojaviti tek u djetinjstvu ili kasnije. Liječenje uključuje dodatke vitamina B6. 




 

Neki lijekovi također mogu uzrokovati nedostatak folata, uključujući metotreksat, sulfasalazin i pirimetamin.
 
Povišenju razine homocisteina mogu pridonijeti i neka medicinska stanja, npr.  dijabetes, reumatoidni artritis, niska razina hormona štitnjače, psorijaza ili bolesti bubrega, te određeni lijekovi, npr. inhibitori protonske pumpe, metformin i metotreksat.

​Ipak, neuobičajena razina homocisteina ne mora nužno značiti da postoji određeno zdravstveno stanje, jer na njegovu razinu mogu utjecati i neki drugi čimbenici, kao što su: 
  • genetika
  • pušenje
  • konzumiranja alkohola
  • dob - čini se da se razina homocisteina prirodno povećavaju tijekom vremena
  • spol - vjerojatnije je da će muškarci imati više razine nego žene.

Povišen homocistein povezan s brojnim medicinskim stanjima

Veza između povišene razine homocisteina i srčanih bolesti davno je utvrđena.
 
Godine 1969. Kilmer McCully, istraživač s Harvarda, proučavao je rijedak genetski poremećaj zvan homocistinurija, koji uzrokuje jako povišenje razine homocisteina. On je uočio da su arterije dvogodišnjeg djeteta koje je umrlo od te bolesti bile ozbiljno oštećene te da su nalikovale starijoj žrtvi srčanog napada. Bilo je očigledno da je dijete premlado za pušenje, konzumiranje pretjerane količine masnoća, manjak tjelesne aktivnosti ili za odabir bilo kojega drugoga životnog stila povezanog s tako uznapredovalom degeneracijom arterija. McCully je zaključio da je za to bila zaslužna povišena razina homocisteina. Objavio je rad koji je osvijetlio njegovu teoriju, ali nije naišao na razumijevanje medicinskih krugova toga vremena. Njegovo otkriće prepoznato je i prihvaćeno tek 20 godina poslije.
 
Dakle, visoka razina homocisteina može doprinijeti razvoju ateroskleroze i pojavi krvnih ugrušaka, što značajno povećava rizik od srčanog udara, moždanog udara i drugih bolesti srca i krvnih žila.

Međutim, veza sa srčanim bolestima samo je vrh sante leda.
 
Rezultati Finnish studije pokazali su da ljudi s depresijom bolje odgovaraju na liječenje ako u krvi imaju visoku razinu vitamina B12.
 
Britanska studija evidentirala je znatno povećanje vrijednosti homocisteina kod oboljelih od Alzheimerove bolesti, a i rezultati brojnih drugih studija povezali su visoke razine homocisteina s moždanim udarom.
 
Do danas je otkrivena povezanost visoke razine homocisteina s razvojem brojnih medicinskih stanja, kao što su:  
Iako ne mora nužno značiti da će osoba s visokom razinom homocisteina razviti neko od ovih stanja, dugotrajno povišena razina može povećati rizik.
 
Prema rezultatima meta-analize* iz 2017. može se reći da postoji korelacija između visokog homocisteina i povećanog rizika od smrti od bilo koje vrste bolesti. Naime, za svakih 5 µmol/L povećanja razine homocisteina, došlo je do povećanja rizika smrtnosti od svih uzroka za 33,6 posto.

* meta-analiza = statistička analiza u kojoj se analiziraju rezultati iz različitih znanstvenih istraživanja

Simptomi povišenog homocisteina

Sama hiperhomocisteinemija obično ne uzrokuje nikakve simptome kod odraslih, iako može kod djece.
 
Simptomi također mogu varirati od jedne osobe do druge i biti suptilni.
 
Ako se hiperhomocisteinemija razvije zbog nedostatka vitamina B6, B9 i B12, osoba može imati sljedeće senzacije:

  • slabost
  • umor
  • slabost mišića
  • vrtoglavica
  • blijeda koža
  • trnci u rukama, šakama, nogama i stopalima
  • ranice na ustima ili jeziku itd.




Kako posumnjati na povišenu vrijednost homocisteina?
 
Ako je vaš odgovor na pet i više pitanja pozitivan, možete posumnjati na povišene vrijednosti homocisteina:

  • Jeste li stalno umorni?
  • Gubite li snagu?
  • Borite li se s održavanjem tjelesne težine?
  • Osjećate li često bolove poput artritičnih, mišićnih ili migrene?
  • Jeste li često prehlađeni?
  • Imate li poremećaj vidnog polja?
  • Osjećate li smanjenje koncentracije?
  • Slabi li vam memorija?
  • Jeste li često depresivni?
  • Imate li problema sa spavanjem?
  • Jeste li vegetarijanac?
  • Konzumirate li dvije čaše i više alkoholnog pića na dan?
  • Konzumirate li više od tri šalice kave ili čaja dnevno?
  • Jedete li crveno meso najmanje jednom dnevno?

Dijagnostika povišene razine homocisteina

Jedini način da utvrdite vrijednost homocisteina je napraviti krvni test. Načelno, rutinsko testiranje nije uobičajeno, osim ako se nalazite u kategoriji visokog rizika.
 
Liječnik može preporučiti krvni test za određivanje razine homocisteina u sljedećim slučajevima:
  • ako osoba pokazuje simptome nedostatka vitamina B6, B9 (folata) ili B12
  • ako osoba već ima čimbenike rizika za bolesti srca, moždani ili srčani udar - liječnik može naručiti test homocisteina ako je dijagnosticirana bolest srca ili krvnih žila ili postoje stanja koja povećavaju rizik od bolesti srca i krvnih žila, kao što su visok krvni tlak, visok kolesterol ili dijabetes
  • kao pomoć u dijagnosticiranju homocistinurije - testiranje homocisteina može identificirati ovo rijetko nasljedno stanje, odnosno može biti dio probira novorođenčadi na ovaj nasljedni poremećaj.

Prije testa, od pacijenta se može zatražiti da gladuje osam do 12 sati, iako tijekom tog vremena može piti vodu, ili da prije testa ne uzima lijekove ili dodatke prehrani.
 
Ako rezultat testiranja pokaže visoku razinu homocisteina, možda će biti potrebno provesti dodatne pretrage kako bi se utvrdio temeljni uzrok.

Liječenje povišenog homocisteina

Vrijednosti više od 20 znače da se treba posavjetovati s liječnikom s obzirom na to da tako visoka brojka može biti znak neke kronične bolesti.

Liječenje visoke razine homocisteina varira ovisno o temeljnom uzroku.
 
Ako je razlog nedostatak vitamina, promjene u prehrani ili dodaci prehrani kao betain (aminokiselina koja se nalazi u repi, špinatu i kvinoji), vitamin B2, vitamin B6, vitamin B9, vitamin B12 i cink mogu pomoći u smanjenju razine homocisteina.


 
Osobe s određenim genetskim razlikama ili homocistinurijom možda će trebati uzimati dodatke prehrani i slijediti dijetu koja ograničava proteine ​​tijekom cijelog života.
 
U slučaju povišenih vrijednosti čini se da se svi slažu kako se jednostavnim promjenama životnih navika vrijednosti mogu lako sniziti.
 
Poboljšanjem prehrambenih navika, ali i prestankom pušenja i konzumacije alkohola nećete samo smanjiti vrijednosti homocisteina nego i druge čimbenike rizika za nastanak srčanih bolesti.
 

KAKO SNIZITI HOMOCISTEIN U KRVI

* jesti manje masno meso, a više ribe i biljnih bjelančevina
* svaki dan pojesti najmanje dva komada voća i tri porcije povrća
* svaki dan pojesti režanj češnjaka
* ne dosoljavati hranu
* smanjiti konzumaciju kave i čaja
* smanjiti konzumaciju alkoholnih pića
* ostati smiren (stres povisuje razinu homocisteina) i prakticirati duboko disanje i meditaciju
* prestati s pušenjem
* uzimati dodatke prehrani


Nakon što se započne liječenje, trebalo bi ponovno provjeriti razinu homocisteina unutar dva mjeseca. Ako je razina još uvijek visoka nakon uzimanja propisanih dodataka, liječnik može propisati lijekove s višom razinom folne kiseline i vitamina B.
 
Ako je hiperhomocisteinemija simptom drugog zdravstvenog stanja, liječenje je usmjereno na osnovno stanje.

Preventivna uloga normalne razine homocisteina

Nutricionist Patrick Holford, koji je istraživao tzv. H faktor više od 20 godina, smatra da je homocistein najvažnije otkriće ovog stoljeća s područja zdravstvene prevencije.

On i američki liječnik James Braly u knjizi 'The H factor' tvrde da određivanje razine homocisteina u tijelu i poduzimanje određenih koraka u smanjenju njegove razine može dodati 20 godina života.
 
Zvuči teško izvedivo, ali ne i prema Holfordu i Bralyju, koji navode studiju što su je proveli istraživači na sveučilištu Bergen u Nizozemskoj.
 
Istraživači su mjerili razinu homocisteina u 4766 osoba, starosne dobi između 65 i 67 godina, i poslije tijekom četiri godine pratili njihovu stopu smrtnosti. Rezultati su pokazali da je petpostotno povećanje razine homocisteina bilo udruženo s 50-postotnim povećanjem rizika smrti od srčanožilnih bolesti, 26-postotnim povećanjem rizika razvoja karcinoma i povećanim rizikom od praktično svih ostalih uzroka smrti.
 
Budući da istraživači još uvijek uče o vezi između homocisteina i bolesti, općenito je dobra ideja poduzeti korake za održavanje vrijednosti unutar uobičajenog raspona.


​Izvor fotografija: Shutterstock

Datum objave članka: 13. 1. 2025.
izdvojeni proizvodi